PARTNER PORTALU
Zalety wełny mineralnej w izolowaniu akustycznym ścian

Zalety wełny mineralnej w izolowaniu akustycznym ścian

Autor: Radosław Zieniewicz
05 sie 2019 20:00

Paweł Polak, kierownik produktu Isover podkreśla, że "Do izolacji akustycznej ścian warto wybrać materiały, które charakteryzują się wysoką wartością współczynnika pochłaniania dźwięku". Czym powinny one jeszcze się wyróżniać?

Do izolacji akustycznej ścian warto wybrać materiały, które charakteryzują się wysoką wartością współczynnika pochłaniania dźwięku αw (alfa w), która to cecha powinna być opisana na etykiecie i w dokumentacji produktu w postaci liter AW.

Rekomendowane są zarówno płyty z wełny mineralnej szklanej (np. Isover Aku-Płyta), jak i z wełny mineralnej skalnej (np. Isover Polterm Uni). To właśnie dzięki włóknistej strukturze wymienione materiały doskonale pochłaniają dźwięki powietrzne, a w grubości od 75 mm dla Aku-Płyty i od 100 mm dla Poltermu Uni charakteryzują się współczynnikiem pochłaniania dźwięku na poziomie równym 1,00, co oznacza całkowite – 100% pochłanianie.

Tak wysokie pochłanianie dźwięku w konsekwencji wpływa na wysoką izolacyjność akustyczną kompletnej przegrody. Ponadto, wełny akustyczne dzięki swej sprężystości doskonale wypełniają przestrzeń między profilami, eliminując zjawisko tzw. mostków akustycznych które często powodują obniżenie izolacyjności ściany nawet o kilkanaście decybeli. Im grubszą warstwą wełny mineralnej wypełnimy konstrukcję ściany działowej, tym lepszą uzyskamy izolacyjność akustyczną od dźwięków powietrznych.

Co ważne, połączenia ścian i stropów w części mieszkalnej powinny być od razu zaprojektowane tak, aby optymalnie izolowały akustycznie. Późniejsze korekty są trudne i kosztowne, a niekiedy wręcz niewykonalne. Dźwięk przenosi się przez całą konstrukcję budynku, dlatego nawet najlepsza akustycznie ściana nie sprosta hałasom, gdy jej połączenie z podłogą lub stropem będzie wykonane nieprawidłowo.

O rozwoju nowoczesnych rozwiązaniach poprawiających akustykę wnętrz będą rozmawiali eksperci podczas nowego eventu Grupy PTWP - 4 Buildings (15-17 listopada 2019 r., Katowice)!

ZAREZERWUJ TERMIN NA 4BUILDINGS: 15-17 LISTOPADA 2019 r., MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH WWW.4BUILDINGS.PL

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także