×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Syndrom Chorego Domu. Co to jest i jak sobie z nim radzić?

Syndrom Chorego Domu. Co to jest i jak sobie z nim radzić?

Autor: Justyna Łotowska
10 sie 2022 10:27

Nawet 30 % nowych budynków na całym świecie, może przyczyniać się do problemów zdrowotnych u swoich mieszkańców. Powodem tego może być złe oświetlenie, niewłaściwa wentylacja, zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura a także, nieodpowiednie materiały wykorzystane do budowy.

  • Syndromu Chorego Budynku (z ang. Sick Building Syndrome lub SBS) dotyka budynków, które ze względów projektowych lub z powodu zastosowania złej jakości materiałów budowlanych, charakteryzują się niską jakością powietrza.
  • Najwięcej problemów generuje wykorzystanie przestarzałych, nieekologicznych technologii budowlanych.
  • Także słaba wentylacja budynku to gotowy przepis na rozwój różnego rodzaju mikroorganizmów, pleśni czy grzybów w ścianach domu.

Powracające problemy z koncentracją, bóle głowy, rozdrażnienie, problemy z oddychaniem, częste przeziębienia i obniżona odporność to kombinacja przypadłości, które określane są mianem Syndromu Chorego Budynku (z ang. Sick Building Syndrome lub SBS). Ich powodem jest przebywanie w budynku, który ze względów projektowych lub z powodu zastosowania złej jakości materiałów budowlanych, charakteryzuje się niską jakością powietrza. Według raportu WHO, do 30 procent nowych i przebudowanych budynków na całym świecie może być przedmiotem nadmiernych skarg użytkowników związanych z jakością powietrza w pomieszczeniach.

Syndrom Chorego Budynku - co go najczęściej powoduje?

Najwięcej problemów generuje wykorzystanie przestarzałych, nieekologicznych technologii budowlanych. Od lat, wykorzystuje się ropopochodny styropian do termoizolacji ścian. Styropian ma znikome właściwości paroprzepuszczalne, a w połączeniu z kiepskiej jakości tynkami i farbami o wysokim oporze dyfuzyjnym, pozbawia on budynek jakichkolwiek możliwości wymiany powietrza.

- Połączmy to ze słabą wentylacją budynku i mamy gotowy przepis na rozwój różnego rodzaju mikroorganizmów, pleśni czy grzybów w ścianach domu. – mówi dr Patryk Bolimowski z firmy CTO System 3E, producenta ekologicznych materiałów budowalnych, wykonanych z perlitu.

Światowa Organizacja Zdrowia w „White Book on Allergy” wskazuje, że wrażliwość na jeden lub więcej alergenów, dotyka 40-50% dzieci w wieku szkolnym. A zdaniem ekspertów z Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Politechniki Wrocławskiej dzieci są szczególnie narażone na szkodliwe efekty zanieczyszczeń środowiska, ponieważ wdychają więcej powietrza na kilogram masy ciała niż dorośli. Płuca dzieci nadal się rozwijają i dlatego są bardziej podatne na szkodliwe skutki zanieczyszczenia powietrza. Zanieczyszczenie środowiska także negatywnie wpływa na rozwój neuronów i zdolności poznawcze.

Podejrzewasz, że twój dom cierpi na Syndrom Chorego Budynku? Dowiedz się, jak z tym walczyć

Globalna pandemia COVID-19 tylko pogłębiła problemy związane z Syndromem Chorego Budynku. Zgodnie z zaleceniami WHO wdrożono lockdown, wiele firm przeszło na pracę zdalną a zajęcia szkolne przeniesiono na elektroniczne platformy.

Polityka lockdownu, ze wszystkimi swoimi zaletami w stosunku do zmniejszenia transmisji wirusa SARS-CoV-2, mogła się także przyczynić do zaostrzenia objawów Syndromu Chorego Budynku. Zwiększona liczba osób, które swoje aktywności związane z pracą czy nauką realizowały w domu, który niezapewnia odpowiedniej wentylacji, przyczyniały się do pogorszenia jakości powietrza w domu.

Popularne środki czyszczące i dezynfekujące, pomimo swoich korzystnych wirusobójczych właściwości, również mogły negatywnie oddziałowywać na układ oddechowy mieszkańców.
Jeśli długotrwałe przebywanie w budynku w którym mieszkamy lub pracujemy, wywołuje u nas bóle głowy, częste przeziębienia, problemy z koncentracją lub rozdrażenie, należy spróbować przeciwdziałać skutkom SBS.

Regulane wietrzenie pomieszczeń, wymiana oświetlenia na mniej męczące dla oczu czy zakup specjalnych roślin oczyszczających powietrze to działania, które z pewnością pomogą zredukować negatywne efekty lecz nie rozwiążą problemu.

Najlepiej działać już na etapie projektu i budowy domu

O zdrowie mieszkańców, należy zadbać już na bardzo wczesnym etapie budowy. Od odpowiedniego zaplanowania lokalizacji budynku, przez zaprojektowanie go w zgodzie z najnowszymi trendami architektonicznymi, aż po wybór materiału, z jakiego zostanie zbudowany budynek.

Jednym z pomysłów jest perlit. To naturalnie występująca skała pochodzenia wulkanicznego, która poddana odpowiednim procesom technologicznym nabiera doskonałych parametrów technicznych.
Materiał, z którego wykonane są elementy perlitowego systemu (np. wspomnianej już firmy System 3E) został zaprojektowany tak, aby hamować rozwój grzybów i pleśni w ścianach, gwarantując użytkownikom zdrowy klimat przez cały okres użytkowania.

- Dodatkowo, produkt cechuje wysoka przepuszczalność pary wodnej µ ≤ 15, w połączeniu z brakiem konieczności dodatkowej termoizolacji ściany wybudowanej w technologii SYSTEM 3E, uzyskujemy ekologiczną przegrodę ścienną, która wspomaga wymianę powietrza w domu. – dodaje dr Patryk Bolimowski.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także