×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Sposób na modny salon

Sposób na modny salon

Autor: Wojciech Napora
11 wrz 2019 20:00

Podpowiadamy i radzimy, jak dostosować wnętrze salonu do naszych potrzeb i gustu, w zgodzie z bieżącymi trendami?

Salon, niekiedy nawet bardziej niż kuchnia, pełni rolę serca domu. To tu spędzamy większość naszego czasu – przyjmujemy gości, celebrujemy spokój i odpoczywamy z bliskimi. Oczekujemy wysokiej funkcjonalności, a jednocześnie nie powinniśmy zapominać, że relaks wymaga przytulnych przestrzeni. 

1. Funkcjonalność przede wszystkim

Ta centralna przestrzeń mieszkania musi być praktyczna i funkcjonalna, więc jej układ może okazać się kluczową kwestią, której nie powinniśmy bagatelizować. Już na etapie projektu należy ocenić jej potencjał lub wprowadzić konieczne poprawki. Warto przemyśleć jakie są nasze indywidualne potrzeby związane z salonem – kolekcjonujesz sztukę, lubisz książki, kochasz wieczory filmowe z przyjaciółmi? A może dzieci właśnie tutaj bawią się najczęściej? Od tego zależy umeblowanie i koncept przechowywania czy ekspozycji przedmiotów. Dopiero później skupiamy się na tym, jak wyglądać ma projekt i jakimi materiałami czy dekoracjami ozdobimy wnętrze.

2. Spójność to podstawa

Pamiętajmy, że salon nie jest jedynym pomieszczeniem w mieszkaniu, więc projektując ten pokój trzeba mieć na uwadze inne strefy domu i konsekwentnie wprowadzić obraną stylistykę w całym mieszkaniu. Choć salon może wydawać się najważniejszy - ze względu na ilość czasu jaką w nim spędzamy - nie pozwólmy, by wyglądał na oderwany od reszty. Dobra analiza naszego budżetu musi uwzględnić zastosowanie podobnej klasy materiałów, co zapewni dodatkową spójność. Wykorzystanie naturalnych materiałów we wszystkich pomieszczeniach zagwarantuje znacznie lepszy odbiór wnętrza niż przypadkowe łączenie ich z tańszymi zamiennikami. Podobnie rzecz ma się z kolorami – poruszajmy się w obrębie wybranej gamy kolorystycznej, a całość nabierze przemyślanego charakteru.

3. Strategia wad i atutów

Walory salonu należy bezwzględnie podkreślić. Duże, piękne okno doskonale doświetlające przestrzeń wymaga specjalnej oprawy, która go nie przesłoni. Jeśli mocnym punktem salonu ma być np. „naga” ściana w industrialnym klimacie to ściągnijmy z niej tynk i tak zaaranżujmy przestrzeń, by to właśnie ona w największej mierze przyciągała uwagę. Czasem to, co pozornie może wydawać się problemem daje ciekawe możliwości aranżacyjne. Kreatywne wykorzystanie pionu, pojawiającego się w różnych częściach mieszkania to doskonały przykład - wystarczy obudować go lustrem, aby powstała nam piękna szafa. Pozornie zwyczajne elementy ujęte w nieszablonowy sposób pomogą stworzyć oryginalny i godny pozazdroszczenia salon oddający naturę domowników.

4. Naturalne materiały

Materiały szlachetne lepiej się starzeją, a także pięknie prezentują się w połączeniu z innymi naturalnymi produktami. Drewniana podłoga, kamień czy fornir na frontach mebli robią wrażenie i budują klasę salonu premium nawet bez dodatkowych ozdobników.

5. Niestandardowe rozwiązania

Modna sztukateria z nowoczesnym sznytem, połyskliwe listwy miedziane albo kominek na środku salonu to tylko kilka pomysłów, którym nie sposób odmówić uroku i oryginalności. Sztukateria i mniej popularne, lecz równie efektowne listwy miedziane na ścianach, potrafią całkowicie odmienić wnętrze bez konieczności dodawania wielu dekoracji. I choć wspomniany kominek wymaga zaawansowanych technicznych rozwiązań, to zdecydowanie ostateczny efekt robi wrażenie.

6. Ciekawe dodatki

Na koniec najprzyjemniejsze – dekoracje. Unikalne dodatki to esencja salonu. Tutaj najprostszym rozwiązaniem będzie gra kolorem. Nie bójmy się go na ścianach i w dekoracjach. Sofy, komody albo pojedyncze ściany, to bardzo wdzięczne elementy do wyróżnienia, które można odmienić w dowolnej chwili. Postawmy na sofę w mocnym kolorze dodając np. zestaw welurowych poduszek. Wzorzysta tapeta efektownie odmieni wnętrze salonu, ale nie przyćmi całej stylizacji.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także