×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Oświetlenie nawierzchni. Świecąca kostka w ogrodzie to hit!

Oświetlenie nawierzchni. Świecąca kostka w ogrodzie to hit!

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
22 paź 2021 11:47
Aktualizacja: 26 paź 2021 09:00

Jak działają świecące kostki brukowe w ogrodzie? Ile to kosztują? Jak pielęgnować świecącą kostkę? Podpowiadamy. Czym jest luminescencja?

Luminescencja to zjawisko świecenia przedmiotu pod wpływem różnych czynników np. promieniowania słonecznego. Nie powoduje jej promieniowanie cieplne, reakcje fizyczne oraz chemiczne. Emisja światła w wyniku luminescencji nie wytwarza ciepła.

Te właściwość wykorzystują to producenci kostki brukowej, którzy umieszczają na jej powierzchni luminofory – specjalne drobinki pochłaniające promienie słońca i emitujące światło w ciemności. Za dnia kostka wygląda zwyczajnie, ale w nocy emituje zimne światło – niebieskozielone, żółtozielone lub błękitne. Zjawisko luminescencji najlepiej obserwować po zmierzchu, dlatego świecące kostki doskonale sprawdzają się w jesiennej i zimowej aurze, rozświetlając ogrody, podjazdy i alejki.

Czy to drogie?

W przeliczeniu na sztuki, luminescencyjne kostki brukowe są ok. 5 razy droższe niż te zwyczajne (porównanie kostki Lumi Signum i uśrednionej ceny rynkowej kostki brukowej). Jednak świecące w ciemnościach kostki są elementem dekoracyjnym, dlatego nie kupuje się ich całymi paletami, a w zestawach po kilka sztuk, w zależności od wybranego projektu.

Jeśli chodzi o środki czyszczące i pielęgnacyjne, luminescencyjne kostki nie generują dodatkowych kosztów: wystarczy używać tych samych, którymi dbamy o zwykłą kostkę.

Jak pielęgnować świecącą kostkę?

Kostka luminescencyjna wymaga dokładnie takich samych zabiegów jak zwykła kostka brukowa. Drobinki, które zapewniają jej świecące właściwości, nie wymagają żadnej opieki – do wytwarzania pięknej poświaty potrzebują jedynie naturalnego światła słonecznego.

Zwykle o podjazd, parking czy chodnik dbamy regularnie zamiatając piasek i pył oraz usuwając mchy i nieproszone roślinki. Czasem zdarzają się trudniejsze do usunięcia zanieczyszczenia takie jak plamy z oleju silnikowego czy smaru i zabrudzeń pochodzenia naturalnego np. ptasie odchody, resztki mokrych liści. W takim wypadku należy użyć wody (najlepiej pod ciśnieniem), twardej szczotki do szorowania oraz specjalnego płynu do czyszczenia bruku.

Na jak długo wystarcza?

Kostki luminescencyjne są tak samo trwałe i odporne na zniszczenia mechaniczne oraz warunki atmosferyczne jak inne kostki. Wiemy więc, że nie będą przecierać się od opon samochodów czy podeszew butów. Ale jak długo działają zawarte w kostce luminofory? Polski producent kostki Lumi Signum deklaruje, że ich drobinki będą emitowały światło nie krócej niż 15 lat! To oznacza, że blask w przydomowym ogrodzie zostanie z nami na długie lata.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także