PARTNER PORTALU
Jak urządzić salon z kominkiem? Zobacz 15 polskich wnętrz

Jak urządzić salon z kominkiem? Zobacz 15 polskich wnętrz

Autor: Katarzyna Masłowska
09 wrz 2015 13:35

Większość z nas nie wyobraża sobie własnego domu bez kominka w salonie. Poza tym, że będzie on wyjątkową ozdobą domu, możemy wykorzystywać go jako dodatkowe źródło ciepła. W zależności od naszych upodobań i zasobności portfela, możemy wybierać spośród dziesiątków modeli kominków powietrznych, z płaszczem wodnym oraz biokominków.

Większość z nas nie wyobraża sobie własnego domu bez kominka w salonie. Poza tym, że będzie on wyjątkową ozdobą domu, możemy wykorzystywać go jako dodatkowe źródło ciepła. W zależności od naszych upodobań i zasobności portfela, możemy wybierać spośród dziesiątków modeli kominków powietrznych, z płaszczem wodnym oraz biokominków. 

Etap projektowania domu to także najlepszy moment na wybór rodzaju kominka. Jego wykonanie  jest sporą ingerencją w projekt budynku, dlatego już w momencie wstępnych rozmów z architektem powinniśmy określić nasze preferencje w tym zakresie.

Lokalizacja kominka jest ściśle powiązana z położeniem komina. W momencie, gdy wybudujemy już dom z wymurowanym kominem opcje naszego wyboru zostaną mocno ograniczone. Ma to również szczególne znaczenie w wypadku projektu domu energooszczędnego – w związku ze ścisłymi wymogami dotyczącymi energooszczędności i wentylacji należy zastosować tu rozwiązania inne niż w tradycyjnych budynkach.

Piękny, praktyczny...

Po pierwsze, musimy zdecydować, czy nasz kominek będzie jedynie elementem dekoracyjnym wnętrza, czy też będziemy traktować go jako znaczące źródło energii cieplnej dla naszego domu. Jeśli ma być jedynie interesującym elementem wystroju to warto pokusić się o zakup kominka na biopaliwo – nie wymaga gromadzenia dużej ilości opału i czasochłonnej obsługi.

Natomiast, jeśli jego rolą będzie ogrzanie pomieszczeń lub wody musimy, poza estetyką przeanalizować jego parametry techniczne – moc grzewczą (określoną w kW) oraz sprawność (wyrażaną w %). Zdecydowanie bardziej wydajne będą kominki z paleniskiem zamkniętym. Oczywiście, pod względem walorów estetycznych, te z paleniskiem otwartym prezentują się nadzwyczaj efektownie, jednak nie będą w stanie ogrzać nawet jednego większego pomieszczenia.

Kominki z paleniskiem zamkniętym akumulują ciepło wewnątrz oraz ograniczają dostęp powietrza do środka paleniska, dzięki czemu spalanie drewna ulega znacznemu spowolnieniu. Aby zobrazować różnicę w efektywności obu rozwiązań wystarczy porównać ich sprawność, która dla kominków z paleniskiem otwartym wynosi ok. 15%, a dla modeli zamkniętych ok. 70-80%.

Innym typem kominka, pełniącego przede wszystkim funkcję ogrzewania pomieszczeń i/lub wody użytkowej jest kominek z płaszczem wodnym. Pracuje on podobnie jak kocioł na paliwo stałe, zapewniając jednocześnie bezpośrednie ogrzanie pomieszczenia, w którym się znajduje. Woda ogrzana w płaszczu, otaczającym komorę spalania, kierowana jest do grzejników, skąd po schłodzeniu wraca do kominka. Ten system ogrzewania często współpracuje z innym źródłem ciepła – kotłem gazowym, olejowym lub węglowym – przy czym, ze względu na problemy z regulacją, urządzenia te nie powinny funkcjonować jednocześnie.

Możliwość regulacji mocy grzewczej kominka z płaszczem wodnym, tak jak w pozostałych typach kominków, ogranicza się do sterowania powietrzem doprowadzanym do komory spalania oraz ilością załadowanego paliwa. Trzeba też pamiętać, że utrzymanie nominalnej mocy grzewczej wymaga częstego uzupełniania drewna, co przy dłużej utrzymującej się mroźnej pogodzie jest dość uciążliwe.
Osobom, które nie mieszkają w domach jednorodzinnych, a marzą o własnym „domowym ognisku”, naprzeciw wyszli producenci tzw. biokominków. Można je stosować wewnątrz wszystkich pomieszczeń posiadających podstawowy system wentylacji. Nie wymagają żadnego komina odprowadzającego spaliny, gdyż nie produkują dymu ani sadzy.

W stylu klasycznym czy nowoczesnym?

Wybór miejsca lokalizacji kominka, przynajmniej na etapie projektu, jest dość dowolny. Możemy umiejscowić go w narożniku domu, pod ścianą, w bezpośrednim sąsiedztwie wyjścia na taras, czy w samym centrum salonu. Wkłady kominkowe, kozy czy biokominki powinny być jednym z głównych elementów dekoracyjnych wnętrza. Producenci wręcz prześcigają się w projektowaniu coraz bardziej interesujących modeli.

Ze względu na styl wykonania kominki możemy podzielić na kilka kategorii. Pierwszą z nich nazwiemy klasyczną. Do niej zaliczymy wkłady kominkowe o kształtach nawiązujących do tradycji, wykonane z kamienia, marmuru. Zwykle mają duże palenisko. Bardzo dobrze komponują się z klasycznymi wnętrzami.

Drugą kategorią będą kominki rustykalne – najpopularniejsze i zwykle najtańsze. Często wykonywane są z prefabrykowanych, gotowych do złożenia elementów, lub z łupanego piaskowca, marmuru, drewna, cegieł, polnych kamieni. Charakteryzują się dużymi rozmiarami. Często wokół lub obok paleniska umieszcza się blaty, a nad paleniskiem belkę kominkową. Bardzo modne ostatnio są kominki wykonane z kafli, nawiązujące stylistyką do tradycyjnych pieców kaflowych. Doskonale pasują zarówno do rustykalnych, jak i do nowoczesnych wnętrz.

Inną grupą są kominki nowoczesne – o zróżnicowanych kształtach, ale jednocześnie proste i minimalistyczne – zwykle są one wkomponowane w ścianę. Niektóre bardzo nowoczesne modele zdecydowanie dominują nad wnętrzem – mają bardzo wymyślne kształty, np. eliptyczne lub trójkątne i bardzo zdecydowane kolory. Często wykonywane są ze stali, blachy nierdzewnej i szkła. Zdarza się, ze montowane są w najbardziej zaskakujących miejscach (np. podwieszane do sufitu), lub mają obrotowe palenisko.

Ci, którzy poszukują jeszcze bardziej unikalnych wzorów mogą zamówić sobie kominek artystyczny. Projektanci wykorzystują do zaaranżowania kominka najbardziej nietypowe elementy, np. umieszczając kominek we framudze drzwi.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także