PARTNER PORTALU
Zielony dach. Czy taki pomysł do domu się przyjmie?

Zielony dach. Czy taki pomysł do domu się przyjmie?

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
26 marz 2021 10:10

Rozwiązania ekologiczne zyskują na popularności. Śmiało można powiedzieć, że to już nie tylko trend, ale wręcz styl życia. Nie inaczej jest w przypadku budowy domu. Wielu inwestorów decyduje się na rozwiązania, które wspierają naszą planetę. Jednym z wielu przykładów tego typu propozycji są zielone dachy.

Nikogo nie trzeba przekonywać, że zalet zieleni występującej wokół nas jest wiele, również tej zlokalizowanej na dachach.

Zielony dach - jakie są zalety tego rozwiązania?

Rośliny łagodzą klimat miejski, obniżając temperaturę nawet o 2 stopnie Celsjusza. Zatrzymują nawet do 60% wód opadowych. Pochłaniają hałas uliczny i odbijają nawet o 30 dB. Chłoną też do 20% pyłów i szkodliwych gazów z powietrza. Jednocześnie zwiększają wilgotność i wzbogacają powietrze w tlen. Dają mieszkańcom przestrzeń do wypoczynku i relaksu.

Co więcej, warstwy dachu zielonego stanowią dodatkowe zabezpieczenie termoizolacyjne, chronią też dach przed oddziaływaniem ognia. Zielone przestrzenie na dachach są elementem architektonicznego kształtowania przestrzeni w centrach miast. Umożliwiają ukrycie urządzeń instalacyjnych na dachach, pozwalają budynkom się wyróżnić, nadając im indywidualny charakter.

Zielony dach - na czym polega ta technologia?

Zielony Dach to dach ekstensywny w układzie klasycznym lub odwróconym, dedykowany na dachy płaskie lub skośne. Zielony Dach dostarczany jest na plac budowy z gotową roślinnością w fazie wzrostu. Wykonany jest w oparciu o hydroizolację bitumiczną, specjalistyczne maty drenarskie oraz retencyjne, a także prekultywowaną matę wegetacyjną z rozchodnikami, ziołami i mchem. Jest bezobsługowy, odporny na rozsiew chwastów i niewymagający koszenia. Jedynie raz do roku konieczny jest przegląd techniczny.

Na zdjęciach: propozycja zielonego dachu od firmy BMI Icopal

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także