×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Zalety odnawialnych źródeł energii

Zalety odnawialnych źródeł energii

Autor: Wojciech Napora
22 sie 2019 11:00

Odnawialne źródła energii pozwalają na zmniejszenie lub zupełne zrezygnowanie ze zużycia węgla, oleju lub gazu w domu, co tym samym przekłada się na redukcję emisji zanieczyszczeń. W dalszej perspektywie oznacza to również spore oszczędności.

Za niecałe półtora roku wszystkie nowo powstałe budynki będą musiały spełniać standardy WT 2021, które zakładają jeszcze większe obniżenie zużycia energii pierwotnej (ogrzewanie, chłodzenie, wentylacja, podgrzewanie ciepłej wody użytkowej). Od 1 stycznia 2021 roku nie będzie mogła ona przekraczać 70 kWh/m2/rok. Spełnienie tych wymagań jest łatwiejsze dzięki udziałowi energii odnawialnej (OZE) w bilansie energetycznym budynku. Jakie rozwiązania OZE wybrać, aby były one najkorzystniejsze?

Do najpopularniejszych odnawialnych źródeł energii zaliczamy:

- energię grawitacyjną wody,
- energię wiatru,
- energię słoneczną,
- biopaliwa,
- energię geotermalną.

Dzięki urządzeniom i systemom OZE można ogrzewać pomieszczenia, podgrzewać wodę użytkową, a także wytwarzać własną energię elektryczną.

Dlaczego warto zdecydować się na odnawialne źródła energii podczas budowy domu?

Wykorzystanie OZE ma wiele korzyści – jedną z najczęściej wymienianych jest zmniejszenie comiesięcznych rachunków za eksploatację budynku. Można zyskać większą niezależność od dostawców prądu. Dzięki zamontowaniu np. pompy ciepła i systemów fotowoltaicznych zwiększa się również wartość nieruchomości i jej atrakcyjność przy sprzedaży. Na etapie budowy domu decyzja o wykorzystaniu urządzeń OZE pozwala na rezygnację z budowy komina, co przekłada się również na mniejsze koszty budowy.

Nie należy również zapominać o korzystnym wpływie na środowisko naturalne i zmniejszeniu emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Obecnie budowa domów z wykorzystaniem proekologicznych systemów grzewczych jest wspierana przez rządowy program Czyste Powietrze, w ramach którego można otrzymać dofinansowanie do wymiany źródła ciepła.

Urządzenia OZE w domu jednorodzinnym

Pompa ciepła, panele fotowoltaiczne i systemy solarne to urządzenia, które najlepiej sprawdzą się w domu ekologicznym. Dwie pierwsze propozycje świetnie pracują w komplecie – dzięki połączeniu pompy ciepła i paneli fotowoltaicznych jest możliwe stworzenie domu z zerowym rocznym bilansem energetycznym (budynku, w którym całkowite koszty zużycia energii nie przekraczają 250 zł – są to opłaty stałe).

Krótka charakterystyka poszczególnych urządzeń OZE

Pompa ciepła jest alternatywą dla kotłów grzewczych. Urządzenie jedynie w 25% korzysta z energii elektrycznej – pozostałą energię pozyskuje z odnawialnych źródeł. Za pomocą pompy ciepła można ogrzać lub ochłodzić dom oraz pogrzać wodę użytkową. Warto wspomnieć, że na 1 kWh zużytej energii elektrycznej pompa ciepła uzyskuje od 3 do 5 kWh energii cieplnej – to pozwala na nawet trzykrotne obniżenie kosztów ogrzewania w stosunku do urządzeń grzewczych niewykorzystujących OZE.

System fotowoltaiczny powala na wytwarzanie prądu elektrycznego ze w 100% odnawialnej energii słonecznej. Pozyskaną energię można wykorzystać do pracy urządzeń AGD i RTV, a także do działania pompy ciepła. Dzięki połączeniu tych dwóch rozwiązań (pompy ciepła i fotowoltaiki) można zyskać niezależność od dystrybutorów prądu.

Aby dom z zamontowaną pompą ciepła i panelami fotowoltaicznymi był korzystny energetycznie, warto zainstalować w nim rekuperację. Wentylacja mechaniczna pozwala na lepszą wymianę powietrza w budynku, a dzięki temu pozbywa się nadmiaru wilgoci. Na przykładzie oferty Vaillant można skompletować pełną instalację systemową, która pomoże w stworzeniu domu bez rachunków.

Budynek z wykorzystaniem OZE spełniający warunki WT 2021

Dom jednorodzinny spełniający standardy WT 2021 powinien posiadać odpowiednią izolację cieplną przegród oraz zużycie energii pierwotnej na potrzeby ogrzewania, chłodzenia, wentylacji i podgrzewania c.w.u. nieprzekraczające 70 kWh/m2/rok. Obecnie oferowane na rynku urządzenia OZE pozwalają zbudować wysokoefektywne rozwiązanie dla domu według warunków WT 2021. 

Źródło: Vaillant

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także