Zamykamy ciepło w domu. Jak wybrać drzwi zewnętrzne?

Zamykamy ciepło w domu. Jak wybrać drzwi zewnętrzne?

Autor: Wojciech Napora
12 lut 2015 11:11

Drzwi zewnętrzne – w skali całego budynku – są elementem stosunkowo niewielkim, mają jednak niebagatelne znaczenie. Odpowiedzialne są za zapewnienie bezpieczeństwa domownikom, stanowią wizualną wizytówkę posesji, a także – niestety – mogą stać się źródłem dużych strat ciepła. Ucieczki ciepła przez drzwi zewnętrzne są szczególnie niepożądane w domach energooszczędnych, dlatego tak istotny staje się ich właściwy dobór.

Drzwi zewnętrzne – w skali całego budynku – są elementem stosunkowo niewielkim, mają jednak niebagatelne znaczenie. Odpowiedzialne są za zapewnienie bezpieczeństwa domownikom, stanowią wizualną wizytówkę posesji, a także – niestety – mogą stać się źródłem dużych strat ciepła. Ucieczki ciepła przez drzwi zewnętrzne są szczególnie niepożądane w domach energooszczędnych, dlatego tak istotny staje się ich właściwy dobór.

Stolarka otworowa, w tym również drzwi zewnętrzne, może być odpowiedzialna nawet za 20-25% wszystkich strat ciepła z domu. W trosce o rachunki i komfort życia ocieplamy ściany, inwestujemy w nowoczesne instalacje. Wszystko to jednak na niewiele się zda, jeżeli w miejscu naszych drzwi zewnętrznych pozwolimy tworzyć się energetycznej dziurze. Dlatego też dobór odpowiednich drzwi wejściowych do domu jest jednym z istotniejszych aspektów budowy domu energooszczędnego.

Zatrzymać (U)latujące ciepło
Straty ciepła przez drzwi zewnętrzne niegdyś ograniczano wiatrołapem. Dziś jednak mamy za sprzymierzeńców szereg zaawansowanych technologii. Niektóre z nich tak innowacyjne, że zostały zastrzeżone patentem przez producentów stolarki otworowej. Przeciętny inwestor prywatny nie musi się orientować we wszystkich technicznych niuansach, powinien jednak mieć świadomość na jakie aspekty produktu zwrócić uwagę, aby dokonać słusznego zakupu.

Mając na uwadze energooszczędność drzwi zewnętrznych, najważniejszym parametrem jest współczynnik przenikania ciepła Ud, obrazujący ilość ciepła jaka jest w stanie przedostać się przez metr kwadratowy zamkniętych drzwi w ciągu godziny. Im zatem jest on mniejszy, tym lepszą termoizolację stanowi dany produkt.

Według obowiązujących od początku 2014 roku Warunków Technicznych, drzwi w domach budowanych do roku 2017 powinny mieć współczynnik Ud nie wyższy niż 1,70 W/m²K, po roku 2017 maksymalny współczynnik Ud wynosić będzie 1,5 W/m²K, a w roku 2021 już tylko 1,30 W/m²K. Są to jednak wartości ustalone dla domów budowanych według „tradycyjnych” standardów. Budując dom energooszczędny powinniśmy szukać drzwi o współczynniku przenikania ciepła 1,30 W/m²K lub niższym, a w przypadku budowy domu pasywnego wartość ta nie powinna przekraczać U=0,80 w/m²K.

Choć w porównaniu do obecnych przepisów budowlanych, parametry te wydają się mocno wyśrubowane, większość renomowanych producentów stolarki otworowej ma w swojej ofercie drzwi odpowiadające tym wymaganiom, a znaczna część ma do zaoferowania jeszcze lepszą ochronę przed utratą ciepła rzędu U=0,70; 0,60 W/m²K, a nawet poniżej U=0,50 W/m²K! Należy jednak być przygotowanym na to, że jakość w tym wypadku przekłada się na cenę – za naprawdę dobre drzwi energooszczędne lub pasywne przyjdzie nam sporo zapłacić. Jest to jednak wydatek opłacalny, bowiem stanowiący inwestycję na przyszłość w postaci chociażby niższych rachunków za ogrzewanie.

Pamiętajmy, że kupując produkt warto jest sprawdzić jego dokumentację i certyfikaty, które świadczą o jakości stolarki.

Co kryją drzwi?
O izolacyjności termicznej drzwi decyduje między innymi znajdująca się wewnątrz warstwa ociepleniowa. Najczęściej spotkamy drzwi z wypełnieniem z pianki poliuretanowej (pianki PUR), styropianu, wełny mineralnej, lub włókien szklanych. Rozwój stolarki w kierunku osiągania coraz lepszych parametrów termoizolacyjnych sprawił, że producenci szukają ciągle nowych rozwiązań, sięgając po najnowsze zdobycze technologiczne.

Przykładem takiego rozwiązania może być wypełnienie powstałe w procesie nanotechnologii – aerożel. Jest to lekki, oddychający materiał, produkowany na bazie krzemionki, którego właściwości termoizolacyjne praktycznie nie mają sobie równych (współczynnik przewodnictwa cieplnego dla aerożelu wynosi λ=0,014 W/mK). Dzięki imponującym parametrom, już niewielka warstwa aerożelu, wynosząca zaledwie kilka milimetrów jest w stanie spełnić funkcję solidnego ocieplenia drzwi. Zastosowanie aerożelu umożliwia między innymi uzyskanie pasywnych drzwi wykonanych z, uważanego za zimny materiał, aluminium.

Ciepła konstrukcja
Wśród drzwi zewnętrznych przeznaczonych do domów energooszczędnych i pasywnych możemy znaleźć „przedstawicieli” niemalże wszystkich materiałów, używanych do produkcji drzwi. Drzwi drewniane zbudowane są z ramy wykonanej z drewna klejonego wielowarstwowo, w którą wpasowane są płyciny w postaci płyt pomiędzy którymi montuje się warstwę ociepleniową lub gotowych paneli, wypełnionych ociepleniem. Jednym ze sposobów umieszczenia termoizolacji (np. polistyrenu) wewnątrz drzwi jest jej wdmuchiwanie pod ciśnieniem dzięki czemu skrzydło osiąga stabilną, monolityczną konstrukcję.

W drzwiach wykonanych z PVC przed stratami ciepła chroni wielokomorowa konstrukcja profili, wyposażonych we wkładkę termoizolacyjną oraz panel systemowy wypełniony termoizolacją, najczęściej z pianki poliuretanowej.

Aby drzwi aluminiowe były ciepłe najczęściej wyposażone są w tak zwane „ciepłe profile” 3-komorowe, wypełnione warstwą termoizolacji w postaci poliamidu, utwardzonego włóknem szklanym.

Ze względu na swoją trwałość i możliwości kreacji, aluminium jest materiałem, po który chętnie sięgają producenci. Jego właściwości termiczne pozostawiają jednak sporo do życzenia. Dlatego też, coraz częściej możemy napotkać drzwi, stanowiące mariaż aluminium z innymi materiałami. Skrzydła takich drzwi posiadają wielowarstwową konstrukcję z wkładkami wykonanymi ze sklejki, purentu i płyty fenolowej, a rdzeń wypełnia pianka termoizolacyjna.

Współczesna technologia pozwala także na osiągnięcie wysokich parametrów termoizolacyjności (rzędu nawet 0,80 – 1,00 W/m²K) przez drzwi stalowe. Parametry takie są osiągane na przykład dzięki kompleksowym rozwiązaniom, takim jak obecność przegrody termicznej w skrzydle i ościeżnicy oraz wysokiej jakości uszczelkom.

Uszczelnienie jest niezwykle ważne choćby z tego powodu, że nawet najlepiej zaizolowane skrzydło czy ościeżnica na niewiele się zdadzą, jeśli wokół skrzydła utworzy się mostek termiczny. Uszczelki przylgowe montuje się na obwodzie skrzydła oraz ościeżnicy. W drzwiach renomowanych marek, spełniających standardy energooszczędne lub pasywne, uszczelnienie jest zazwyczaj podwójne, a nawet potrójne, wykonywane z wysokiej jakości silikonu. Producenci niekiedy stosują także połączenia różnych materiałów ociepleniowych w jednym produkcie.

Warto nadmienić, że wielu producentów celem poprawienia termoizolacji swoich produktów stosuje izolację w trzech miejscach: w skrzydle (płycie drzwi), ościeżnicy, a także w progu. Próg w drzwiach energooszczędnych jest najczęściej wykonany z aluminium, podzielonego na komory i wypełnionego materiałem izolacyjnym.

Na termoizolacyjność drzwi wpływ ma także grubość skrzydła oraz ościeżnicy, pozwalająca na osiągnięcie lepszej izolacji cieplnej. Jednocześnie umożliwia montaż grubszej termoizolacji wewnątrz drzwi, lub też może wynikać (w przypadku drzwi z PVC lub aluminium) z dodania dodatkowych komór, wpływających dodatnio na termoizolację.

Drzwi z oknem na świat
Dobierając drzwi do domu zwracamy uwagę na ich estetykę w takim samym stopniu, jak na ich termoizolacyjność. Drzwi są jednym z pierwszych elementów bryły domu, widzianych przez wchodzących na posesję gości. Są także urozmaiceniem i dopełnieniem elewacji, dachu i małej architektury otaczającej dom. Bardzo często, szczególnie w tradycyjnych bryłach domów, są zlokalizowane w samym centrum elewacji, tym samym siłą rzeczy przyciągając wzrok.

Jednym z najprostszych sposobów uatrakcyjnienia drzwi jest wzbogacenie ich o przeszklenia. Przeszklenia mogą jednak w znacznym stopniu obniżyć termoizolacyjność drzwi, jeżeli nie będą wykonane z energooszczędnych szyb. Dlatego też należy zachować szczególną czujność, wybierając drzwi z przeszkleniami.

Stolarka pasywna i energooszczędna jest wyposażana w pakiety trzy- lub cztero-szybowe z powlekanego szkła, wypełnione gazami szlachetnymi - podobnie jak ma to miejsce w energooszczędnych oknach – i drzwi z takimi przeszkleniami należy wybierać.

Anna Sołomiewicz

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także