PARTNER PORTALU
Zalety rozwiązań "smart"

Zalety rozwiązań "smart"

Autor: Wojciech Napora
26 sie 2019 17:00

Inteligentny dom to miejsce, w którym różne domowe urządzenia komunikują się ze sobą. Dzięki temu można sterować np. oświetleniem, temperaturą, roletami, zamkami, bramami, systemem podlewania, monitoringiem lub alarmem. Zarządzanie odbywa się za pomocą aplikacji mobilnych i specjalnych paneli, a nawet za pomocą głosu czy gestu.

W inteligentnym domu nie trzeba myśleć o włączaniu i wyłączaniu oświetlenia. Można nim sterować siedząc wygodnie na kanapie lub będąc daleko. Dzięki systemowi smart home z ferii wraca się do ogrzanej sypialni, wypełnionej świeżym powietrzem o odpowiedniej wilgotności. Można zabezpieczyć się na każdą ewentualność, a także obniżyć rachunki. Integralne elementy systemu inteligentnego domu zapewniają bezpieczeństwo, oszczędność i komfort życia.

Inteligentny dom można monitorować i sterować nim z dowolnego miejsca na świecie – mówi Mikołaj Pertek, Dyrektor Sprzedaży Fibaro na Europę Centralną, wystarczy smartfon z aplikacją i dostęp do Internetu.

Do grona największych zalet systemów typu smart home zalicza się: komplementarność, bezprzewodowość, modułowość, bezpieczeństwo i zdalną obsługę.

Wszystkie elementy systemu działają w oparciu o bezprzewodową technologię, która pozwala na połączenie w sieć i zdalne zarządzanie różnymi urządzeniami elektrycznymi – wyjaśnia Bartłomiej Kreczmer – Regional Technical Manager Fibaro.

Co ważne, w domu nie trzeba instalować od razu ich wszystkich. Można zacząć od zintegrowania kilku modułów, a kolejne dodawać z czasem.

System można rozbudowywać lub modyfikować wraz ze zmieniającymi się potrzebami domowników. Elastyczność to jego ogromny atut – zaznacza Bartłomiej Kreczmer.

Najczęstsze rozwiązania wykorzystywane przez użytkowników to sterowanie bramą wjazdową na teren posesji lub bramą do garażu, sterowanie roletami antywłamaniowymi lub zasłonami zaciąganymi na noc, jak również sterowanie alarmem, oświetleniem, ogrzewaniem i multimediami za pomocą jednego interfejsu użytkownika.

Inteligentny bez kucia

Nikt nie powinien bać się, że instalator systemu inteligentnego domu przyjdzie i zacznie kuć w ścianach. Urządzenia systemu nie wymaga ingerencji w strukturę budynku, ani w instalację elektryczną. Kiedy zostaną zainstalowane, wymieniają (przesyłają) pomiędzy sobą informacje – każdy element jest jednocześnie odbiornikiem i nadajnikiem.

Komfort

Po zainstalowaniu systemy smart home wzbogacają życie mieszkańców poprzez tworzenie komfortowej, oszczędnej i bezpiecznej przestrzeni domowej.

Inteligentny dom to dużo więcej niż wygoda, czy ułatwienia oszczędzające czas. To także poczucie, że wszystko w mieszkaniu jest pod kontrolą – twierdzi Mikołaj Pertek.

Czytaj także: Nowoczesne okna. Poznaj dobre rozwiązania.

Przykłady? Można np. zaprogramować system tak, aby przyciemniał światła po godz. 22 jednocześnie obniżając temperaturę w całym domu na noc. System potrafi włączyć oświetlenie, gdy domownik wchodzi do pomieszczenia i zgasić je, gdy w pomieszczeniu przez jakiś czas nie wykryje ruchu. Można także samodzielnie wyłączać wszystkie światła jednym kliknięciem w pomieszczeniach, w których akurat nikogo nie ma.

Oszczędność

Zbyt wysokie zużycie energii i straty ciepła to problem wielu domów. System smart home pozwala temu zapobiec poprzez zapobieganie i monitorowanie. Znaczące oszczędności przynosi zarówno korzystanie z elementów odpowiedzialnych za oświetlenie, jak i ogrzewanie. Czujniki temperatury, urządzenia sterujące i aplikacja potrafią wspólnie zmniejszyć rachunki za ciepło nawet o 42 procent. Przykładowo dzięki głowicom zainstalowanym przy dowolnej liczbie grzejników, można kontrolować temperaturę w konkretnych pomieszczeniach w określonych przedziałach godzinowych.

Systemy inteligentnego domu troszczą się o jak najlepsze oświetlenie w domu i dbają o optymalną temperaturę, pozwalając przy tym uzyskać realne oszczędności – zapewnia Mikołaj Pertek.

Bezpieczeństwo

System inteligentnego domu to również najwyższy poziom bezpieczeństwa. Dzięki integracji wszystkich urządzeń domownicy mają możliwość pełnej kontroli nad domem z dowolnego miejsca. Bezpieczeństwo zapewniają rozwiązania takie jak oświetlenie zintegrowane z systemem alarmowym, oświetlenie awaryjne uruchamiane przy niepożądanym zdarzeniu i oświetlenie symulujące obecność domowników.

Podczas nieobecności domowników czujnik ruchu zintegrowany z systemem monitoringu będzie czuwał nad posesją dzień i noc. Kiedy wykryje ruch, użytkownik otrzyma powiadomienie z nagraniem, na którym sprawdzi, czy jest powód do obaw – podaje przykład Bartłomiej Kreczmer.

Interfejs bezpłatnej aplikacja na smarfona jest przyjazny i intuicyjny, a ponadto umożliwia integrację smart home z multimediami.

Źródło: Fibaro.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także