Wybieramy drzwi wejściowe do domu energooszczędnego

Wybieramy drzwi wejściowe do domu energooszczędnego

Autor: Radosław Zieniewicz
10 kwi 2017 16:45

Krzysztof Horała, prezes w firmie Hörmann podpowiada jakimi parametrami powinny charakteryzować się drzwi wejściowe produkowane z myślą o domach energooszczędnych w standardzie NF40.

Izolacyjność cieplna drzwi zewnętrznych w domu energooszczędnym w standardzie NF40 nie może być gorsza niż 1,3 W/(m2K). W 2021 r. tyle wynosił będzie dopuszczalny współczynnik przenikania ciepła dla drzwi wejściowych w każdym budynku. Większość drzwi firmy Hörmann nie tylko od dawna spełnia te warunki, ale nawet znacznie je przewyższa.

Najlepsze – ThermoCarbon – z płytą blatu o grubości 100 mm -  prawie dwukrotnie przekraczają poziom wymagań stawianych drzwiom w domach pasywnych i osiągają UD nawet 0,47 W/(m2K). Funkcję przegrody termicznej pełni tu profil ramy skrzydła wykonany z kompozytu karbonu i włókna szklanego. Istotna jednak jest nie tylko grubość i konstrukcja skrzydła, ale także odpowiednie ościeżnice o dużym oporze cieplnym. Najwięcej ciepła ucieka właśnie przez ościeżnice i ich połączenie ze skrzydłem drzwi.

Przy ościeżnicach stalowych, nawet jeśli skrzydło jest bardzo grube, trudno o wysoką izolacyjność cieplną. Bardzo dobre są aluminiowe ościeżnice z przegrodą termiczną wypełnioną pianką PU, która rozdziela ich część zewnętrzną od wewnętrznej.

Istotne są też uszczelki i usytuowanie ich w kilku płaszczyznach. Drzwi ThermoCarbon, a także inne aluminiowe drzwi firmy Hörmann – ThermoSafe o współczynniku UD nawet 0,8 W/(m2K), jak i stalowe drzwi Thermo65 o UD nawet 0,87 W/(m2K) mają potrójną płaszczyznę uszczelnienia. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także