×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Technologia ETICS - warto wiedzieć

Technologia ETICS - warto wiedzieć

Autor: Wojciech Napora
08 paź 2019 20:00

Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę wykonując ocieplenie metodą ETICS.

Technologia ETICS, czyli tzw. metoda lekka mokra, to w tej chwili najbardziej popularny i najefektywniejszy sposób ocieplania ścian. Warstwy w tej metodzie łączone są głównie klejem, a pod pewnymi warunkami mocowane również mechanicznie, np. za pomocą łączników mechanicznych. To właśnie z powodu konieczności użycia wody do rozrobienia zaprawy technologia ma w nazwie „mokra“.

Docieplenie w metodzie ETICS składa się z kilku warstw. Najważniejsze to:

1. Izolacja termiczna – czyli m.in. płyty styropianowe mocowane za pomocą kleju i łączników mechanicznych,
2. Warstwa zbrojona – na którą składa się zaprawa klejąca oraz siatka z włókna szklanego,
3. Cienkowarstwowa wyprawa tynkarska – czyli tynk.

Prace dociepleniowe powinny zawsze rozpoczynać się od skompletowania dokumentacji systemowej ETICS, trzeba dokładnie zapoznać się z kartą techniczną produktów oraz uwagami producenta. Montaż płyt styropianowych to bardzo ważny element całego systemu dociepleń, ponieważ ma on zapewniać bezpieczeństwo użytkowania, właściwą eksploatację i estetykę budynku – wskazuje Renata Ciszewska, doradca techniczny i kierownik laboratorium w firmie Styropmin.

Kluczowe jest przeprowadzenie prac w odpowiedniej temperaturze. Kleje do mocowania styropianu najlepiej mocować w temperaturze między 5 a 25 stopni Celsjusza. Jeśli temperatura jest niższa lub wyższa, prowadzenie prac także jest możliwe, ale wymaga zamontowania specjalnych kurtyn, które osłonią elewację i wpłyną na obniżenie lub podwyższenie temperatury.

Czytaj także: Ocieplenie podłogi na gruncie. 

Co do zasady każdy styropian należy chronić przed światłem słonecznym, a w przypadku stosowania styropianu grafitowego jest to tym bardziej ważne. Styropiany „szare” zyskują swoje lepsze właściwości izolacyjne dzięki dodatkowi grafitu, który nadaje im także charakterystyczny szary kolor. Ciemna barwa styropianu powoduje, że jest on wrażliwszy na słońce niż tradycyjny w białym kolorze.

Zanim zacznie się montaż płyt, konieczne jest porządne przygotowanie podłoża. Należy wyrównać nierówności, oczyścić je i sprawdzić jego nośność za pomocą próby przyczepności. Teraz możemy przystąpić do mocowania styropianu.

Przyklejanie płyt styropianowych rozpoczynać należy od montażu listwy startowej, która ułatwi ich mocowanie, a dodatkowo ochroni przed uszkodzeniami mechanicznymi czy nawet gryzoniami – wskazuje Renata Ciszewska.

Klej powinien być nakładany metodą obwodowo-punktową. Obrazowo mówiąc zaprawa tworzy „ramkę“ blisko zewnętrznych krawędzi płyty, a w środku nakłada się kilka „placków“. Trzeba jednak pamiętać, że klej musi pokrywać minimum 40 proc. powierzchni płyty.

Taki sposób klejenia zapewnia odpowiednią przyczepność ocieplenia, a co ważniejsze jest wymagany również ze względów bezpieczeństwa pożarowego, ponieważ wpływa na nierozprzestrzenianie się ognia – mówi Renata Ciszewska. 

Dodatkowe mocowanie płyt za pomocą łączników mechanicznych może być potrzebne, ale to zależy od warunków zewnętrznych np. od wysokości budynku.

W przypadku klejenia płyt styropianowych istotne jest to, aby płyty ściśle do siebie przylegały. Taki sposób montażu skutecznie zapobiega powstawaniu mostków termicznych oraz zapewnia estetyczny wygląd elewacji. Alternatywą może być stosowanie płyt frezowanych – w takim przypadku płyty nakładają się na siebie likwidując tym samym ewentualne mostki termiczne – wyjaśnia Renata Ciszewska.

Jeśli jednak między płytami pojawią się szczeliny, należy je wypełnić paskami styropianu lub niskoprężną pianką poliuretanową.

Rodzaj i parametry styropianu powinny być określone w projekcie budowlanym. Na ostateczną efektywność izolacji mają bowiem wpływ dwa czynniki. Jeden to współczynnik przewodzenia ciepła styropianu – tzw. lambda. Im jest niższa, tym lepsze są właściwości izolacyjne. Styropian Passive λ PRO 31 ma lambdę - λ ≤ 0,031. Drugi czynnik to grubość warstwy styropianu.

Szacunkowo można przyjąć, że optymalna grubość styropianu to 20 cm styropianu białego o współczynniku przewodzenia ciepła na poziomie 0,040 W/mK. W przypadku styropianów grafitowych posiadających zdecydowanie lepsze właściwości termoizolacyjne możliwe jest zmniejszenie ich grubości o 5-7 cm i uzyskanie porównywalnej wartości oporu cieplnego – wskazuje Renata Ciszewska.

Źródło:  Styropmin. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także