×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Rolety i dekoracje okienne

Rolety i dekoracje okienne

Autor: Radosław Zieniewicz
29 sie 2019 14:00

Wydawać by się mogło, że dobór odpowiedniej rolety czy zasłony to nic trudnego. Wystarczy przejrzeć internetowe inspiracje, wybrać się do salonu z dekoracjami okiennymi, a potem samemu lub z pomocą fachowca zamontować karnisz czy system roletowy. Jednak nie we wszystkich domach mamy do czynienia z otworami okiennymi o standardowych wymiarach, kształtach i położeniu. Istnieją takie okna, o których powiedzielibyśmy: nietypowe, trudne, wymagające. Jakie to okna i jako radzić sobie z ich osłanianiem?

W nowoczesnych wnętrzach coraz częściej spotykamy duże przeszklenia okienne, niekiedy zajmujące nawet całą ścianę. Gwarantują one odpowiednie doświetlenie pomieszczenia i możliwość cieszenia się niezmąconym widokiem zieleni za oknem. Ale takie okna mogą nastręczać trudności, jeśli chodzi o dobór dekoracji, które przysłonią całą taflę szkła, będąc jednocześnie wygodnymi w obsłudze. Rozwiązaniem są tu systemy elektrycznych rolet lub karniszy. Pierwsze z nich świetnie sprawdzą się w tej roli, pod warunkiem zastosowania odpowiedniego napędu oraz oprzyrządowania, które zapewni możliwość swobodnego kontrolowania położenia rolet zarówno za pomocą pilotów, jak i urządzeń mobilnych. 

Elektrycznie napędzane karnisze

Jest też dobra wiadomość dla miłośników tradycyjnych dekoracji: elektrycznie napędzane mogą być również karnisze. Oznacza to, że możemy zdecydować się na klasyczne firany i zasłony, nie martwiąc się o ich ręczne, mozolne zasłanianie. Zrobi to za nas automatyczny system szynowy, który udźwignie zasłonę o ciężarze nawet do 70 kg. Wysokość tej szyny to tylko 2 cm, co okazuje się ważnym parametrem, kiedy okna sięgają aż do sufitu i nie pozostaje zbyt wiele miejsca na montaż karnisza. Istnieje też możliwość kombinacji zasłon z roletami z delikatnego materiału lub – przeciwnie – zwiewnych firan z kryjącymi tkaninami rolet.

A wszystko to z opcją elektrycznego sterowania oraz z możliwością zainstalowania odpowiednich aplikacji na urządzeniach mobilnych, dzięki którym możemy dokładnie opisać dekoracje, którymi chcemy sterować. Warto dodać, że technologie te świetnie sprawdzą też się przy oknach o standardowych wymiarach, ale w dużej liczbie. Dodatkowym ich atutem będą wielokanałowe piloty, umożliwiające sterowanie kilkoma dekoracjami okiennymi w pomieszczeniu.

Rolety do okien dachowych

Kolejny problematyczny rodzaj przeszkleń, z jakimi możemy się spotkać zwłaszcza w domach, to okna położone wysoko, w tym te najbardziej wymagające – okna dachowe. W takim przypadku rolety z napędem elektrycznym będą niemal nieodzowne, bo dadzą użytkownikowi kontrolę nad ich położeniem, redukując do minimum pracę rąk. Okna dachowe usytuowane są zawsze pod pewnym kątem, dlatego wskazane jest wyposażenie ich w prowadnice boczne, które zapewnią przyleganie rolety do ramy okiennej, a więc nie tylko funkcjonalność, ale i estetykę dekoracji. Opcja automatycznego sterowania jest również dostępna w momencie, gdy nie uwzględniliśmy w projekcie wyprowadzenia napięcia do rolet, bo marka Marcin Dekor oferuje system rolet z silnikiem akumulatorowym, ładowanym co 365 cykli, czyli średnio co pół roku .

Nietypowy kształt okna

I w końcu ostatnie utrudnienie w doborze dekoracji okiennej – nieszablonowy kształt okna. Wszelkie łuki, zarówno pionowe, jak i poziome, wymagają specjalistycznych karniszy giętych. Marcin Dekor uwzględnia niestandardowe potrzeby klientów oferując usługę gięcia rur i profili karniszy o średnicach 16 mm, 19 mm, 25 mm oraz szyn aluminiowych MS po dowolnym łuku – w poziomie jak i w pionie – oraz gięcia punktowe. Na uwagę zasługuje seria karniszy szynowych Square Line oraz karnisze z napędem elektrycznym, które również dają możliwość gięcia w poziomie odcinków o długości 6 m.

Czytaj  także: Smart home – czyli zdalna ochrona domu

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także