5 sposobów na optyczne "powiększenie" małych pomieszczeń

5 sposobów na optyczne "powiększenie" małych pomieszczeń

Autor: Radosław Zieniewicz
30 paź 2017 19:00

Urządzenie małych pomieszczeń może być sporym wyzwaniem. Istnieje jednak kilka sprytnych rozwiązań, które pozwolą optycznie je powiększyć i zyskać więcej cennego miejsca.

Prezentujemy 5 sposobów na urządzanie małych pomieszczeń, tak aby je optycznie powiększyć.

Lustrzana tafla

Lustra, szkło i metaliczne powierzchnie odbijają światło i tym samym rozświetlają wnętrze. Jeśli połączymy je z jasnymi kolorami i delikatnym deseniem, uda nam się optycznie zwiększyć przestrzeń. Pionowe lustra optycznie wydłużą, a pionowe – poszerzą pomieszczenie.

Możemy postawić na duże lustro w minimalistycznej ramie, dodatki o metalicznym wykończeniu np. lampę w stylu Arco lub ozdobić pojedynczą ścianę tapetą lub farbą o błyszczącej fakturze.

Większe okno i magia pasów

Nie każdy z nas jest właścicielem mieszkania w zabytkowej kamienicy, które wyróżniają wysokie sufity i okna. Na małe okna i niskie sufity jest jednak rada w postaci sprytnej aranżacji okna. 

Jeśli zamontujemy roletę do ściany nad wnęką okienną, możemy stworzyć iluzję większych okien i wyższego sufitu. Podobnie z montażem karnisza, montujmy go najbliżej sufitu. Pomóc może również dobór odpowiedniej rolety i tkaniny. Pionowe pasy optycznie wydłużą okno, rozważmy więc żaluzje pionowe. Jeśli natomiast chcemy optycznie poszerzyć małe okno możemy wybrać np. plisy okienne lub klasyczne żaluzje – mówi Leszek Jarema, eksperta z firmy Franc Gardiner, producenta osłon wewnętrznych.

Tkanina również ma znaczenie − wybierajmy jasne zwiewne materiały. W przypadku rolet postawmy na tkaniny transparentne, które zapewniają przepuszczalność promieni słonecznych. Dzięki temu osiągniemy efekt rozświetlenia wnętrza.

Małe wnętrza lubią jasne kolory

Kolor biały jest uniwersalny i ma cudowne właściwości optycznego powiększania przestrzeni. W małych wnętrzach świetnie sprawdzą się również neutralne barwy: beż, cappuccino oraz delikatne pastele. Jeśli zależy nam na przytulnym wnętrzu wybierajmy ciepłe tonacje.

Jasne ściany możemy uzupełnić dodatkiem jasnego drewna oraz materiałów, które będą odbijać światło jak szkło, metale i plastik. Iluzję większego metrażu możemy stworzyć, dopasowując kolor mebli do ścian, by niemal zlewały się ze sobą.

Kolorowy, zielony zakątek

Studio nie musi być jednak monochromatyczne. Wybierzmy jedną ścianę i odmieńmy ją za pomocą farby z niebanalnym efektem, tapety lub fototapety. Jeśli nie ściana, to dodatki. Postawmy na mebel lub dekoracje w kontrastowych kolorach (dozujmy je jednak oszczędnie, małe wnętrza nie lubią zbyt wielu dodatków i bibelotów).

W taki sposób możemy oddzielić od siebie strefy mieszkania lub wprowadzić kolorowy akcent do stonowanego jasnego wnętrza. Nie zapominajmy o żywych roślinach, szczególnie pnące rośliny doniczkowe pomogą optycznie wydłużyć pomieszczenie, jeśli postawimy je w rogu lub przy oknie. Wnętrze wyda się również żywsze i bardziej przytulne.

Wielozadaniowe meble

Wielofunkcyjność i metraż kawalerki sprawiają, że musimy rozsądnie zarządzać przestrzenią. Postawmy na meble, których potrzebujemy na co dzień. Zamiast 4 krzeseł wybierzmy 2 i dodatkowo zaopatrzmy się w składane krzesła i dodatkowy stolik na wypadek przyjścia gości. Wybierajmy wielofunkcyjne meble – kanapy i fotele ze schowkami, stolik kawowy z siedziskiem, który możemy zmienić w pufę.

Regał z książkami może być również sprytnym sposobem na przedzielenie pomieszczenia. Bałagan jest wrogiem małych wnętrz, korzystajmy więc z różnego rodzaju organizerów do przechowywania ubrań i rzeczy. Podobnie jak półki, które możemy zamontować na całej długości ściany.

Im półka zamontowana wyżej, tym pomieszczenie wydaje się wyższe. Dodatkowo możemy wzmocnić ten efekt, wybierając niskie meble.

Zobacz nowoczesne wnętrze tego domu.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także