×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Ochrona drewna w ogrodzie. Praktyczny poradnik!

Ochrona drewna w ogrodzie. Praktyczny poradnik!

Autor: Ewa Kozioł
Dodano: 13 wrz 2022 13:53
Zaktualizowano: 13 wrz 2022 14:11

Jak skutecznie chronić drewno ogrodowe? Podpowiadamy! Sprawdź, jak zaplanować zabezpieczenie drewnianych mebli czy obiektów małej architektury przed działaniem warunków atmosferycznych w zimne miesiące.

  • Do zabezpieczenia drewna w ogrodzie dobrze jest wybrać preparaty impregnujące, które będą chroniły drewno przed działaniem wody, skoków temperatur oraz działaniem mikroorganizmów.
  • Warunkiem udanej impregnacji jest jednak nie tylko dobrej jakości produkt, ale także poprawnie przeprowadzony proces samego zabezpieczenia drewna.
  • Do przeprowadzania prac zabezpieczających drewno wybrać dni bez deszczu oraz w temperaturę poniżej 5 stopni.

Zmienne i niekorzystne warunki atmosferyczne w okresie jesienno-zimowym mogą powodować niszczenie drewna. W rezultacie straci ono nie tylko swoją estetykę, ale także wytrzymałość, osłabioną np. przez pękanie drewna. Warto więc zawczasu skontrolować stan naszych mebli, drewnianych altan czy domków i przed nastaniem zimy podjąć prace konserwacyjne. Do tego celu dobrze jest wybrać preparaty impregnujące, które będą zabezpieczały drewno nie tylko przed działaniem wody czy skoków temperatur, ale także przed zgubnym działaniem mikroorganizmów, jak grzyby czy pleśnie, które również mają negatywny wpływ na kondycję drewna i z biegiem czasu mogą powodować jego znaczące uszkodzenie.

Fot. Jedynka

Ekonomicznym i skutecznym rozwiązaniem będzie przykładowo Jedynka Impregnat z woskiem, który ma w swoim składzie trzy aktywne żywice, zapewniając kompleksową ochronę drewna. Głęboko wnika w strukturę drewna i odpycha wilgoć, a przy tym tworzy powłokę dająca odporność na warunki zewnętrzne i środowiskowe. Zabezpiecza też drewno przed szkodliwym promieniowaniem UV i działaniem mikroorganizmów. Dodatkowo daje skuteczną ochronę nawet do 6 lat, w rezultacie nie ma konieczności powtarzania impregnacji każdego roku.

Fot. Jedynka

Warunkiem udanej impregnacji jest jednak nie tylko dobrej jakości produkt, ale także poprawnie przeprowadzony proces samego zabezpieczenia drewna. Trzeba pamiętać, że ma on na celu wprowadzenie jak największej ilości preparatu w głąb drewna. Oznacza to, że przy aplikacji nie należy się śpieszyć, tylko bardzo dokładnie nakładać produkt małymi porcjami za pomocą wałka lub gąbki zgodnie z rysunkiem słojów, by jak najwięcej środka impregnującego wniknęło w strukturę drewna.

Trzeba też pamiętać, by drewno odpowiednio wcześniej przygotować - powierzchnie wcześniej malowane należy bardzo dokładnie zmatowić, żeby otworzyć pory drewna i dać szansę jak największej absorpcji preparatu. Wszelkie dziury i ubytki należy uzupełnić za pomocą drewna lub odpowiedniej szpachli, najlepiej w nieco jaśniejszym kolorze niż ten, który zamierzamy zaaplikować na powierzchnię drewna. Zazwyczaj nakłada się dwie warstwy produktu, jednak na zakończeniach czy w miejscach, gdzie drewno jest surowe, należy stosować więcej warstw, gdyż są to elementy znacznie bardziej chłonne.

Fot. Jedynka

Do przeprowadzania prac należy wybrać dni bez deszczu, ten może bowiem zniweczyć cały wysiłek. Nie należy też prowadzić procesu w temperaturze poniżej 5 stopni i przy wilgotności powyżej 80%. Takich dni może już nie być wiele, więc to już ostatni dzwonek na zaplanowanie prac konserwacyjnych.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także