×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Eskapizm, czyli w zgodzie z naturą

Eskapizm, czyli w zgodzie z naturą

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 30 maj 2017 08:13
Zaktualizowano: 30 maj 2017 11:03

Eskapizm zawdzięcza swoją nazwę angielskiemu słowu „escape”, które oznacza ucieczkę, ewakuację, próbę uniknięcia czegoś. Nazwa ta nie jest przypadkowa, ponieważ ten styl wnętrzarski powstał (w 2017 roku) właśnie po to, abyśmy mogli na moment uciec od zgiełku codzienności oraz znaleźć ukojenie w prywatnej oazie spokoju.

Wszyscy ci, którzy czują się przytłoczeni rzeczywistością i zawrotnym tempem życia, powinni rozważyć stworzenie zakątka relaksacyjnego w zaciszu własnego domu. Aby tego dokonać, warto pokusić się o wykończenie stylizacji naturalnymi materiałami oraz zadbać o elementy wyposażenia i dodatki, które będą sprzyjały wyciszeniu. 

Swoje miejsce na ziemi!

Aranżując przestrzeń stworzoną do odpoczynku, możemy pomyśleć o zagospodarowaniu osobnego pomieszczenia, wydzieleniu fragmentu salonu, zapełnieniu przestrzeni pod schodami lub choćby wykorzystaniu szerokiego parapetu. Metraż nie ma tu znaczenia - najważniejsze, aby do naszego azylu nie dochodziły hałasy z zewnątrz oraz z innych pomieszczeń, w których przebywają pozostali domownicy.

Czytaj także: Podłogowe inspiracje

Jeśli nie mamy możliwości wykorzystania osobnego pokoju, możemy oddzielić naszą małą oazę spokoju wiklinowym lub bambusowym parawanem albo donicami z wysokimi zielonymi roślinami. W stylizacjach inspirowanych eskapizmem istotne jest wykorzystanie naturalnych materiałów wykończeniowych, posiadających pozytywną energię oraz ułatwiających odnalezienie nam wewnętrznej równowagi.

Kamień oraz drewno świetnie wpisują się zatem w takie koncepcje wnętrz. Bogatą ofertę drewnianych podłóg, wyprodukowanych z najwyższej jakości dębu szypułkowego, pozyskiwanego z czystych i odpowiedzialnie zarządzanych źródeł, posiada w swoim asortymencie firma Kaczkan. W ofercie firmy można znaleźć produkty odznaczające się naturalnym ubarwieniem oraz autentycznym rysunkiem, za sprawą czego deski świetnie harmonizują ze stylizacjami, których głównym celem jest sprzyjanie wytchnieniu od życia codziennego.

Spokojne z natury

W zakątku stworzonym w duchu eskapizmu nie może zabraknąć elementów wyposażenia i dodatków, dzięki którym będziemy mogli złapać głębszy oddech i chociaż na chwilę zapomnieć o prozie życia. Wygodne siedziska, miękkie poduchy, bujne rośliny czy regał z ulubionymi książkami – tego nie może zabraknąć w naszych prywatnych azylach!

Pamiętajmy również o tym, że obecność urządzeń elektronicznych powinna zostać ograniczona do minimum, bo eskapizm to także ucieczka od technologii na rzecz obcowania z naturą, także w domowych warunkach.

W naszych oazach spokoju powinna dominować stonowana kolorystyka, utrzymana w barwach ziemi. Z tak zaaranżowanymi przestrzeniami doskonale współgrają podłogi pochodzące z kolekcji Colours of the Nature, pokryte olejami naturalnymi. Deski poddane olejowaniu zyskują ciepły wygląd, a ich powierzchnia staje się lekko matowa, co pozwala wyeksponować naturalne piękno drewna – jego słoje, sęki i oryginalną kolorystykę.

Zaletą wykorzystania tej metody wykończenia jest łatwość samodzielnej miejscowej renowacji deski za pomocą szmatki i oleju. 

Ciekawym rozwiązaniem dla osób poszukujących ukojenia we własnym domu, może być także wyłożenie ścian deskami pochodzącymi z kolekcji Wall of Wood. W skład kolekcji wchodzi dwanaście unikalnych wybarwień, wśród których znaleźć można zarówno jasne, delikatne propozycje, jak i kilka wariantów w intensywniejszych wybarwieniach, wprost stworzonych do wnętrz opartych na głębokich kolorach ziemi.

Zagłowie łóżka, fragment ściany czy skośnego sufitu wyłożony drewnem potrafi odmienić całe wnętrze i sprawić, że łatwiej się odprężamy, jesteśmy spokojniejsi, a regeneracja przebiega szybciej. Pamiętać jednak należy, aby drewno w naszym domu pochodziło tylko z racjonalnie zarządzanych źródeł, a proces jego pozyskiwania był zgodny z zasadami świadomego zarządzania zasobami naturalnymi. Podczas zakupu pytajmy więc o certyfikat FSC oraz dokumentację zgodną z wymogami Unii Europejskiej.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także