Styl skandynawski ma różne oblicza

Styl skandynawski ma różne oblicza

Autor: Wojciech Napora
04 maj 2017 07:30

Mało kto wie, że styl skandynawski rozwinął się w trzech odmianach: fińskiej, szwedzkiej oraz duńskiej. Wszystkie z nich zakładają wprowadzenie większej ilości światła do domu oraz osiągnięcie wrażenia czystości i przestronności. Różnice w poszczególnych nurtach bazują głównie na detalach, które w tak uporządkowanych i minimalistycznych wnętrzach odgrywają dużą rolę.

Kojarzony z minimalizmem, ergonomią i wszechobecną bielą styl skandynawski jest bardzo zróżnicowany. W zależności od doboru dodatków, kolorów i surowców można uzyskać wnętrze kolorowe i pełne energii lub proste i naturalne. Szeroka oferta bielonych podłóg Kaczkan pozwala na dobranie idealnego rozwiązania do każdej stylizacji ze skandynawską duszą.

Romantycznie, surowo, oszczędnie

Najbardziej energetyzujący i kolorowy jest styl duński, w którym dominują pastelowe barwy połączone z bielą. W odmianie duńskiej rozróżnia się dodatkowo dwa trendy: romantyczny, charakteryzujący się subtelnością i łagodnością oraz nowoczesny, inspirowany duńskim designem. W takim wnętrzu czyste biele przenikają się z nastrojowymi błękitami, a wyposażenie zachwyca wyrafinowaną formą.

Bardziej surową odmianą stylu skandynawskiego jest nurt fiński. Dominują tu kontrastowe zestawienia czerni z bielą oraz proste, geometryczne formy i meble z giętej sklejki. Fińskie przestrzenie są przestronne, pełne ładu i porządku.

Z kolei stylizacje szwedzkie są najbardziej surowe i oszczędne, czasem nawet ascetyczne. W tego typu wnętrzach pojawiają się biele w zestawieniu z szarościami, którym towarzyszy mała ilość niewielkich akcentów w odcieniach czerwieni lub zieleni. Często do dekorowania wykorzystuje się wiklinowe meble oraz latarenki, które wprowadzają nieco przytulności. Szwedzkie aranżacje chętnie sięgają po minimalistyczne, a zarazem ekologiczne rozwiązania np.: europalety.

Pasja Skandynawów do bycia bliżej natury sprawiła, że drewno odgrywa kluczową rolę przy urządzaniu wnętrz inspirowanych Północą, dlatego we wszystkich ich odmianach bazą do budowania kompozycji jest dębowa podłoga.

Wszędobylska biel

Bielone podłogi z serii Colours of the World firmy Kaczkan wykonane są w innowacyjnej technologii proParkiet, która wykazuje wysoką trwałość i odporność na uszkodzenia. Parkiety dwuwarstwowe mogą być stosowane na ogrzewaniu podłogowym, gdyż doskonale przepuszczają ciepło, nie ulegając przy tym odkształcaniu, wysuszaniu czy pękaniu.

Najjaśniejszą z propozycji marki Kaczkan jest proParket Alaska pokryty utwardzonym lakierem w kolorze białym. Ze względu na swój świeży, czysty charakter idealnie sprawdzi się w ascetycznych stylizacjach fińskich i szwedzkich. Intrygującym akcentem w minimalistycznych kompozycjach inspirowanych surową naturą Północy może być też podłoga Dąb Champagne z efektem piły. Jej rustykalny charakter będzie harmonizował z wiklinowymi dodatkami obecnymi np. we wnętrzach szwedzkich. Z kolei jasnoszara podłoga Dąb White Pearl to ciekawa propozycja dla wnętrz fińskich. Powierzchnia w jasnoszarym kolorze ze srebrzystobiałymi akcentami podkreśli intrygujący charakter wnętrza.

Natomiast do romantycznych odmian stylu duńskiego polecane są deski Dąb Vanilla z kolekcji Colours of the World o delikatnym, mlecznym kolorze. Ze względu na swój jasny, ciepły odcień wykreują we wnętrzu przyjemną i przytulną atmosferę. Efekt fazowania podkreśli wyjątkowy charakter podłogi, nadając jej wizualnej lekkości. Kolejną propozycją wręcz stworzoną dla skandynawskich stylizacji jest podłoga Olej Biały z serii Colours of the Nature. Naturalny olej wnika głęboko w pory drewna, sprawiając, że klepki nabierają jaśniejszego i subtelniejszego kolorytu.

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także