Wentylacja w domu. Co warto wiedzieć o rekuperacji?

Wentylacja w domu. Co warto wiedzieć o rekuperacji?

Autor: Ewa Kozioł
29 cze 2022 17:15

Rekuperacja w domu to nie tylko oszczędność energii, ale przede wszystkim, znaczne podniesienie jakości powietrza. O tym, dlaczego jeszcze warto stosować wentylację z odzyskiem ciepła zapytaliśmy Aleksandra Jankowskiego, właściciela pracowni projektowej JiO.

Wasza pracownia architektoniczna, JiO, jest znana z projektowania wysokobudżetowych domów jednorodzinnych, skąd pomysł na rekuperację?

Aleksander Jankowski: W ostatnich latach zagadnienia związane z występowaniem smogu (szczególnie zimą) są na porządku dziennym, a jakość otaczającego nas powietrza pozostawia wiele do życzenia. To odbija się na naszym zdrowiu. Z pomocą przychodzi rekuperacja. Stąd właśnie jej wybór. Czy warto w nią inwestować? Oczywiście! Urządzenia wykorzystywane w ramach tego systemu – tzw. rekuperatory – mają zdolność do oczyszczenia powietrza nie tylko ze smogu, ale i z alergenów. Wszystko dzięki coraz bardziej zaawansowanym filtrom, które skutecznie zatrzymują cząstki pyłów. To znacznie lepsze rozwiązanie, niż popularne domowe oczyszczacze powietrza. Ponadto, jeśli w naszej okolicy powietrze jest wyjątkowo mocno zanieczyszczone, mamy możliwość uzupełnienia rekuperatora o dodatkowe systemy oczyszczania powietrza łącznie z filtrami węglowymi.

Zdjęcie: Vasco

Jakie są według Ciebie zalety rekuperacji w mieszkaniach i domach?

Aleksander Jankowski: Na rynku dostępnych jest wielu producentów rekuperatorów. W czołówce najchętniej wybieranych przez moją pracownię znajdują się urządzenia marki Vasco. To urządzenia doskonale przygotowane do intensywnej, wieloletniej pracy w domach jednorodzinnych. Na pochwałę zasługuje przede wszystkim jakość montowanych w nich filtrów. Z badań przeprowadzonych zgodnie z normą ISO wynika, że ich rekuperatory są w stanie zatrzymywać 55% pyłów o wielkości 1 µm.

Ile kosztuje rekuperacja w domu? Kiedy się zwróci?

Aleksander Jankowski: Wiele osób do korzystania z rekuperacji przekonuje argument ekonomiczny. Często słyszymy, że jest to rozwiązanie, które pozwala na odzyskiwanie ciepła. Rocznie oszczędności mogą wynieść nawet 40-50%, co oznacza, że w portfelu zostanie nam kilka tysięcy więcej. Przeciwnicy tego rozwiązania z pewnością zwrócą uwagę na dodatkowe koszty związane z uruchomieniem systemu, wymianą filtrów czy stałymi konserwacjami, jakich wymaga system rekuperacji. Czy warto zatem go stosować? Tak, gdyż nawet po uwzględnieniu wszystkich tych wydatków, rekuperacja nadal jest wysoce opłacalnym rozwiązaniem.

Czy mieszkania i domy z rekuperacją trzeba wietrzyć?

Aleksander Jankowski: Dom z rekuperacją wietrzy się sam przez cały czas: zużyte powietrze jest wyciągane, świeże przefiltrowane powietrze nawiewane. Nie ma więc konieczności otwierania okien. Wietrząc zimą, stracimy cenną energię, latem wpuścimy komary oraz gorące powietrze. Okna jak najbardziej można otwierać – szczególnie latem, w lokalizacjach gdzie otaczają nas zapachy i dźwięki przyrody. Jednak w miejskich apartamentach, szczególnie w centrum przy dużym zaszumieniu i zanieczyszczeniu nie ma takiej potrzeby.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także