Szkło w aranżacji wnętrz

Szkło w aranżacji wnętrz

Autor: Wojciech Napora
07 maj 2017 18:14

Szkło w każdym wnętrzu – i tym nowoczesnym i tym tradycyjnym – sprawdza się doskonale, nadaje niepowtarzalnego blasku i ponadczasowej elegancji. Choć ten materiał coraz częściej pojawia się w aranżacjach pomieszczeń, nadal wiele osób ma obawy przed jego stosowaniem. Czy potrzebnie? Szkło posiada nie tylko niekwestionowane walory estetyczne, ale także długą listę bardzo praktycznych zalet.

Szkło zdobywa coraz większą popularność, doskonale sprawdza się zarówno w nowoczesnych ,jak i tradycyjnych wnętrzach.

Dzięki zastosowaniu szklanych elementów, każde wnętrze zyska niepowtarzalny charakter i klasę. Dodatkowo szkło pomaga optycznie powiększyć małe wnętrza, z kolei tym dużym dodaje wyjątkowego blasku, wprowadza również do pomieszczenia urokliwą grę świateł, a dzięki niej każda aranżacja staje się niezwykle ciekawa – wyjaśnia Anna Wróbel projektantka mebli z firmy Komandor.

Co warto podkreślić, za wprowadzeniem szkła do wnętrza przemawiają nie tylko jego walory estetyczne, ale również wiele wyjątkowo praktycznych zalet tego materiału.

Przede wszystkim szkło bardzo łatwo utrzymać w czystości, jest odporne na działanie wody i tłuszczu oraz nie chłonie zapachów, przez co doskonale sprawdza się w kuchni czy w łazience.

Jest także idealnym rozwiązaniem dla wnętrz, w których mieszkają alergicy – jego gładka i spójna powierzchnia zapobiega osadzaniu się kurzu, a tym samym przeciwdziała rozwojowi roztoczy i innych alergenów.

Szkło do wnętrza można wprowadzić na wiele sposobów. Mnogość form i możliwości jego zastosowania dają szansę wykorzystania tego materiału z powodzeniem w wielu wnętrzach, nie tylko w kuchni czy łazience, ale również w sypialni, przedpokoju czy w salonie. Szkło może pojawić się na frontach meblowych, znajduje także zastosowanie jako główny komponent drzwi przesuwnych. Za jego pomocą można również efektownie oddzielić od siebie różne strefy w mieszkaniu – podpowiada Anna Wróbel.

Jakie szkło?

Decydując się na zastosowanie w pomieszczeniu szklanych elementów warto wiedzieć, że do wyboru jest kilka wariantów szkła naprawdę godnych uwagi, takich jak szkło lakierowane, satynowe lakierowane i ornamentowe. To pierwsze, dostępne jest w szerokim wachlarzu barw i doskonale sprawdzi się zarówno w tradycyjnym wnętrzu, w którym dominuje drewno, jak również idealnie będzie pasowało do nowoczesnych, minimalistycznych stylizacji.

Zarówno soczyste jak i delikatne barwy szkła Colorimo wkomponowane we fronty szaf, witryn i drzwi przesuwnych nadają meblom i całemu pomieszczeniu niepowtarzalnego wyrazu i świetnie komponują się z takimi materiałami jak płyty meblowe czy drewno.

Jednak, chcąc wprowadzić ten rodzaj tworzywa do wnętrza, nie trzeba ograniczać się tylko do mebli. Lakierowane ekologicznymi farbami kolorowe szkło można także z powodzeniem wykorzystać jako okładzinę ścienną. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest bardzo szybki oraz czysty montaż.

Nowością wśród szkieł lakierowanych jest szkło satynowe, w którym bazą jest szkło satynowe trawione. Uzyskany w procesie produkcji efekt satyny sprawia, refleksy świetlne stają się niewidoczne.

Ten rodzaj tworzywa, za sprawą swojej gładkiej powierzchni, nadaje wyrafinowany wygląd frontom meblowym, a całe wnętrze zyskuje niezwykle luksusowy charakter. Decydując się na nowoczesne „kolory ziemi” można uzyskać aksamitny efekt powierzchni bez żadnych refleksów świetlnych.

Warty uwagi jest również trzeci rodzaj szkła – szkło ornamentowe – wyjątkowe tworzywo o łagodnym, ponadczasowym designie. Dzięki niemu w prosty sposób można nadać wnętrzu paryskiego szyku i klasy. Charakterystyczny dla tego rodzaju szkła jest wzór z głęboko żłobionymi rąbami, który do złudzenia przypomina elegancką, miękką, pikowaną tkaninę.

Taki typ szkła najlepiej sprawdzi się w szafach przesuwnych oraz zagłówkach łóżek, pozwoli urozmaicić wnętrze i nada mu interesującej wielowymiarowości. Szkło ornamentowe ma również bardzo praktyczną zaletę – dzięki matowemu wykończeniu nie są na nim widoczne odciski palców.

Bez obaw

Mimo długiej listy zalet, wiele osób ma obawy przed wprowadzeniem szkła do swoich wnętrz, głównie bojąc się o trwałość tego tworzywa.

Warto rozwiać wszelkie wątpliwości. Szło to wyjątkowo trwały materiał. Lakierowana linia Colorimo charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością - dla zabezpieczenia przed rozbiciem podklejone jest specjalną folią, która chroni powierzchnię przed rozpadem na drobne kawałki. Szkło ornamentowe łączy w sobie trwałość i solidność, a jego charakterystyczny wzór sprawia, że jest odporne na zarysowania – tłumaczy Dariusz Jędrzejczak z firmy Mochnik.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także