×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Wentylacja w domu energooszczędnym

Wentylacja w domu energooszczędnym

Autor: Wojciech Napora
26 marz 2020 06:31
Aktualizacja: 26 marz 2020 09:14

Coraz więcej Polaków decyduje się na budowę domów energooszczędnych. Choć na pozór taki typ budownictwa jest droższy od tradycyjnego to inwestycja zwraca się w późniejszych kosztach ogrzewania, a przede wszystkim korzystnie wpływa na stan środowiska, a przede wszystkim na zdrowie mieszkańców.

Energooszczędny, komfortowy w codziennym użytkowaniu, a przede wszystkim zdrowy – taki powinien być nowoczesny dom. Najlepszy rozwiązaniem, aby spełnić te trzy warunki jest decyzja o rekuperacji mechanicznej, czyli wentylacji z odzyskiem ciepła już na etapie projektowania swoich czterech kątów. 

Czytaj także: Ogrzewaj dom mądrze. 

W 2021 roku wejdą w życie zaostrzone przepisy prawa budowlanego dotyczące maksymalnego zapotrzebowania na energię pierwotną zużywaną przez budynki. Zapowiedziane normy będą jeszcze bardziej restrykcyjne i będą wymagały nie tylko odpowiedniej izolacji termicznej, ale także ekologicznego źródła ciepła. Jedną z technologii domu energooszczędnego, która będzie dobrym wyborem wobec nowego prawa jest rekuperacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła.

Koszty, fakty i mity

Choć zalet płynących z montażu rekuperacji jest wiele to w społeczeństwie wciąż krąży mit o jej ogromnych kosztach. Nie jest to zgodne z prawdą, jeśli decyzja o montażu rekuperacji zostanie podjęta przed rozpoczęciem budowy, na etapie projektu i wstępnych uzgodnień. Wtedy nie musimy budować kominów do wentylacji grawitacyjnej, wybieramy okna bez nawietrzaków z częścią szkleń stałych, a dodatkowo racjonalnie planujemy system grzewczy, wybierając mniejszy kocioł i mniejsze grzejniki.

Czytaj także: Zalety wentylacji z rekuperacją. 

 

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także