×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Wnętrza w angielskim stylu

Wnętrza w angielskim stylu

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 26 kwi 2017 09:45

Prekursorką stylu angielskiego była królowa Wiktoria, władająca Anglią w XIX wieku. Dla ówczesnej głowy państwa dom był ostoją, w której miało kwitnąć życie rodzinne, a nie jak mogło by się wydawać, reprezentacyjną posiadłością. Aby ocieplić królewskie wnętrza, królowa Wiktoria postanowiła zatem wypełnić pomieszczenia wyjątkowymi dekoracjami, wprowadzającymi do nich nastrojową atmosferę.

Styl angielski zwykle przywodzi na myśl rodzinę królewską, arystokrację, czy choćby klasę wyższą. Skojarzenia te jednak często są nietrafione, gdyż aranżacje utrzymane w duchu dziewiętnastowiecznej Anglii nie onieśmielają ani bogactwem, ani oficjalnością. Wprost przeciwnie – są naprawdę przytulne i miłe dla oka.

Podróże w czasie

Wystrój wnętrz zaaranżowanych w duchu XIX – wiecznej Anglii często jest eklektyczny, przez co sprawia wrażenie, jakby rodzina od wielu lat zajmowała się jego urządzaniem, stale wzbogacając go w nowe elementy. Tło angielskich aranżacji zwykle utrzymane jest w jasnych kolorach, natomiast podłoga wyłożona jest drewnem. Parkiet w tego typu wnętrzach stanowi bardzo ważny punkt aranżacyjny, nadający przestrzeni majestatycznego, ale jednocześnie ciepłego charakteru, dlatego należy wykonać go z materiałów odznaczających się dostojnym wyglądem, a zarazem jak najwyższą jakością. W tej roli sprawdzą się podłogi firmy Kaczkan ułożone we wzór jodełki. Klepki dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej lakierów UV z linii Colours of the World lub w wykończeniu olejami naturalnymi z serii Colours of the Nature.

Niezwykle ważne w pomieszczeniach inspirowanych XIX – wieczną Anglią są także antyki, stylizowane meble, najczęściej drewniane, wnoszące do pomieszczenia sentymentalny charakter oraz wygodne meble wypoczynkowe pokryte welurową tapicerką i wyłożone miękkimi poduszkami. Ukoronowaniem aranżacji rodem z posiadłości królowej Wiktorii jest wyeksponowana porcelanowa zastawa, zdobne żyrandole, rodzinne fotografie sprzed lat oraz pamiątkowe bibeloty zbierane przez pokolenia.

Rozwiązanie na wieki

W angielskich wnętrzach niezwykle ważne jest poczucie ciepła oraz przytulności. Aranżacje inspirowane domem królowej nie mogą jednak zostać pozbawione eleganckich akcentów. W tym celu warto wprowadzić do nich szykowne, aczkolwiek niezwykle lekkie podłogi ułożone we wzór jodełki.

Parkiet tego typu posiada w swoim asortymencie firma Kaczkan. Dzięki przycięciu klepek pod odpowiednim kątem, deski uzyskują interesującą, zygzakowatą strukturę. Podłoga typu jodełka to proParkiet, co oznacza, że składa się z dwóch warstw: wierzchniej warstwy szlachetnej oraz podkładu liściastego lub iglastego. W ofercie firmy znajdują się dwa rodzaje podłóg tego typu. Pierwszy z nich – jodełka francuska – składa się z klepek przyciętych pod kątem 45o natomiast drugi – jodełka węgierska – z klepek przyciętych pod kątem 22,5o.

Obydwie propozycje zastosowane na podłodze tworzą efektowny, ponadczasowy wzór, dobrze prezentujący się zarówno we wnętrzach będących wierną kopią posiadłości angielskiej władczyni, jak i w nowoczesnych odsłonach stylizacji tego typu.

Aby dodatkowo uwspółcześnić pomieszczenia inspirowane domem królowej Wiktorii, warto postawić w nich na dużo bieli. Ściany, meble oraz dekoracje w tym odcieniu wprowadzą do stylizacji powiew lekkości, prezentując się harmonijnie, a zarazem niezwykle szykownie.

Miłośnikom tradycyjnych wnętrz o angielskiej duszy z pewnością przypadnie do gustu podłoga w wybarwieniu Coffee, nadająca przestrzeni wyrazistości oraz klimatycznego ciepła.

Amatorom angielskich stylizacji, jednak w bardziej współczesnym wydaniu, spodoba się natomiast parkiet Alaska w chłodnym, nowoczesnym odcieniu.

Tak jak styl angielski nieustannie zachwyca od XIX wieku, tak i podłogi Kaczkan wyróżniają się niesamowitą trwałością. Jeśli cenicie sobie zatem wnętrza pełne dobrego smaku, a przy tym odznaczające się ponadczasowością oraz wysoką jakością zastosowanych materiałów, postawicie na stylizacje powstałe z inspiracji posiadłością królowej Wiktorii. 

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także