×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Ogrzewanie domu: wybierz nowoczesne kotły gazowe

Ogrzewanie domu: wybierz nowoczesne kotły gazowe

Autor: Wojciech Napora
01 sie 2019 14:19
Aktualizacja: 05 sie 2019 13:58

Dzięki zainstalowaniu kotła kondensacyjnego możliwe jest zmniejszenie kosztów eksploatacji, bardziej ekologicznie pozyskiwanie energii i efektywniejsze wykorzystywanie paliwa. Sprawność znormalizowana urządzenia przekracza 100%.

Kocioł kondensacyjny, oprócz energii ze spalania paliwa, wykorzystuje również energię ciepła pary wodnej ze spalin. W przypadku standardowych urządzeń energia cieplna pary wodnej uchodzi niewykorzystana przez komin wraz ze spalinami. W modelach nowej generacji pozyskiwanie energii cieplnej ze spalin umożliwia specjalnie zaprojektowany wymiennik ciepła. Jego powierzchnia jest znacznie większa niż w konwencjonalnych kotłach. Spaliny, po przekazaniu ciepła jawnego w wymienniku, zostają schłodzone do temperatury niższej niż temperatura kondensacji pary wodnej. Następnie prawie cała pozyskana ze skraplania pary wodnej energia jest oddawana do instalacji c.o.

Wśród zalet kondensacyjnych kotłów wymienia się także ich niewielkie rozmiary, brak nieczystości i nieprzyjemnego zapachu – w porównaniu z urządzeniami na paliwo stałe. W związku z tym nie ma potrzeby wydzielania osobnego pomieszczenia, ani na sam kocioł, ani na paliwo. Pełna automatyka pracy kondensacyjnych kotłów powoduje, że użytkownicy nie muszą się troszczyć o dostawy paliwa i jego zapasy. W znacznym stopniu zwiększa to komfort, zwłaszcza w niewielkich budynkach, w których trudno byłoby wygospodarować dodatkową powierzchnię. Kotły kondensacyjne są również mniej awaryjne niż urządzenia na paliwo stałe i wymagają mniejszej ilości przeglądów.

Sprawdź moc

Kluczowe dla dokonania właściwego wyboru jest ustalenie mocy urządzenia. Zależy ona oczywiście od zapotrzebowania budynku na ciepło, a w przypadku kotłów dwufunkcyjnych, także na ciepłą wodę użytkową. W tym drugim przypadku często bywa tak, że zapotrzebowanie na ciepło instalacji c.o. jest niższe niż potrzeba do przygotowania c.w.u. To sytuacja typowa dla nowych, energooszczędnych budynków. Co wtedy?

Kotły kondensacyjne z zasady wyposażane są w palniki o modulowanej mocy oraz elektroniczny układ sterowania pracą urządzenia. Elektronika dba o to, aby kocioł jak najrzadziej się wyłączał, czyli żeby pracował z minimalną mocą zapewniającą dostarczenie do instalacji aktualnie potrzebnej ilości ciepła, co zmniejsza zużycie paliwa. Pamiętajmy, że kocioł kondensacyjny osiąga najwyższą sprawność pracując ze zredukowaną mocą. Dlatego wybierając konkretny model należy zwrócić uwagę na zakres pracy palnika. Im większy zakres modulacji i im mniejsza najniższa możliwa moc, tym lepiej.

Do ogrzewania domów jednorodzinnych poleca się kotły kondensacyjne, których moc zaczyna się od 3-5 kW. Ze względu na te parametry pracy „przewymiarowanie” mocy urządzenia w stosunku do średniorocznego zapotrzebowania na ciepło, tj. wybór modelu, którego nominalna moc jest wyższa niż wynika to ze średniorocznego zapotrzebowania na ciepło budynku nie jest błędem. Przykładowo, jeśli potrzeby energetyczne domu jednorodzinnego nie przekraczają 12 kW, bezpiecznym rozwiązaniem będzie zastosowanie kotła kondensacyjnego o mocy nominalnej np. 24 kW. Modulacja zapewni pokrycie niezbędnej mocy zimą, w szczytowym okresie bardzo niskich temperatur na zewnątrz, a przy tym długą pracę w zakresie kondensacji i maksymalnych sprawności w okresach o temperaturach łagodniejszych. Urządzenie będzie też w stanie w pełni zaspokoić potrzeby domowników w zakresie c.w.u.

Tomasz Popiel, Product Manager w firmie De Dietrich Technika Grzewcza zwraca również uwagę na inne istotne parametry kotłów kondensacyjnych, takie jak np. średnioroczna efektywność energetyczna dla c.o. i c.w.u. oraz klasa energetyczna. Jej zadaniem jest dostarczenie użytkownikom prawdziwych, identyfikowalnych i porównywalnych danych o zużyciu energii, wydajności i innych istotnych parametrach kotła – mówi.

Dostosuj do zużycia wody

Decydując się na zakup gazowego kotła kondensacyjnego należy dostosować urządzenie do potrzeb, czyli zużycia ciepłej wody. W przypadku dużych budynków, z kilkoma łazienkami i rozległą instalacją ciepłej wody zaleca się instalację jednofunkcyjnego kotła, współpracującego z odpowiedniej wielkości zasobnikami. Pozwala to zgromadzić odpowiednią ilość ciepłej wody, a później dostarczyć ją jednocześnie do większej liczby punktów czerpalnych. W przypadku urządzeń jednofunkcyjnych z zasobnikiem możliwa jest cyrkulacja c.w.u., dzięki której uzyskujemy ciepłą wodę zaraz po odkręceniu kranu w każdym punkcie poboru. W przypadku mniejszego zapotrzebowania na ciepłą wodę najlepszym rozwiązaniem będą kondensacyjne kotły dwufunkcyjne. Służą one do zasilania centralnego ogrzewania i przepływowego podgrzewania ciepłej wody użytkowej. W kotłach dwufunkcyjnych woda jest podgrzewana w sposób przepływowy, wyłącznie w momencie poboru. Zapobiega to stratom wynikającym z magazynowania ciepłej wody. Kotły dwufunkcyjne są polecane przede wszystkim do mieszkań lub domów z jedną łazienką, w których między urządzeniem grzewczym i najdalej wysuniętym punktem poboru ciepłej wody jest niewielka odległość – nie większa niż 6 m.

Nowoczesne kondensacyjne kotły na gaz ziemny wyposażone są w odpowiednie regulatory, sterowniki i termostaty, które zapewniają zwiększenie oszczędności i komfort użytkowania. Ich zadaniem jest reagowanie na zmieniającą się temperaturę w pomieszczeniu i dostosowanie do warunków ilości wody wychodzącej z kotła. Urządzenia te wyposażone są najczęściej w dotykowy panel umożliwiający prostą, intuicyjną i szybką obsługę i zmianę niezbędnych parametrów.

Nowoczesne sterowanie

Nowoczesne kotły kondensacyjne wyposażone są w system regulacji pogodowej. Automatycznie dostosowuje on temperaturę wody w instalacji grzewczej (chwilową moc urządzenia) do warunków panujących na zewnątrz, tak aby utrzymać temperaturę w pomieszczeniach na określonym przez użytkownika poziomie. Mechanizm regulacji pogodowej wyposażony jest w czujnik temperatury montowany na zewnątrz budynku oraz – opcjonalnie – w sterowniki zainstalowane w wybranych pomieszczeniach, które uwzględniają pomiar zaprogramowanej temperatury wewnątrz budynku. Zaawansowana elektronika sterująca pracą kotła umożliwia zaprogramowanie różnych temperatur dla poszczególnych pomieszczeń, a także w zależności od dnia tygodnia czy pory dnia. Najnowsze modele kotłów kondensacyjnych wyposażone są w systemy sterowania umożliwiające efektywną współpracę z innymi urządzeniami grzewczymi, a także z automatyką zarządzającą „inteligentnym domem”.

Często spotykanym i godnym rozważenia rozwiązaniem jest współpraca kotła kondensacyjnego z systemem solarnym. Zadaniem kolektorów słonecznych będzie w tym przypadku przede wszystkim wsparcie przygotowania c.w.u. Aby zmaksymalizować efektywność współpracy obu urządzeń, producenci kotłów kondensacyjnych oferują automatykę umożliwiającą ich wzajemną komunikację i „inteligentną” regulację pracy takiego układu.

Design i estetyka

Szczęśliwie dla osób, które decydują się na nowoczesne rozwiązanie jakim są gazowe kotły kondensacyjne, nie muszą martwić się tak bardzo o miejsce zainstalowania urządzenia jak posiadacze przestarzałych instalacji grzewczych. Kotły o mocy cieplnej do 30 kW (czyli takiej, która jest zupełnie wystarczająca do ogrzewania większości domów jednorodzinnych) mogą być instalowane nie tylko w pomieszczeniu przeznaczonym wyłącznie na kotłownię. Odpowiednie w tym wypadku będą także kuchnia, łazienka czy inne pomieszczenia nieprzeznaczone na stały pobyt ludzi.
Producenci gazowych kotłów kondensacyjnych i pomp ciepła są świadomi estetyczno-aranżacyjnych potrzeb swoich klientów. W ich ofertach coraz częściej można znaleźć ekologiczne i wydajne urządzenia, które cechują się nie tylko niewielkimi rozmiarami, ale również zaskakująco estetycznym designem i czystością, którą instalacje opalane węglem nie mogą się poszczycić.

Okazuje się że kotły nie muszą być dla żadnego pomieszczenia elementem, który skazuje daną przestrzeń na bycie graciarnią po wsze czasy. Współczesne rozwiązania pozwalają na zachowanie estetyki (nie tylko kotłowni, ale i kuchni czy łazienki) oraz na wielowymiarową oszczędność – miejsca, finansów i natury z uwagi na ekologiczny aspekt działania kotłów kondensacyjnych.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także