Izolujesz, ocieplasz – sprawdź, czy warto to zrobić wełną skalną

Izolujesz, ocieplasz – sprawdź, czy warto to zrobić wełną skalną

Materiał Partnera Autor: Artykuł dostraczony przez firmę ROCKWOOL Polska
27 maj 2021 08:16

Wybór materiału izolacyjnego ma znaczący wpływ na komfort i bezpieczeństwo mieszkańców domu. Przy podejmowaniu decyzji kierujemy się z oczywistych względów ceną. Jednak poza nią trzeba brać pod uwagę także parametry materiału, jego trwałość, niepalność czy paroprzepuszczalność, czyli podstawę bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców, a także koszt montażu.

Cena wełny skalnej?

Cena samego materiału izolacyjnego nie powinna być decydująca przy wyborze. Należy brać pod uwagę długofalowe korzyści ekonomiczne, a także bezpieczeństwo i komfort mieszkańców.

Weźmy na przykład bezpieczeństwo pożarowe w przypadku wełny skalnej, szklanej i styropianu EPS:

 • Wełna skalna ma najwyższą z możliwych klasę reakcji na ogień, czyli A1, co oznacza, że kwalifikuje się ją jako materiał niepalny. Wytrzymuje temperaturę do 1000°C.
 • Wełna szklana jest także ognioodporna i wytrzymuje temperaturę ok. 600-700°C.
 • Styropian EPS bez dodatku środków opóźniających palność ma najniższą klasę reakcji na ogień F. Natomiast z dodatkiem środków opóźniających palność uzyskują klasę E, czyli jest palny.

Porównajmy trwałość i stabilność wymiarową wełny skalnej i styropianu EPS:

 • Płyty z wełny skalnej mają najwyższą gęstość (nawet do 200 kg/m3), dzięki czemu są bardzo wytrzymałe na ściskanie i mogą być poddawane dużym obciążeniom. Dlatego trwałość izolacji z wełny skalnej ROCKWOOL określa się na około 55 lat.
 • W wyrobach ze styropianu EPS pod wpływem promieni słonecznych może dochodzić do kumulacji energii cieplej i zmian polegających na mięknięciu i topnieniu materiału. W miejscach, gdzie styropian jest narażony na podwyższone temperatury, może dochodzić do zmiany i degradacji własności przegród budowalnych.

 Dlaczego wełna skalna?

 • Trwała - wykonana z niej izolacja jest bardzo trwała. Wełna skalna zachowuje swoje parametry nawet do 55 lat, nie zmienia swoich wymiarów, a także nie utlenia się, dzięki czemu nie powstają mostki termiczne, którymi ulatnia się ciepło z domu.
 • Ciepła - ma doskonałe parametry termoizolacyjne, dzięki czemu ogranicza zapotrzebowanie budynku na energię do ogrzewania i chłodzenia. Pozwala obniżyć zapotrzebowanie na energię nawet do 90%!
 • Wyciszająca – zapewnia skuteczną izolację akustyczną budynku.
 • Niepalna - jest całkowicie niepalna, zapobiega rozprzestrzenianiu się ognia w razie pożaru, podnosząc tym samym odporność ogniową ścian i poprawiając bezpieczeństwo pożarowe całego domu.
 • Paroprzepuszczalna - wełna skalna jest paroprzepuszczalna, zapewnia zdrowy mikroklimat wewnątrz pomieszczeń. Zapobiega powstawaniu grzybów i pleśni.
 • Ekologiczna - wełna skalna jest materiałem, który nadaje się do recyklingu. Ponownie przetworzona nie traci swoich właściwości, ani nie obniża się jej jakość.

A wracając do tematu ceny – ROCKWOOL oferuje system wyszukiwania ofert na zakup oraz wykonawstwo ocieplenia z wełny skalnej. Bez wychodzenia z domu, bez konieczności dzwonienia do różnych punktów sprzedaży otrzymamy odpowiedź, ile będzie nas kosztowało ocieplenie. Kalkulator pozwala uzyskać informację o kosztach wełny skalnej, a także dowiedzieć kto, kiedy i za ile ociepli nasz dom.

To bardzo łatwe w obsłudze, intuicyjne narzędzie do składania zapytań.

Gdzie znajduje się kalkulator? Zapraszamy:

Wycena - jak to działa?

W formularzu zaznaczamy, czego szukamy – czy ceny produktów z wełny, czyli samego materiału czy usługi wykonania izolacji. Wybieramy następnie miejsca domu (oznaczone piktogramami), jakie planujemy ocieplić – np. ściany zewnętrzne, dach, podłoga, podając jednocześnie ich metraż. I tu pojawia się ważny etap – system rekomenduje nam produkty, które najlepiej spełnią wymagania w konkretnym miejscu. To niczym doradca w sklepie, ale bez wizyty w sklepie….

Kolejnym krokiem jest podanie rejonu Polski, gdzie znajduje się budynek do ocieplenia, a wtedy system dopasuje dostawcę wełny ROCKWOOL. Jeżeli poszukujemy również wykonawcy, to i tę informację otrzymamy w aplikacji. Po wypełnieniu formularzy, czekamy na indywidualnie przygotowaną ofertę.

Korzyści z wyceny on-line?

 • Otrzymujemy oferty na zakup izolacji z wełny skalnej od oficjalnego dystrybutora ROCKWOOL, czyli od firmy sprawdzonej i doświadczonej.
 • Szybko dopasujemy rozwiązania i produkty do potrzeb, bez konieczności spotykania się z dystrybutorem czy wykonawcą.
 • Możemy zamówić jednocześnie kilka ofert zarówno na zakup, jak i montaż ocieplenia z wełny skalnej.
 • Otrzymujemy oferty na wykonanie izolacji od Certyfikowanych Wykonawców ROCKWOOL, działających w naszej okolicy.
 • Mamy pewność, co do jakości usług i produktów.

Sposób na dobrą ekipę wykonawczą

Rekomendacja to najlepsza reklama – wiadomo! Jedna Pani drugiej Pani, czyli sprawdzona metoda na zatrudnianie dobrych fachowców. Jeżeli jednak nie mamy owej „Pani”, która jest niezbędnym ogniwem szeptanej reklamy, to wtedy najlepiej poszukiwać fachowców rekomendowanych przez producenta materiałów budowlanych, z których będziemy stawiać nasz dom. Zatem warto skorzystać m.in. z kalkulatora „Zapytaj o cenę”, bowiem można tam sprawdzić, kto w okolicy jest Certyfikowanym Wykonawcą ROCKWOOL.

Dla inwestorów to duże ułatwienie, kiedy mogą kompleksowo korzystać w jednym miejscu ze wszystkiego, co potrzebne. Od ROCKWOOL dostajemy pełną ofertę materiałów izolacyjnych do izolacji całego domu i wszystkich instalacji, mamy dostęp do certyfikowanych przez tę firmę wykonawców, a to daje perspektywę sprawnego i solidnego budowania. Czy zatem warto ocieplać właśnie wełną skalną? Pod każdym względem warto!

 

Komentarze

Zaloguj się