PARTNER PORTALU
Bajkowy pokój na Dzień Dziecka

Bajkowy pokój na Dzień Dziecka

Autor: Wojciech Napora
01 cze 2017 08:30

Stworzenie ciekawego i funkcjonalnego pokoju dziecka wcale nie wymaga od rodziców dużych nakładów pieniężnych, często wystarczy dobry pomysł, inwencja twórcza oraz zapał do pracy, aby na nowo przerobić posiadane wyposażenie.

Dzieci uwielbiają baśniowe opowieści – prezentują one piękne, nieziemskie krainy pełne magicznych stworków. Z tego powodu, nam dorosłym, dzieciństwo kojarzy się przede wszystkim z bajkami czytanymi przez rodziców na dobranoc. W czym tkwi ich fenomen? Zaspokajają naturalną ciekawość świata maluchów, w sposób przystępny dostarczają wiedzy o relacjach społecznych, wykształcając u nich pożądane postawy moralne oraz poszerzają horyzonty myślowe. To dobre narzędzie edukacyjne. Dlatego pokój naszego malucha może stać się również częścią jednej z bajkowych krain…

Świat nasz wyglądał jaśniej. Kiedyś, za dawnych dni. Gdy się wierzyło w baśnie. Gdy się wierzyło w sny(…) – śpiewała Tola Mankiewiczówna w duecie z Aleksandrem Żabczyńskim w filmie „Manewry miłosne”. A więc w rytm słów tej jakże urokliwej piosenki – „Powróćmy jak za dawnych lat w zaczarowany bajek świat”, stwórzmy niezwykły pokój dla swojego dziecka inspirowany motywami z opowieści dla najmłodszych. Wystarczy podążać za tropem dziecięcych marzeń, a w kwestii aranżacji pozwolić działać wyobraźni…

Uwolnij wyobraźnię

Jeśli mamy trochę czasu i zmysłu do majsterkowania, część mebli możemy wykonać od podstaw samodzielnie, dostosowując ich charakter do wieku i płci dziecka. Przy projektowaniu usytuowania poszczególnych elementów pamiętajmy jednak, aby dostępną przestrzeń podzielić przynajmniej na trzy podstawowe sekcje: do wypoczynku, zabawy oraz nauki.

Czytaj także: Bezpieczna podłoga w pokoju dziecka

Ponadto ogromny potencjał tkwi w kolorze – wykorzystajmy to. Operując nim odpowiednio, możemy stworzyć w sposób naturalny strefy funkcjonalne. Poza tym, już samym odmalowaniem ścian na soczyste barwy sprawimy dziecku ogromną radość, zwłaszcza jeśli pojawią się na nich postaci z bajek. Inspiracje możemy czerpać z ulubionych książeczek naszego malucha. Baśniowy motyw przewodni sprawdzi się przede wszystkim w pokojach młodszych szkrabów w wieku od 2 do 7 lat. Starszym dzieciom zapewne przypadną do gustu bardziej dyskretne malunki ścienne (np. dmuchawce malowane z użyciem szablonu), które ożywią pomieszczenie.

Dla małej księżniczki

Jednym z pomysłów na aranżację pomieszczenia dla dziewczynek jest stworzenie urokliwego pokoju na wzór komnaty królewny. Która bowiem dziś dorosła panna nie chciała w dzieciństwie stać się jedną z księżniczek ze znanych bajek? Każda z nich ma swój wyjątkowy styl i budzi w oczach małych dam nieskrywane uwielbienie. W kwestii aranżacji najprostszym ze sposobów jest nawiązanie kolorem do historii bajkowych piękności, np. barwy ich sukni. Jeśli jej kolorystyka jest błękitna, warto wybrać urokliwy odcień w stylu „Lazurowego Wybrzeża” z kolekcji farb Śnieżka Satynowa. W przypadku żółtej doskonale sprawdzi się z kolei „Miodowa Słodycz”, a różowej – „Figlarny Róż”.

Do odmalowania pokoju dziecięcego warto wybrać farbę plamoodporną, która tworzy trwałe, zmywalne powłoki. Wówczas z łatwością usuniemy wszelkie plamy czy zabrudzenia ze ścian – świat maluchów rządzi się bowiem swoimi prawami – tłumaczy Anna Szymaszek, specjalista ds. public relations w Fabryce Farb i Lakierów Śnieżka

Nieco trudniejszym, ale za to znacznie bardziej efektownym rozwiązaniem jest pokrycie jednej ze ścian malunkiem przedstawiającym wizerunek wybranej księżniczki bądź zarys bajecznego zamku z wysokimi wieżami. Nie każdy rodzic ma odpowiednie zdolności plastyczne, aby wykonać go samodzielnie, w takim wypadku warto skorzystać z pomocy lokalnego artysty. Najważniejszym elementem wyposażenia w komnacie naszej księżniczki powinno być łóżko wystylizowane na wystawne łoże królewskie. Pikowany zagłówek oraz baldachim z muślinu spięty kokardami dodadzą przestrzeni jeszcze więcej uroku. Dziewczynki już od dzieciństwa lubią dbać o swój wygląd, naśladując swoje mamy, a więc na pewno przyda się tu również mała toaletka.

Pokój małego odkrywcy

Chłopcom powinny się spodobać trochę inne bajkowe motywy, np. zwierzęta, samoloty, samochody czy pirackie statki. Interesująco będzie wyglądał chociażby namalowany na ścianie cień baśniowego marzyciela-rozrabiaki. W tym przypadku sprawdzą się przede wszystkim typowo „męskie” kolory: odcienie niebieskiego np. „Sekretne Wyzwanie”, czerwieni – „Władcza Czerwień” czy pomarańczu – „Żywioł Młodości” z kolekcji farb Śnieżka Satynowa. Poza tym warto postawić na różne przestrzenne aranżacje. Praktycznym i efektownym rozwiązaniem będą półki układające się w kształt drzewa, na których na początku możemy umieścić pluszaki, a kiedy dziecko dorośnie – książki. Dodatkowo plamoodporną farbą w kolorze zielonym (np. „Wytworny Malachit” z kolekcji MAGNAT CERAMIC) możemy wykonać obrys imitujący jego koronę.

Chłopcy mają z natury znacznie więcej energii do spożytkowania niż dziewczynki i z tego powodu potrafią nieźle napsocić. Dlatego ich pokój powinien pełnić również funkcję placu zabaw. Dobrym pomysłem będzie ponadto piętrowe łóżko ze zjeżdżalnią, huśtawka podwieszana pod sufitem czy indiański namiot, dzięki którym maluch nie będą się nudzić. Możemy prócz tego stworzyć oryginalną dekorację pomieszczenia w postaci różnej wielkości chmur z bawełny (bez problemu wykonamy je samodzielnie), którą następnie należy umocować pod sufitem. Obok niej mogą zawisnąć także „szybujące w przestworzach” modele samolotów z papieru.

Czas na zabawę i na naukę

W pokoju dziecięcym powinien znaleźć się obowiązkowo również kącik do nauki, gdyż, nim się obejrzymy, nasza mała pociecha stanie się przedszkolakiem, a potem uczniem. Dziewczynkom możemy urządzić taką przestrzeń w płytkiej wnęce – trzeba ją tylko dobrze doświetlić. Ciekawym pomysłem jest wystylizowanie jej na garderobę poprzez zamontowanie do każdej ze stron drzwi, które będzie można zamknąć w razie potrzeby, np. w momencie wizyty gości. W jej wnętrzu umieśćmy tradycyjnie stolik oraz półki na książki i przybory. Natomiast dla chłopca można z łatwością wykonać oryginalne biurko, które będzie przypominało szczeble drabiny.

Interesującym pomysłem jest także połączenie strefy do nauki z częścią wypoczynkową. Na podeście umieszczamy wówczas miękki materacyk i poduszki, a poniżej sekretarzyk. Szczególnie przypadnie to do gustu dzieciom, które są kinestetykami – nie potrafią przez dłuższy czas usiedzieć w jednym miejscu, lubią się poruszać w trakcie odrabiania lekcji. Aranżując kącik do nauki, dostosujmy go do preferencji dziecka i jego systemu nauki tak, aby sprzyjał skupieniu i efektywnej pracy. Dodatkowo przy wykonywaniu aranżacji na pierwszym planie powinna być zawsze wygoda, ergonomia i funkcjonalność. Dzieci szybko rosną, dlatego zwróćmy uwagę przede wszystkim na sprzęty z regulowaną wysokością.

Pokój dziecięcy to miejsce, w którym maluchy spędzają mnóstwo czasu, dlatego powinny poczuć się w nim tak doskonale jak w baśniowej krainie. Podarujmy swoim pociechom odrobinę czaru i fantazji, tworząc wyjątkową atmosferę w pomieszczeniu, które będzie ziszczeniem dziecięcych marzeń. Oprócz doboru kolorystyki wnętrza odpowiedniej do wybranego stylu oraz charakteru dziecka, zadbajmy również o to, aby z pomalowanych ścian można było usunąć ewentualne zabrudzenia. Wybór odpowiedniej plamoodpornej farby to podstawa dobrej zabawy malucha i spokoju rodzica. Pamiętajmy przy tym nieustannie, że przecież „I w życiu może zdarzyć się cudowna baśń”, zwłaszcza w tak magicznie zaaranżowanym pokoiku.

Źródło: Magnat, Śnieżka

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także