×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Termowane drewno: czym jest termowanie i czy warto wybrać takie deski na taras czy elewację?

Termowane drewno: czym jest termowanie i czy warto wybrać takie deski na taras czy elewację?

Autor: s
17 cze 2021 10:36
Aktualizacja: 17 cze 2021 10:50

Termowaniem nazywamy obróbkę cieplną drewna, która polega na wygrzewaniu go w specjalnych piecach. Co to jest drewno termowane, jakie ma właściwości i w czym jest lepsze od zwykłego drewna świerkowego czy sosnowego?

  • Cały proces termowania przebiega przy użyciu naturalnych metod, czyli działania ciepła i pary wodnej, bez żadnych chemicznych składników.
  • Modyfikacja termiczna znacząco poprawia właściwości drewna, ale nie każdego gatunku. Prym wiodą tutaj Termososna oraz Termoświerk.
  • Podczas termowania oba gatunki zyskują elegancką ciemną barwę, która powstaje w skutek karmelizacji cukru zawartego w drewnie.
  • W procesie termowania otrzymujemy drewno o wydajności tropikalnego gatunku egzotycznego. Dobra alternatywa dla popularnego modrzewia syberyjskiego.

Miękkie drewno, sęki, sinizna, skręt włókien, krzywizny, wycieki żywiczne, siedlisko grzybów — oto tylko niektóre z wad, które przychodzą do głowy na myśl o sośnie i świerku. W obiegowej opinii powyższe gatunki w surowej postaci traktowane są jako dokładna odwrotność egzotyków oraz modrzewia syberyjskiego, stanowiących synonim piękna i wytrzymałości. Czy sosna i świerk mają swoje drugie oblicze, które nie ustępuje drewnu egzotycznemu? O profesjonalnym procesie termowania opowiada Darina Lazarova, ekspert firmy JAF Polska.

Termowanie czyni cuda

Metoda ta wywodzi się ze Skandynawii, a dokładniej z Finlandii. Cały proces przebiega przy użyciu naturalnych metod, czyli działania ciepła i pary wodnej. Drewno poddawane jest wysokiej temperaturze - między 160 a 230°C - w kłębach pary. Proces trwa zazwyczaj od 48 do 96 godzin, jednak dopiero termowanie powyżej 70 godzin gwarantuje oczekiwaną jakość drewna. Warto wiedzieć, że w wygrzewaniu nie uczestniczą żadne chemikalia. Dzięki temu otrzymujemy produkt absolutnie nietoksyczny, naturalny i odnawialny.

- Modyfikacja termiczna znacząco poprawia właściwości drewna, ale nie każdego gatunku. Prym wiodą tutaj Termososna oraz Termoświerk. Podczas termowania, drewno zostaje pozbawione nadmiaru wilgoci. Dzięki temu jest stabilne wymiarowo, odporne na gnicie i może być stosowane w każdym klimacie - na zewnątrz, jak i wewnątrz. Termodrewno jest w 100% wolne od żywic, dzięki czemu raz na zawsze żegnamy lepkie plamy. Termososna oraz Termoświerk to pewny wybór na taras i elewacje, ale może być stosowane nawet w saunach. Otrzymujemy drewno o wydajności tropikalnego gatunku egzotycznego. Dobra alternatywa dla popularnego modrzewia syberyjskiego. — mówi Darina Lazarova, ekspert JAF Polska.

Co daje termowanie drewna?

Wizualnie Termoświerk posiada łagodniejsze sęki niż Termososna, natomiast równie wysoką jakość. Podczas termowania, oba gatunki zyskują elegancką ciemną barwę, która powstaje w skutek karmelizacji cukru zawartego w drewnie. Zmiana koloru zachodzi w całym przekroju drewna, co oczywiście ułatwia późniejszą obróbkę i długotrwałą eksploatację.

Karmelizacja sprawia również, że cukry stają się nieprzyswajalne dla organizmów żywych takich jak szkodniki, grzyby i bakterie. Dlatego jest odporne na korozję biologiczną. Drewno traci na wadze, a przybiera na walorach użytkowych. Redukujemy wilgotność do bezpiecznych 4-6%, a właściwości izolacyjne wzrastają aż o 25%.

Termowanie to ekologoczny proces

Odpowiednio zastosowane ciepło i para wystarczą, aby zamienić drewno w trwały oraz efektowny materiał budowlany. Pod koniec okresu użytkowania Tdeski termowane będąc produktem czysto naturalnym, może zostać spalone i zamienione na bioenergię lub poddane recyklingowi. Co więcej, materiały posiadające skandynawską etykietę ekologiczną Nordic Swan, spełniają kryteria budownictwa ekologicznego. Oznacza to, że są wolne od metali ciężkich i szkodliwych pestycydów. Miłe w dotyku gołą stopą, dobre dla człowieka i obojętne dla środowiska.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także