Zalety mebli wielofunkcyjnych

Zalety mebli wielofunkcyjnych

Autor: Wojciech Napora
11 maj 2017 18:22

Odpowiednia aranżacja wnętrza to nie lada wyzwanie, szczególnie w kontekście mniejszych przestrzeni, gdzie liczy się każdy centymetr. Wówczas szczególnie doceniane są meble wielofunkcyjne, które mogą zastąpić ściany i ciekawie podzielić wnętrze.

Nowoczesne meble kuszą nas nie tylko oryginalnym wzornictwem i nieszablonowym designem, ale także wielofunkcyjnością. Urządzając własny kąt, warto wziąć pod uwagę innowacyjne rozwiązania meblarskie, które są nie tylko ładne, ale też praktyczne. Prezentujemy kilka pomysłów na sprytne przechowywanie przedmiotów codziennego użytku, które znacznie podniosą funkcjonalność nie tylko mebla, ale i całego pomieszczenia.

Nie tylko efektowne drzwi składane lub przesuwne mogą rozdzielać domowe strefy bez konieczności budowania ścian. Tę funkcję mogą spełniać również inne rozwiązania systemowe. Atrakcyjnym sposobem na odmienienie własnego „m”, przy jednoczesnym zaoszczędzeniu miejsca, jest szafa połączona z biblioteczką, czy narożna szafa z garderobą. Pozwala ona podzielić kawalerkę na część sypialną i dzienną, a w większym mieszkaniu wydzielić np. miejsce do pracy. Z kolei jeśli zależy nam na subtelniejszym odgrodzeniu i zwiększeniu poczucia intymności, najlepiej sprawdzi się do tego celu – otwarty lub oszklony regał, który z każdej strony wyeksponuje nasze skarby – mówi Anna Wróbel, projektantka mebli firmy Komandor.

Stwórz obraz na szafie

Praktycznym rozwiązaniem do zastosowania w salonie czy przedpokoju, zarówno na mniejszym, jak i na większym metrażu, jest szafa z częścią regałową. Stworzona na wymiar zabudowa pozwala efektywnie zagospodarować cenne centymetry i urozmaicić wnętrze. Dzięki niej mamy możliwość użytkowania dotychczas niewykorzystanej przestrzeni np. nad szafą. Dodatkowo możemy ją efektownie ozdobić za pomocą grafiki na froncie – w postaci zdjęcia z wakacji lub grafiki bohatera z ulubionej kreskówki naszej pociechy. Połączenie wybranego mebla i obrazu pozwala stworzyć oryginalne dzieło sztuki, które w niebanalny sposób ozdobi całe wnętrze.

W łóżku pochowaj skarby

Wersalki, rozkładane kanapy czy pufy to najprostsze, znane od pokoleń meble, w których ukrywano bieliznę czy pościel. Nowoczesne koncepty są jednak o wiele bardziej funkcjonalne i estetyczne, zaskakują też pomysłowością i oryginalną formą. Sporo miejsca w sypialni zyskamy decydując się na łóżko z dodatkowymi szufladami, schowkami czy półkami, w których pochowamy pościele i koce, ale też inne, mniejsze drobiazgi. Dodatkowo łóżko może, zostać uzupełnione o długi zagłówek pełniący rolę szafki nocnej lub też tylnej półki.

Rozświetl garderobę

Jeśli dysponujemy większymi przestrzeniami i mamy wyznaczone odrębne pomieszczenie na garderobę, doskonale sprawdzi się w niej system kolumnowy lub rurowy. Ruchome kontenery dają możliwość przestawiania ich w dowolne miejsce, a ażurowa konstrukcja nadaje lekkości i delikatności całej zabudowie – tłumaczy Anna Wróbel. – Nie możemy zapomnieć też o oświetleniu. Garderoba jest miejscem, w którym powinno być jasno, dlatego jeśli nie mamy dostępu do naturalnego źródła światła, pomocne okażą się listwy oświetleniowe oraz dodatkowe lampki zamontowane np. w szufladach – dodaje.

Wykorzystaj skosy

Bez względu na to, jaką przestrzenią dysponujemy zawsze warto skorzystać z inteligentnych pomysłów i rozwiązań na przechowywanie, które doskonale sprawdzą się w przypadku poddasza, skosów lub wnęki pod schodami. Jeśli w mało ustawne miejsca wkomponujemy meble dobrane na wymiar, wówczas puste przestrzenie zostaną właściwie wykorzystane, zyskają nową funkcjonalność, a przy tym mogą stać się jednym z ciekawszych elementów naszego domu.

Funkcjonalność to nie tylko dobór i układ mebli, to także jakość materiałów, z których są wykonane, ich odpowiedni rozstaw, wyposażenie każdej szafki czy szuflady, a także ciekawe zagospodarowanie wszystkich wolnych zakamarków. Dopasowując meble do wszystkich domowych kątów, możemy stworzyć odmienioną przestrzeń i nadać jej nowe, praktyczne znaczenie.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także