PARTNER PORTALU
Lampy solarne – tanie i ekologicznie oświetlenie do ogrodu

Lampy solarne – tanie i ekologicznie oświetlenie do ogrodu

Autor: Katarzyna Masłowska
03 cze 2019 13:22

Nocne spotkania w ogrodzie przy zupełnie darmowym świetle. I to w najodleglejszym zakątku posesji! – choć brzmi to nieco jak fragment książki science fiction, to z takich rozwiązań można i warto korzystać.

Darmowe światło 365 dni w roku

Co zrobić, by lampa solarna zapewniała światło nawet wtedy, gdy dzień był pochmurny? Sięgnąć po produkty, których panel słoneczny został wykonany ze szkła monokrystalicznego. Ta technologia pozwala na „nałapanie” promieni słonecznych nawet wtedy, gdy gruba warstwa chmur zasnuła niebo (panele starego typu, polikrystaliczne, nie dawały takich możliwości). Dzięki temu bezpłatnym światłem możemy się cieszyć przez cały rok – nawet jesienią i zimą, gdy dni staną się krótsze.

Zobacz także: Pomysł na taras. 15 pięknych kolekcji płytek ceramicznych

Oczywiście, ważne jest też to, by urządzenie było wyposażone w wydajny akumulator, na przykład litowo-żelazowo-fosforanowy, który pozwoli zmagazynować odpowiednio dużo energii i wykorzystać ją w nocy, gdy będzie nam potrzebna.

Jeśli dodamy do tego wydajne diody LED, możemy się cieszyć z bezpłatnego światła na fasadzie domu, we wiacie garażowej, w altanie, na balkonie czy na podjeździe do garażu. I to bez dostępu do sieci energetycznej.

Jednym z takich produktów jest oprawa solarna Steinel XSolar SOL-O z czujnikiem ruchu – mówi Radosław Szczebak, menadżer marki Steinel w Lange Łukaszuk, ekspert branży oświetlenia LED i automatyki oświetleniowej. Czujnik pozwala lampie automatycznie włączać się o zmroku i rozjaśniać do 100% za każdym razem, gdy wykryje ruch – dodaje.

Łapiemy energię na południu, wykorzystujemy na północy

O ile chmury nie są (jak już wiemy) barierą nie do przejścia, o tyle pewnym jest, że panel słoneczny skierowany na północ może nie ładować się do pełna. Jak sobie z tym poradzić? Topowi producenci oświetlenia proponują ciekawe, ale i zarazem proste rozwiązania – możliwość montowania paneli solarnych oraz LED niezależnie od siebie.

To Cię zainteresuje: Szary salon: 15 aranżacji z polskich domów. Zobaczcie!

Ważne też, by nasza solarna oprawa była odporna zarówno na wodę, jak i inne czynniki, choćby grad.

Dyskretne światło na ścieżki i rabatki

Promienie słoneczne za dnia dają życie naszym ogrodowym roślinom, ale w nocy też mogą się im przysłużyć. Jak? Oświetlają ścieżki tak, by nikt nie deptał w ciemnościach tam, gdzie mogłoby to zaszkodzić zieleni.

Rzecz jasna i one powinny być odporne zarówno na opady, jak i na inne czynniki zewnętrzne, np. lampa umieszczona w nawierzchni ścieżki wygląda znakomicie, ale musi być odporna na różne warunki atmosferyczne.

Takie nowoczesne oprawy, które „posilają” się jedynie energią słoneczną, znakomicie sprawdzają się też jako lampy podświetlające w nocy numer domu. Wszystko to za darmo, ekologicznie i bez dostępu do prądu z sieci.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także