PARTNER PORTALU
Stwórz domową galerię obrazów

Stwórz domową galerię obrazów

Autor: Wojciech Napora
23 maj 2019 19:30

Nienależnie od wybranego rodzaju obrazów i koncepcji ich zawieszenia pamiętaj, że domowa galeria będzie tym piękniejsza, im bardziej interesujące okazy się w niej znajdą.

Zaaranżowanie domowej galerii może być dużym wyzwaniem. Jeśli pasjonujesz się sztuką warto zainspirować się i poświęcić trochę czasu na dobór odpowiednich dekoracji ścian. Kilka obrazów potrafi całkowicie zmienić dotychczasowy wystrój pomieszczenia, nadać mu nowoczesny charakter i stworzyć niepowtarzalną atmosferę.

Podczas komponowania własnej, domowej galerii sztuki warto postawić na oryginalność. Kilka dzieł od polskich artystów może sprawić, że salon stanie się prawdziwą mekką sztuki. Jeśli jednak obawiasz się wysokich cen tych produktów, to sprawdź oferty sklepów, które współpracują z młodymi twórcami i razem z nimi tworzą innowacyjne obrazy. Sprawdź, jakie grafiki są teraz modne oraz jak zaaranżować je we wnętrzu.

Idealny układ obrazów

Pierwszym krokiem do stworzenia domowej galerii jest wybór obrazów, plakatów czy innych obiektów, z których będzie się ona składać. Jeśli zdecydujesz się na wiele eksponatów, warto nie iść „na żywioł”, tylko nieco przygotować się do tego zadania.

Zgromadź w jednym miejscu przedmioty, które zamierzasz wykorzystać. Kompozycja stworzona z kilku różnych rodzajów nowoczesny grafik i zdjęć będzie ciekawsza. Warto zestawić ze sobą obrazy na płótnie, grafiki, zdjęcia itp. Jeżeli dodatkowo obrazy są różnej wielkości, przed zawieszeniem zrób „próbę” na dużym arkuszu papieru lub folii. Ułóż na nim kompozycję, która według ciebie wygląda najlepiej, a następnie obrysuj kontury obrazów markerem. Tak przygotowany szkic przyłóż do ściany w miejscu, w którym docelowo mają wisieć ramy z wydrukami. Sprawdź, czy taki układ ci odpowiada, i na podstawie tego szablonu wbij gwoździe. Ewentualna zmiana ułożenia na papierze będzie dużo łatwiejsza niż wyrywanie gwoździ ze ścian.

Układ obrazów zależy od ciebie. Możesz na przykład zgodnie z obecnymi trendami zdecydować się na zróżnicowaną, dynamiczną kompozycję (obrazy rożnej wielkości rozmieszczone w różnych odległościach względem siebie). Takie rozwiązanie również powinno jednak przebiegać w sposób przemyślany i kontrolowany. Prostym trikiem do uzyskania symetrycznego, ale niestandardowego układu obrazów jest ustalenie wspólnej osi, względem której zostaną ułożone poszczególne elementy.
Pamiętaj, że wieszanie obrazów należy zaczynać zawsze od środka kompozycji.

Jak dobrać obraz do wystroju wnętrza?

Nikt nie powiedział, że domowa galeria musi zajmować całą ścianę w salonie. Równie dobrym pomysłem, szczególnie jeśli nie masz zbyt dużo wolnego miejsca, może okazać się powieszenie jednego lub dwóch dobrze wkomponowanych w wystrój wnętrza obrazów.

Czytaj także: Wiosenna aranżacja salonu. 

Wieszanie obrazów to też sztuka. Spróbuj dopasować je kolorystycznie do wybranego elementu wystroju wnętrza, na przykład obicia sofy, poszewek na poduszki czy nawet koloru ścian. Dobry efekt da też dopasowanie pod względem tego samego koloru, ale innego odcienia. Zwróć uwagę na obrazy komplementarne, które mogą występować samodzielnie, ale najlepiej wyglądają powieszone w duecie.

Nowe oblicze plakatów

Plakaty przestały być już kojarzone wyłącznie ze stronami z gazet młodzieżowych, prowizorycznie przymocowanymi do ścian za pomocą taśmy klejącej. Dziś są ciekawą alternatywą dla obrazów. W sklepach można kupić wiele różnych wzorów, w różnych rozmiarach. Co ważne, plakaty są obecnie drukowane na papierze dobrej jakości, dlatego wiele osób decyduje się na oprawienie ich w ramę i uzupełnia nimi domową galerię.

Jednym z najpopularniejszych trendów są obecnie plakaty z roślinnymi motywami. które dodadzą charakteru i uroku wnętrzom. W zależności od wystroju pomieszczenia wybierz na przykład intensywnie zielony Leaf Green lub bardziej stonowany Eucalyptus Grey. W tak oryginalny sposób możesz udekorować ścianę w salonie, sypialni czy gabinecie.

Źródło: Dekoria

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także