×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Jak wybrać oświetlenie do ogrodu?

Jak wybrać oświetlenie do ogrodu?

Autor: Artykuł dostarczony przez vidaxl.pl
17 maj 2023 12:45
Aktualizacja: 17 maj 2023 12:46

Kluczowym elementem każdej przestrzeni jest oświetlenie. To właśnie ono nadaje danemu miejscu odpowiedni nastrój i tworzy określoną atmosferę. Niezależnie, czy chodzi o ciepłe światło w sypialni, czy jasne, jarzeniowe światło montowane w biurach, dobór oświetlenia jest niezwykle istotnym elementem aranżacji przestrzeni. Nie inaczej jest w przypadku ogrodów. Odpowiednie oświetlenie ogrodowe może mieć ogromne znaczenie dla stworzenia zachęcającej i funkcjonalnej przestrzeni na zewnątrz.

Światło nie jest wyłącznie kwestią estetyki; odgrywa ono również bardzo ważną rolę w zwiększaniu bezpieczeństwa i ochrony, podkreślając jednocześnie piękno roślin i krajobrazu. Dzięki szerokiej gamie dostępnych opcji, od oświetlenia ścieżek po oświetlenie punktowe, dobór oświetlenia do ogrodu może okazać się bardzo ciekawym i przydatnym projektem.

W tym artykule przedstawimy różne rodzaje oświetlenia ogrodowego oraz główne źródła światła. Podpowiemy również, na co zwrócić uwagę przy zakupie oświetlenia do ogrodu i jakie korzyści płyną z montażu takiego oświetlenia.

Rodzaje oświetlenia ogrodowego

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów oświetlenia ogrodowego, a każdy typ charakteryzuje się unikatowymi cechami. Do najczęściej spotykanych rodzajów oświetlenia ogrodowego zalicza się:

 • Oświetlenie ścieżek: Tego rodzaju oświetlenie instaluje się wzdłuż chodników, podjazdów i ścieżek. Ma ono pomóc przy poruszaniu się po ogrodzie w nocy. Zazwyczaj jest ono umieszczone nisko przy ziemi i może być zasilane energią elektryczną lub słoneczną. Często stosowanym rozwiązaniem są wbijanie w ziemię lampki solarne.
 • Oświetlenie punktowe: Oświetlenie punktowe służy do podkreślenia konkretnych cech ogrodu, takich jak rośliny, drzewa, posągi, fontanny czy oczka wodne. Jest ono zazwyczaj instalowane nad ziemią i może być regulowane w celu skupienia światła w określonym kierunku.
 • Oświetlenie ścienne: Oświetlenie ścienne instaluje się na zewnętrznych ścianach budynków, ogrodzeń lub innych konstrukcji. Może być używane do zapewnienia oświetlenia otoczenia ogrodu lub do podkreślenia specyficznych cech budynku.
 • Oświetlenie tarasowe: Instalowane na tarasach lub patio, zapewnia oświetlenie otoczenia, w którym umieszczony jest stół z krzesłami lub podkreśla konkretne cechy przestrzeni, jak np. grill czy huśtawka tarasowa.

Źródło światła

Decydując się na konkretny rodzaj oświetlenia, nie trzeba ograniczać się do jednego typu lamp. Na rynku dostępnych jest wiele opraw oświetleniowych o różnym źródle światła. Są to między innymi:

 • Żarówki LED: Są popularnym wyborem ze względu na energooszczędność, długą żywotność i niską emisję ciepła. Są one również dostępne w różnych kolorach i mogą być przyciemniane, aby stworzyć pożądaną atmosferę.
 • Żarówki halogenowe (żarowe źródło światła): To kolejny popularny wybór dla oświetlenia ogrodowego – oferują one jasne, ciepłe światło, które jest idealne do oświetlania konkretnych elementów, takich jak posągi czy fontanny. Czas świecenia takich żarówek wynosi około 4000 godzin, co jest to dość krótkim okresem, dlatego raczej nie są poleca się ich do długotrwałego oświetlania.
 • Lampy zasilane energią słoneczną: Oświetlenie solarne stało się w ostatnich latach bardzo popularne ze względu na energooszczędność i łatwość użycia. Oświetlenie to wykorzystuje panele słoneczne do przekształcania światła słonecznego w energię, która jest następnie wykorzystywana do zasilania żarówek w nocy.
 • Rtęciówki: są tradycyjnie stosowane do oświetlenia ulic, są około 3-krotnie bardziej energooszczędne niż ich zwykłe odpowiedniki. Tego rodzaju żarówki źle oddają barwy, ale zieleń ogrodu w ich świetle wygląda bardzo dobrze, więc są często wybierane przez użytkowników.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia do ogrodu

Oprócz przeznaczenia oświetlenia (miejsca, które będzie oświetlane) oraz źródła światła, wybierając oświetlenie ogrodowe, warto wziąć pod uwagę jeszcze kilka innych czynników. Są to przede wszystkim styl, sposób montażu oraz budżet. Przed zakupem warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Czy oświetlenie będzie uzupełniało już istniejący projekt ogrodu, czy może ma stanowić główne źródło światła? Jaki styl chcemy uzyskać w ogrodzie? Czy nowe oświetlenie będzie wymagać skorzystania z usług profesjonalnego montażysty? Czy jesteśmy w stanie samodzielnie zainstalować oświetlenie?

Na sam koniec nie można oczywiście zapominać o mniej przyjemnej kwestii, jaką jest cena. Rozważ swoje możliwości finansowe, pamiętaj, że wygląd lampy to nie wszystko i bardzo często najważniejsza jest żarówka. Być może tańszy odpowiednik upatrzonej przez Ciebie lampki również świetnie zda egzamin w ogrodzie?

Korzyści z posiadania oświetlenia ogrodowego

Oświetlenie ogrodowe ma wiele zalet, a wśród nich wyróżnić można na przykład:

 • Poprawa bezpieczeństwa: Oświetlenie ogrodowe pomaga zapobiec wypadkom i urazom, oświetlając ścieżki, schody i inne potencjalnie niebezpieczne miejsca. Może również odstraszać intruzów i włamywaczy, zapewniając dobrze oświetloną przestrzeń.
 • Poprawa estetycznych walorów ogrodu: Piękno Twojego ogrodu może zostać łatwo podkreślone dzięki podświetleniu roślin, drzew i innych elementów. Oświetlenie tworzy również ciepłą i zachęcającą atmosferę, która sprawi, że czas spędzony w ogrodzie będzie kojarzyć się głównie z relaksem.
 • Możliwość korzystania z ogrodu również nocą: Oświetlenie ogrodowe pozwala na korzystanie z ogrodu jeszcze długo po zachodzie słońca, także w nocy.
 • Zwiększona wartość nieruchomości: Jeśli nie korzystasz z ogrodu zbyt często, ale masz w planach sprzedaż swojej nieruchomości, oświetlenie może zwiększyć jej wartość poprzez wspomniane wcześniej podniesienie estetyki oraz poprawę bezpieczeństwa i ochrony.

Oświetlenie ogrodowe na vidaXL

Oświetlenie ogrodowe jest kluczowym aspektem przy tworzeniu zachęcającej i funkcjonalnej przestrzeni zewnętrznej. Niezależnie od tego, czy chcesz podkreślić konkretne cechy swojego ogrodu, czy po prostu nadać mu wyjątkowy nastrój, dobór odpowiednich żarówek będzie idealnym rozwiązaniem. Dzięki szerokiej ofercie na rynku każdy użytkownik może znaleźć produkt, który odpowiada jego potrzebom zarówno pod kątem funkcji jak i ceny. Dlaczego więc czekać? Zrób pierwszy krok w kierunku przekształcenia swojego ogrodu – odwiedź sklep vidaXL i kup wysokiej jakości oświetlenie ogrodowe już dziś

Komentarze

Zaloguj się