×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Oświetlenie ogrodu: jak je zaprojektować? Praktyczne porady, dobre produkty!

Oświetlenie ogrodu: jak je zaprojektować? Praktyczne porady, dobre produkty!

Autor: Ewa Kozioł
28 kwi 2021 11:57

Piękny i funkcjonalny ogród to nie tylko zadbana zieleń i wygodne meble. To także oświetlenie, która nada przestrzeni charakteru. Umożliwi jednocześnie korzystanie z ogrodu po zmroku. Jak zatem zaprojektować efektowne oświetlenie zarówno w niewielkich ogródkach przed blokiem, jak i w dużych ogrodach? Sprawdźcie!

Czy oświetlenie w ogrodzie naprawdę jest potrzebne? Wyobraźmy sobie sytuację, gdy zimą wracamy z pracy i po ciemku próbujemy trafić kluczem w zamek, albo letnie przyjęcie na tarasie, które po zmierzchu musi przenieść się do domu. Światło w takich sytuacjach zapewnia nie tylko bezpieczeństwo, ale pozwala maksymalnie wykorzystać możliwości jakie niesie ze sobą posiadanie ogrodu. Poza kwestiami użytkowymi odpowiednio dobrane lampy tworzą też nastrój, magiczną atmosferę i pozwalają podkreślić najważniejszą przestrzeń czy elementy dekoracyjne.

Planowanie oświetlenia

Planowanie oświetlenia najlepiej przeprowadzić już na etapie projektowania ogrodu. Dzięki temu unikniemy rozkopywania trawników celem umieszczenia podziemnych przewodów. Rozwiązanie z podziemną instalacją jest najwygodniejsze podczas użytkowania – po prostu włączamy światło, lub włącza się ono automatycznie np. po zapadnięciu zmroku.

Koniecznie musimy jednak pamiętać, aby zarówno wszystkie przewody, jak i lampy, były przeznaczone do użytku zewnętrznego. Wtedy mamy pewność, że są odporne na warunki  atmosferyczne i zabezpieczone przed działaniem wilgoci. Lampy do użytku zewnętrznego posiadają oznaczenie stopnia ochrony IP. Pierwsza z dwóch cyfr występujących po symbolu oznacza pyłoszczelność, a druga wodoszczelność. Aby można było stosować lampę na zewnątrz musi ona posiadać symbol IP44 lub wyższy, oznaczający jeszcze lepszą ochronę.

Dedykacja pod strefy

Projektując oświetlenie w ogrodzie dobrze wyróżnić w nim kilka stref, do których dobrany zostanie odpowiedni system oświetlenia.

Strefa wejściowa obejmuje bramy, furtki czy drzwi do domu. Powinniśmy tutaj zadbać zarówno o dobre ogólne oświetlenie, jak i precyzyjne doświetlenie takich elementów jak zamki czy dzwonek do drzwi. Doskonale sprawdzą się tutaj wszelkie lampy ścienne do montowania na budynku, a w ogrodzie lampy stojące, pozwalające zamontować oświetlenie na odpowiedniej wysokości. Częstym problemem jest znalezienie naprawdę wysokich, ale jednocześnie stylowych lamp, które nie będą oświetlać jedynie posadzki, ale także zapewnią ogólne oświetlenie dla całej strefy. W takim przypadku, sprawdzi się np. lampa stojąca Nowodvorski Lighting Pole Led I o wysokości 260 cm, pozwalająca na równomierne oświetlenie całej przestrzeni także na znacznych wysokościach.

W strefie dojść i dojazdów potrzebujemy światła, które poprowadzi nas we właściwym kierunku. Możemy zastosować wysokie lampy stojące lub wybrać rozwiązania budujące bardziej nastrojowy klimat, jak np. Symmetry Led I czy bardziej dyskretne i wbudowane w posadzkę, jak np. Pat Led.  W każdym przypadku dobrze jest zadbać o to, aby były rozstawione w odpowiednich odległościach, zapewniających widoczność bez przerw na całej długości dojścia. Przy dojazdach możemy wykorzystać też lampy najazdowe (wszystkie z serii Paoli i Mon), które wytrzymają obciążenia związane z poruszaniem się po nich samochodów osobowych i będą nas prowadzić niczym pas startowy lotniska.

W strefie wypoczynku spędzamy zazwyczaj najwięcej czasu, wymaga zatem najbardziej efektownego oświetlenia. Jeśli znajduje się przy domu możemy wykorzystać oświetlenie ścienne. Jeśli w dalszej części ogrodu, idealnie sprawdzą się lampy stojące oraz dyskretne elementy dekoracyjne, jak np. latarenki Picnic Led, które wprowadzą atmosferę relaksu i nadadzą odpowiedni nastrój. Warto też pokusić się o oświetlenie przypominające charakterem lampy wewnętrzne, jak lampy przenośne Mahe Led. Dzięki temu taras nabierze elegancji i stanie się swoistym przedłużeniem salonu. Lampy Mahe i Picnic mają jeszcze jedną wielką zaletę – po pełnym naładowaniu dostarczają światła przez wiele godzin. Przenośne oświetlenie idealnie wpisze się również w oświetlenie balkonów.

Mały detal wielki efekt

Jeśli w ogrodzie mamy elementy zieleni, którymi chcemy się pochwalić warto punktowo je podświetlić. Swoistym hitem w ogrodach są także wielkie świecące kule w różnych rozmiarach, pływające niczym magiczne bańki po otwartych przestrzeniach trawnika. Lampy przenośne Cumulus od Nowodvorski Lighting dostępne są w kilku rozmiarach, w wersji podwieszanej oraz do ustawiania na trawnikach, dzięki czemu możemy osiągnąć spektakularne efekty i w prosty sposób optycznie powiększyć przestrzeń ogrodu.

Uzupełnieniem oświetlenia ogrodu jest podświetlenie budynku. To zazwyczaj lampy ścienne ze snopami światła skierowanymi na elewacje, np. nowoczesne w formie kinkiety Triangles Led albo kierowane oświetlenie punktowe, jak słupki Tubings z ruchomym źródłem światła. Zadbają one o oświetlenie fragmentów wymagających szczególnej oprawy, jak ozdobnych wnęk z donicami czy elementów małej architektury - oczek wodnych czy rzeźb w ogrodzie.

Właściwe rozplanowanie oświetlenia zewnętrznego wymaga sporo uwagi. Pierwszy letni wieczór w cudownie oświetlonym ogrodzie z pewnością przekona nas jednak, że osiągnięty efekt wart był naszego zaangażowania i wykonanej pracy.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także