×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Termomodernizacja domu: ciepło i oszczędnie. To warto wiedzieć!

Termomodernizacja domu: ciepło i oszczędnie. To warto wiedzieć!

Autor: Ewa Kozioł
27 paź 2021 14:25

Kompleksowa termomodernizacja budynku to sama zalety. Przynosi korzyści ekonomiczne, poprawia nasz komfort i jakość powietrza, którym na co dzień oddychamy. Jakie rozwiązania wybrać przy inwestycji i jak pozyskać dofinansowanie?

Galopujące ceny nośników energii, szerokie możliwości uzyskania wsparcia i coraz większa świadomość w zakresie zmian klimatycznych oraz zanieczyszczenia powietrza skłania Polaków do termomodernizacji domów. W myśl zapisów warunków technicznych (WT 2021), nowo powstające budynki muszą być już wznoszone zgodnie z zaostrzonymi wymaganiami w zakresie parametrów termicznych. Wiele osób mieszka jednak w obiektach liczących kilkadziesiąt lat, zbudowanych z użyciem technologii, które nie spełniają współczesnych wymogów i potrzeb. Dzięki wymianie stolarki okienno-drzwiowej, ociepleniu przegród zewnętrznych i modernizacji źródła ogrzewania, można sprawić, że dom będzie bardziej energooszczędny, z korzyścią dla naszej kieszeni i klimatu.

Kompleksowa termomodernizacja

Zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym odczuwamy, jak szybko energia cieplna „ucieka” z naszego domu przez nieszczelne okna, drzwi zewnętrzne czy też pozbawiony odpowiedniej termoizolacji dach. W wyjątkowo wietrzne dni możemy wręcz na własnej skórze poczuć zimne podmuchy powietrza docierające do wnętrza budynku – a nie na takiej „wentylacji” pomieszczeń nam przecież zależy. Chcemy mieć ciepło pod kontrolą, w czym pomoże wykonanie termomodernizacji obiektu. Sama inwestycja w nowe źródło ogrzewania nie będzie jednak wystarczająca, gdy do czynienia mamy również z kwalifikującą się do wymiany stolarką okienno-drzwiową. Dlatego też prace termomodernizacyjne powinny być wykonane kompleksowo i eliminować wszystkie mostki termiczne, a więc te punkty w konstrukcji budynku, przez które cenne ciepło w niekontrolowany sposób przenika na zewnątrz. Tylko wtedy uzyskamy pożądany efekt.

Jak zdobyć dofinansowanie?

Przed rozpoczęciem inwestycji trzeba skalkulować koszty. Skala wydatków może wydawać się duża, jednak do dyspozycji mamy różne możliwości wsparcia finansowego. Przede wszystkim, warto zorientować się, czy i jakie systemy dofinansowania obowiązują na terenie naszego samorządu.

– Dla wielu inwestorów różne opcje uzyskania dotacji, w zależności od tego, jaki zakres prac jest planowany i jaka jest specyfika danego budynku, zapewnia ogólnopolski program „Czyste Powietrze”, który obecnie funkcjonuje na nowych, uproszczonych zasadach. Mogą z niego też skorzystać osoby, które już wcześniej wymieniły źródło ciepła, a teraz chcą np. wymienić stolarkę okienną czy też zamontować instalację fotowoltaiczną – mówi Marcin Garbaciak, nenadżer ds. zzkoleń z firmy Krispol, partnera kampanii „Dobry montaż-budujesz dla pokoleń".

Kolejną możliwością jest tzw. ulga termomodernizacyjna, czyli odliczenie (do 53 000 zł) dla podatników, którzy są właścicielami i współwłaścicielami domów jednorodzinnych. Co istotne, można ją łączyć np. z dotacją z programu „Czyste Powietrze”. Pozostaje pytanie, jakie rozwiązania wybrać przy realizacji prac?

„Zielone” rozwiązania

Przeglądając szeroką ofertę wyrobów wykorzystywanych przy termomodernizacji budynku, możemy czuć się nieco zdezorientowani. Gama dostępnych rozwiązań jest bowiem bardzo szeroka, do tego różnią się one od siebie parametrami użytkowymi. Co wziąć więc pod uwagę przy wyborze? Przy korzystaniu z dofinansowania w programie „Czyste Powietrze” niezbędne jest zastosowanie urządzeń i materiałów spełniających konkretne, określone w programie wymagania techniczne. Dla ułatwienia, powstała więc specjalna lista tego typu zielonych produktów kwalifikujących się do dofinansowania – jako inwestorzy możemy skorzystać z internetowej wyszukiwarki, aby wybrać najlepsze dla naszej inwestycji rozwiązanie.

Porady możemy też uzyskać w punktach sprzedaży, gdzie fachowcy doradzą nam, po jakie rozwiązania warto sięgnąć. W przypadku okien, drzwi zewnętrznych i bramy garażowej zwróćmy uwagę na współczynnik przenikania ciepła oznaczony symbolem „U” – im jest on niższy, tym dany wyrób jest „cieplejszy”, czyli zapewnia mniejsze straty energii termicznej.

– Wymagania budownictwa energooszczędnego spełniają nasze okna FEN 92. To okna klasy premium o współczynniku przenikania ciepła Uw=0,76 W/(m2·K), które mimo dostosowania do szklenia o grubości nawet 48 mm, cechuje elegancki wygląd – mówi Marcin Garbaciak. – Jeśli decydujemy się na kompleksową wymianę stolarki, to najlepiej sięgnąć po rozwiązania od jednego producenta, gdyż zyskujemy dzięki temu m.in. oszczędność czasu, szeroką gamę dodatków oraz spójny wygląd w ramach jednej linii wzorniczej. Do okien można więc dopasować energooszczędne drzwi zewnętrzne oraz bramę garażową z systemem ciepłego montażu, dostępnym w naszych salonach i punktach sprzedaży na terenie całej Polski – dodaje ekspert.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także