Postaw na olśniewający "błysk" stali we wnętrzu

Postaw na olśniewający "błysk" stali we wnętrzu

Autor: Radosław Zieniewicz
30 maj 2017 10:42

Złoto i miedź wciąż są modne. Teraz do łask powracają również chłodne metale. Znajdziemy je nie tylko w dodatkach, ale również na ścianie. Dopełnią uniwersalną paletę barw i naturalne materiały, tworząc nowoczesny i elegancki wystrój wnętrz.

Mimo popularności jasnego stylu skandynawskiego wciąż jest zapotrzebowanie na wystrój wnętrz utrzymany w ciemnych i nasyconych barwach. Grafit, granat, burgund lub szmaragdowa zieleń doskonale komponują się z miękkimi tkaninami, szlachetnym drewnem i błyskiem chłodnych metali takich jak nikiel, srebro i stal. Tworzy to niezwykle wyrafinowane, a jednocześnie przytulne wnętrze, która koi zmysły.

Projektanci zwracają się ku elementom znanym z lat 80. i 90. ubiegłego stulecia, łącząc je z nowoczesnym minimalistycznym wystrojem. Wnętrza subtelnie błyszczą metalami i kamieniami. Wraca szkło akrylowe (pleksa), opal i kwarc. Przepych i aurę tajemniczości dopełniają miękkie tkaniny – welur, aksamit i odrobina romantyzmu w postaci zwiewnych jedwabnych zasłon.

Ściana z połyskiem

Chłodne i czarne metale to dodatek, który zawsze nadaje wnętrzom charakteru i oferuje wiele aranżacyjnych możliwości. Dobrze komponują się z zimnymi kolorami jak niebieski, fiolet czy zieleń, a jeszcze lepiej w połączeniu z bielą, czernią, szarościami, a także pastelami. Uniwersalna paleta barw umożliwia jeszcze więcej. Można wtedy zastosować ciekawe zabiegi aranżacyjne jak dodatek ciepłych metali lub przemalowanie ściany na metaliczny kolor.

Na rynku znajdziemy farby akrylowe z szklanymi wypełniaczami i pigmentami metalicznymi, które pozwalają osiągnąć ciekawe efekty dekoracyjne, imitujące strukturę kamienia, krople rosy albo fakturę tkaniny. Namalowane powłoki tworzą grę światła, a powierzchnia pokryta tego rodzaju farbą mieni się i błyszczy – mówi Bartłomiej Cholewa z firmy Lakma Sat, producent farb i mas dekoracyjnych Francesco Guardi Collezione.

Zamiast stalowych i srebrnych dodatków możemy postawić na jedną ścianę z metalicznym pigmentem w kolorze stali lub srebra, a jako jej tło pozostawić białe ściany. Niebanalny efekt murowany.

Stalową ścianę można również łączyć z surowym materiałami, industrialnymi wnętrzami, sprawiającymi wrażenie niewykończonych. Blask metali podkreśli fakturę tynku, cegły, betonu, a nawet korka i terakoty.

Metaliczny duet

Jeden z ciekawszych trendów w wystroju wnętrz to łączenie różnych metali. Miedź i złoto wciąż są w modzie, do łask powraca też srebro i nikiel. Można je ze sobą łączyć, dzięki temu wnętrze zyska głębię i szczyptę wyrafinowanej elegancji. Warto jednak trzymać się kilku zasad, by stworzyć spójny wystrój.

Po pierwszy – wybrać dominujący metal, który najbardziej lubimy i najlepiej pasuje do wnętrza. Po drugie – łączyć zimne i ciepłe metale. Bogactwo złota i mosiądzu można złagodzić srebrnymi lub chromowanymi dodatkami. Podobnie z wnętrzem skąpanym w bieli i srebrze, można je ocieplić, dodając np. złotą lampę.

Jeśli zastosujemy neutralną paletę barw warto zaszaleć z fakturą. Łączyć połyskujące metale z elementami o matowej i chropowatej fakturze.

A przede wszystkim dozować metale z rozwagą. Błysk zneutralizujemy naturalnymi materiałami np. drewnem. To sprawi, że wnętrze zachowa przytulny charakter i pozwoli uniknąć efektu futurystycznej przestrzeni.

Zobacz też jak sprawdzą się okładziny ceramiczne w nowoczesnych wnętrzach industrialnych.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także