Zalety dachu płaskiego

Zalety dachu płaskiego

Autor: Radosław Zieniewicz
09 maj 2017 14:04

Bryły domów zwieńczone nowoczesnym stropodachem  to nie tylko sposób na wyróżnienie budynku spośród zwyczajowych dachów skośnych, ale cały szereg wartości dodanych – zwłaszcza jeśli włożymy nieco wysiłku w projekt i aranżację tej dodatkowej przestrzeni użytkowej. Co zyskujemy inwestując w dach płaski?

Obowiązujące od 1 stycznia br. nowe przepisy dotyczące warunków budowlanych jasno określają wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Nadrzędnym celem projektu jest ograniczenie strat energii, co zmniejszy konieczną do dostarczenia do obiektu ilość ciepła.

Inwestycja w energooszczędne budownictwo ma w domyśle przynosić zwrot w postaci niższych rachunków za ogrzewanie, a konstrukcja dachu ma w tym przypadku niebagatelne znaczenie.

Myśląc o połaci dachowej w kontekście nowych warunków technicznych należy pamiętać, że im prostsza, pozbawiona licznych załamań budowa dachu, tym lepszy bilans energetyczny całego budynku, a co za tym idzie ulga dla portfela związana z mniejszymi rachunkami, zwłaszcza w okresie grzewczym.

Idąc krok dalej i wpisując swój dom w trend ekobudownictwa, decydując się na dach plaski zyskujemy znacznie większą mobilność związaną z instalacją kolektorów słonecznych, które w przypadku dachu skośnego warto zamontować w zasadzie tylko na południowej, najbardziej nasłonecznionej stronie. Dodatkowo, stropodach daje duże możliwości dostosowywania położenia kolektorów, w zależności od panujących warunków pogodowych.

Szacuje się, że odpowiednio dobrane instalacje solarne pozwalają zaoszczędzić całorocznie ok. 60% energii potrzebnej do podgrzewania ciepłej wody użytkowej oraz ok. 30 % do ogrzewania budynku – a to tym, że słońce jest największym i najtańszym źródłem energii nie trzeba przecież nikogo przekonywać.

Korzyści dla wnętrza

Stropodach, a właściwie stolarka okienna zamontowana na dachu płaskim ma również ogromny wpływ na projektowanie wnętrza. Dlaczego? Okna dostosowane do tego typu przestrzeni potrafią doskonale doświetlić znajdujące się tuż pod nimi pomieszczenia, stając się tym samym ważnym elementem aranżacyjnym.

Jednak estetyka, jakkolwiek ważna, musi iść w parze z wysokimi wymaganiami technicznymi. Pamiętajmy, że okno musi sprostać zmiennym warunkom atmosferycznym, jakie stawia polski klimat, wymaganiom nowych warunków technicznych obowiązujących od stycznia tego roku oraz posiadać doskonałe parametry termoizolacyjne, wytrzymałościowe i akustyczne.

Z myślą o tych, którzy cenią sobie zarówno jakość, jak i estetykę , zaprojektowaliśmy PGX A1 – okna do dachów płaskich, które charakteryzują się nie tylko dobrymi parametrami termoizolacyjnymi, spełniającymi docelowe warunki techniczne na rok 2021 (Uw = 1,1 W/m2K), ale też wysoką odpornością na wilgoć. Okna PGX A1 zostały skonstruowane tak, aby dostarczały optymalną ilość światła naturalnego o każdej porze dnia i roku - powłoka niskoemisyjna umożliwia uzyskanie wysokich zysków z promieniowania słonecznego przy jednoczesnym ograniczeniu strat cieplnych. Im większe przeszklenie, tym więcej światła – w myśl tej zasady okna PGX A1 dostępne są w szerokim zakresie rozmiarów – od kompaktowych wariantów kwadratowych, aż po opcje prostokątne, o długości ościeżnicy powyżej 2 metrów – podkreśla Marcin Demski, ekspert firmy Okpol. 

Estetyczne wykończenie stolarki okiennej sprawia, że PGX A1 idealnie sprawdzi się w roli wykończenia stylowo zaaranżowanego wnętrza na poddaszu

Wybierając rozwiązania do dachu płaskiego nie ma miejsca na kompromisy – ani wizualne ani funkcjonalne. Decydując się na tak niebanalny projekt, spójrzmy na niego w sposób całościowy – a wymarzony ogród, taras czy strefa relaksu „między niebem a ziemią” będzie przez długi czas cieszyć oko domowników.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także