Oświetlenie w domku letniskowym. Ekologiczne lampy są super!

Oświetlenie w domku letniskowym. Ekologiczne lampy są super!

Autor: Ewa Kozioł
19 maj 2022 19:00

Jaki oświetlenie wybrać do domku letniskowego? Postaw na proekologiczne lampy holenderskiej marki Good&Mojo. Wykonane są z drewna, korka, rattanu, trawy morskiej, wikliny i bambusa. Wyglądają pięknie!

Kochamy nasze letnie domy. Blisko natury, pośród mazurskich łąk i jezior, w bieszczadzkich lasach, w małej wiosce na Podlasiu. Diametralnie zmienił się nasz stosunek do ich aranżacji. Letni dom to już nie jest składowisko rzeczy niepotrzebnych. Znakomite projekty architektoniczne zapatrzone w krajobraz, wykorzystujące lokalnie występujące materiały, nawiązujące do tradycyjnej zabudowy regionu – takie są teraz nasze wakacyjne miejscówki. Nowoczesne stodoły ponad wszystko cenią powściągliwość i naturalne materiały, a w wiejskim domu bardzo łatwo o skuchę, zgrzyt.

Holenderskie wzornictwo idealnie wpisuje się stylistykę współczesnych domów letnich. Nie udaje folkloru, nie razi przepychem. Nie tylko wykonane jest z naturalnych materiałów: drewna, korka, rattanu, trawy morskiej, wikliny, bambusa, ale także proces jego produkcji jest zgodny z zasadami zrównoważonego rozwoju. Znakomitym przykładem mogą tu być lampy marki Good&Mojo dostępne w sklepie Dutchhouse.pl.

Chociaż modele Good&Mojo w swoich nazwach mają dalekie egzotyczne destynacje (bo one były inspiracją do ich powstania – lokalne tradycyjne rzemiosło i materiały), to pięknie współgrają również z klimatem polskiego lata. Lampa wisząca w kształcie dysku wykonana została z korka z regionu Algarve w Portugalii. Wyobrażacie ją sobie nad drewnianym stołem? A te lekkie, ażurowe, abażury lamp Bromo? Widzicie, jak cudownie kołyszą się w jadalni, gdy tylko otworzycie okno. Wieczorem, czarne, bambusowe modele będą rzucały wokół czarodziejskie cienie. Trudno się zdecydować, który ma najpiękniejszy kształt. Cango? Madagaskar? Iguazu? A może by tak zestawić ze sobą kilka różnych i stworzyć kompozycję pod belkowanym sufitem strychu? Nad kuchenną wyspą, koniecznie w parze powinny zawisnąć długie lampy Kalimantan. Są interesujące ze względu na zaskakujące proporcje i delikatne, drobne wzorki. 

Jeśli mamy romantyczną naturę, to na pewno zamarzymy do sypialni o lampie jak gałązka polnych dzwoneczków. To siedmiopunktowa lampa wisząca Kalimantan z kloszami plecionymi ręcznie z bambusa w kolorze słomkowym (jest też podobny model Sequoia z kloszami wykonanymi z drewna sekwoi). W ofercie Dutchhouse znalazły się również lampy biurkowe. Te niech staną na parapecie i jak latarnie morskie wskazują wieczornym spacerowiczom drogę do domu. Modele Cango i Palawan (w trzech rozmiarach) z powodzeniem mogą też pełnić funkcję lamp nocnych.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także