Gabinet - inny dla niej, inny dla niego

Gabinet - inny dla niej, inny dla niego

Autor: Wojciech Napora
22 marz 2017 12:16

Urządzenie gabinetu, w którym praca będzie przyjemna, kreatywna i efektywna, to nie lada wyzwanie. Ważne, aby przestrzeń ta była funkcjonalna, ergonomiczna, a zarazem prezentowała się atrakcyjnie. Pamiętać należy również o tym, że kobiety oraz mężczyźni mają inne potrzeby oraz różne preferencje stylistyczne dotyczące wyglądu ich miejsca pracy.

Własny gabinet – to brzmi dumnie! Jak jednak zaaranżować prywatne biuro, aby w pełni odpowiadało naszym wymaganiom oraz upodobaniom estetycznym? Pytanie to nierzadko spędza z sen z powiek osobom podejmującym się aranżacji takiej przestrzeni.

Gabinet to miejsce, w którym przede wszystkim będziemy wykonywać swoje codzienne obowiązki, ale również przyjmować klientów, a czasem relaksować się po skończeniu dużego projektu. Ważne jest zatem, aby taka przestrzeń była urządzona w sposób praktyczny, a zarazem prezentowała się niebanalnie. W planie wnętrza warto uwzględnić również płeć właściciela biura – to od niej w dużej mierze zależy efekt finalny stylizacji. Idealnym dopełnieniem damskich oraz męskich gabinetów mogą być podłogi firmy Kaczkan.

O tym należy pamiętać!

Niezależnie od tego czy urządzamy kącik do pracy w zaciszu własnego domu, czy też gabinet w przestrzeni publicznej, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach związanych z komfortem pracy.

Po pierwsze powinniśmy zainwestować w biurko w odpowiednim rozmiarze – ważne jest, abyśmy nie musieli się nad nim pochylać, ponieważ wpływa to negatywnie na kręgosłup. Biurko do samodzielnej pracy warto ustawić pod oknem tak, aby zagwarantować maksymalny dostęp naturalnego światła do pulpitu. Jeśli natomiast będziemy przyjmować przy nim interesantów, dobrze jest ustawić je tak, aby mieć widok na pokój, a nie na ścianę. Dzięki temu nie będziemy blokować swojej energii twórczej, a przy tym wzmocnimy poczucie bezpieczeństwa.

Po drugie, żadne biurko nie może obejść się bez wygodnego fotela, najlepiej obrotowego z regulowaną wysokością. Ważne jest, aby element wyposażenia tego typu był stabilny, dostosowywał się do sylwetki oraz posiadał podłokietniki – jest to szczególnie ważne, jeśli przy biurku spędzamy wiele godzin dziennie. Bez wątpienia prawidłowe oświetlenie biura również stanowi bardzo ważną kwestię. Najlepiej pracować przy świetle naturalnym, jednak jeśli musimy doświetlić pomieszczenie, pamiętajmy o zasadzie, która mówi, że jeśli jesteśmy leworęczni to lampkę biurkową powinniśmy ulokować po prawej stronie, jeśli zaś praworęczni – po lewej.

W gabinecie dobrze znaleźć także miejsce na kanapę, biblioteczkę, wygodny fotel i stolik kawowy – te elementy wyposażenia na pewno przydadzą się wtedy, gdy umówimy się na spotkanie z klientami, będziemy chcieli chwilę odpocząć od obowiązków lub skończymy pracę przy dużym projekcie i zaprosimy znajomych na wspólne świętowanie!

Jeśli chcemy pracować w domu, jednak nie dysponujemy osobnym pomieszczeniem, możemy pokusić się o zagospodarowanie fragmentu sypialni lub salonu. Wystarczy parawan albo regał z książkami, aby w prosty sposób oddzielić mini biuro od innego pomieszczenia. Interesującym rozwiązaniem może okazać się także wyłożenie posadzki w przestrzeni „dwufunkcyjnej” innymi deskami. Tym sposobem subtelnie podkreślimy granicę dwóch stref.

Inspirujemy do pracy!

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni mają inne upodobania dotyczące wyglądu ich strefy przeznaczonej do pracy. Kobiety zwykle preferują lekkie, subtelne, a zarazem eleganckie stylizacje, natomiast mężczyźni odważniejsze, zaaranżowane w mocniejszych kolorach. W damskich biurach sprawdzą się pastelowe tonacje, jasne meble, zwiewne tkaniny oraz elementy dekoracyjne, wprowadzające do biura przyjemny akcent.

W postaci dodatków mogą pojawić się: świeczniki, wazoniki z ciętymi kwiatami, ramki z rodzinnymi fotografiami lub obrazki. W tak zaaranżowanych gabinetach praca jest przyjemna, a całe wnętrze sprzyja skupieniu i wyciszeniu.

Damskie gabinety dopełnić może drewniana podłoga Vanilla firmy Kaczkan w delikatnym, beżowym wybarwieniu. Deski Vanilla charakteryzują się pięknym usłojeniem oraz naturalnym wyglądem, wprowadzającym do wnętrza efekt lekkości i świeżości.

Panom z kolei przypadną do gustu biurowe aranżacje utrzymane w stylu kolonialnym, typowym dla dziewiętnastowiecznych posiadłości angielskich. We wnętrzach tego typu tradycyjne skórzane kanapy oraz meble z dużą liczbą szuflad i schowków zestawia się z elementami orientalnymi oraz afrykańskimi, takimi jak: ciężkie posążki, misy oraz naczynia, nawiązujące do dalekich podróży.

Z przeważającą ciemną kolorystyką w tego typu stylizacjach świetnie współgrać może dębowa podłoga Whisky firmy Kaczkan w tonacji jednego z ulubionych męskich trunków. Intensywna, ciepła barwa podłogi wnosi do pomieszczenia wyrazisty charakter, poczucie zrównoważenia, ale i stanowczości. Z kolei dobrze widoczne, dekoracyjne słoje, odpowiadają za efekt dynamiki, równoważący nieco sentymentalny rys wnoszony przez orientalne trofea z podróży.

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także