
3 grudnia Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Stwórz wnętrze bez barier

Nawierzchnie wokół domu - efektownie podświetlone

Dach gotowy na zimę. Kilka prostych wskazówek
Jak dostosować do potrzeb osób starszych lub niepełnosprawnych? Oto kilka rozwiązań, które pomagają zlikwidować bariery.
Bezpieczne wejście do domu
W domu bez barier drzwi wejściowe powinny być w pełni zautomatyzowane. Nowoczesne rozwiązania z zakresu automatyki drzwiowej umożliwiają zdalną kontrolę nad wejściem do domu i ułatwiają dostęp osobom starszym i dzieciom.W drzwiach możemy zamontować samoryglujący zamek GU-Secury Automatic, który dzięki doposażeniu w odpowiedni silnik (A-Öffner lub Öffner Servo) oraz podłączeniu do modułu sterującego GU Controller IO i centrali sterującej umożliwia automatyczne sterowanie drzwiami, a więc ich odryglowanie, np. bez użycia klucza, także zdalnie. Silnik Öffner Servo – jako rozwiązanie najnowszej generacji, jeszcze bardziej ułatwia korzystanie z drzwi. Dzięki niemu otwierają się one bowiem przez lekkie przekręcenie klucza lub poprzez stuknięcie w klamkę, czyli praktycznie bez żadnego wysiłku ze strony użytkownika – mówi Tomasz Bartol, inżynier wsparcia technicznego i rozwoju w G-U Polska.
Możliwość zdalnego odryglowywania drzwi jest sporym ułatwieniem, wspomagającym najsłabszych domowników, np. dzieci lub osoby starsze. Dzięki aplikacji w telefonie możemy w każdej chwili sprawdzić, czy mieszkańcy nie zapomnieli zamknąć drzwi. Możemy je także otworzyć domownikom, którzy wcale nie muszą mieć przy sobie klucza – wystarczy, że do nas zadzwonią. Oczywiście istnieją rozwiązania, które pozwalają otworzyć dom bez konieczności noszenia kluczy, to np. transpondery lub biometryczna kontrola dostępu, czyli czytnik punktów linii papilarnych. Te opcje sprawdzają się zwłaszcza w przypadku osób o ograniczonych możliwościach manualnych.
Wygodne wyjście na taras
Zautomatyzować możemy także drzwi tarasowe, dzięki czemu dla mniej sprawnych użytkowników wyjście na taras czy do ogrodu nie będzie wiązało się z dużym wysiłkiem. Zautomatyzowane drzwi tarasowe można otworzyć m.in. przy użyciu: pilota, czytnika linii papilarnych, telefonu, a nawet głosu. Aby zautomatyzować drzwi tarasowe, musimy wyposażyć je w odpowiedni napęd, np. HS Master lub najnowszy – HS ePOWER, który posiada także funkcję tzw. blokady rodzicielskiej. Napędy pozwalają na sterowanie drzwiami za pomocą pilota, telefonu czy czytnika linii papilarnych – mówi Tomasz Bartol z G-U Polska.
Drzwi tarasowe z napędem mogą posiadać także funkcję Push&Go, dzięki której ich skrzydło – gdy użytkownik naciśnie klamkę lub lekko je pchnie – zostanie wprawione w ruch przez napęd, ale nie domknie się do końca, by umożliwić mieszkańcom powrót do środka budynku.
Rozwiązaniem wspomagającym osoby słabsze ruchowo lub z niepełnosprawnościami jest GU HS LiftUnit, stosowany w drzwiach tarasowych w systemie HS bez napędu. Mechaniczne poruszanie masywnych drzwi bez napędu może być trudne, a dla niektórych użytkowników niemożliwe.
Drzwi bez progu
Zarówno w drzwiach wejściowych, jak i w drzwiach tarasowych podnoszono-przesuwnych z napędem, możliwe jest zlikwidowanie progu. W przypadku drzwi wejściowych progi drzwiowe konstruowane są tak, aby tworzyły jedną płaszczyznę z podłogą, a tym samym ułatwiały wchodzenie osobom starszym, a także wjazd osobom na wózkach. Podobnie można zlikwidować próg w przypadku drzwi tarasowych w systemie HS. Takim rozwiązaniem jest termoizolacyjny próg, zlicowany z poziomem podłogi – GU-Thermostep, który nie tworzy kolizyjnych barier. Dzięki niemu osoby starsze mające problem z chodzeniem, osoby poruszające się na wózku inwalidzkim lub małe dzieci nie są narażone na upadek w wyniku najechania na wysoki próg lub potknięcia się o niego.
Używamy ciasteczek, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu
Klikając jakikolwiek odnośnik na tej stronie wyrażasz zgodę na ustawienie plików cookie.