×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Oświetlenie zewnętrzne. Świetne pomysły do każdego ogrodu

Oświetlenie zewnętrzne. Świetne pomysły do każdego ogrodu

Autor: Ewa Kozioł
04 marz 2022 09:54

Wybór oświetlenie ogrodu czy tarasu jest tak samo ważny jak salonu czy kuchni. Musi ona być funkcjonalne, bezpieczne i estetyczna. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę wybierając oświetlenie zewnętrzne? Mam dla was kilka praktycznych wskazówek.

Ogród to miejsce użytkowane od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Aby zaaranżowana przez nas przestrzeń nie tylko pięknie wyglądała, ale też była w pełni funkcjonalna, planowanie oświetlenia warto rozpocząć już na etapie projektowania ogrodu. To pozwoli uzyskać spójny efekt i uniknąć sytuacji, w której lampa nie spełnia swojej funkcji, ponieważ jest np. zasłonięta przez krzewy czy drzewa.

– Przy opracowywaniu koncepcji pamiętajmy o tym, że ogród jest zarówno miejscem relaksu, jak i przestrzenią użytkową. Odpowiednie oświetlenie ścieżek, chodników czy dróg dojazdowych jest konieczne, by poruszanie się po nim było bezpieczne o każdej porze roku, niezależnie od ilości naturalnego światła słonecznego. Duże znaczenie ma także oświetlenie bryły budynku, w estetyczny sposób podkreślające detale architektoniczne – mówi Małgorzata Nowodworska, ekspert Nowodvorski Lighting.

Dobór oświetlenia warto rozpocząć od jasnego wyznaczenia poszczególnych stref: dojazdu na teren posesji, ścieżek oraz strefy wypoczynku. Oprawy powinny wpisywać się zarówno w koncepcję stylistyczną, jak i potrzeby danej strefy.

Wygoda przemieszczania

– W przypadku ciągów komunikacyjnych na terenie ogrodu priorytetami są bezpieczeństwo i dobra widoczność. Lampy należy rozmieścić w odpowiednich odległościach, dzięki czemu będą równomiernie oświetlać chodnik lub ścieżkę na całej długości. Przy dojazdach możemy wykorzystać też praktyczne lampy najazdowe, wytrzymujące obciążenia związane z poruszaniem się po nich samochodów osobowych – podkreśla Małgorzata Nowodworska.

Ważne jest, by oświetlenie było efektywne, a zarazem nie powodowało efektu olśnienia – optymalnym rozwiązaniem są lampy stojące. Pathway Led od Nowodvorski Lighting mają 3 różne wysokości, z których najwyższa to 2,85 m. Szczególnie estetyczny efekt daje rozmieszczenie lamp na terenie otwartym, przy ścieżkach biegnących przez tereny zielone.

W strefie wejścia do domu oraz przy drzwiach tarasowych dobrze sprawdzają się oprawy montowane do sufitu. Dzięki nim doskonale widać zarówno drzwi, jak i ich otoczenie, co zwiększa komfort domowników i gości. Przykładem takiego rozwiązania są oprawy Nook. Klasa szczelności IP44 zapewnia ochronę przed działaniem wody oraz wnikaniem ciał stałych, a stopień ochrony mechanicznej IK09 świadczy o wysokiej odporności na uderzenia.

Relaks w przytulnym świetle

Strefa wypoczynku to miejsce sprzyjające odprężeniu – często znajdują się w niej wygodne siedziska, fotele czy rattanowe sofy. Tutaj szczególnie ważna jest przytulna atmosfera, która pozwoli spędzać czas na długich rozmowach o każdej porze.

– Na obszarach służących rekreacji doskonale sprawdzą się lampy o bardziej dekoracyjnym charakterze. Jednak one również powinny mieć odpowiednie parametry techniczne – mówi Małgorzata Nowodworska.

Idealnym rozwiązaniem są duże, świetliste donice Flowerpor, które dają przyjemne światło. Można w nich umieścić roślinne dekoracje, które stworzą niezwykły klimat. W czasie garden party doskonale sprawdzi się girlanda Festoon Lights, dostępna w wersji 6 m i 9 metrów, co pozwala tworzyć układy do 80 m z obciążeniem do 2000 W. Zarówno w ogrodzie, jak i na tarasie, bardzo dobrze będą wyglądać też Picnic Led – oryginalne lampy w kształcie latarenek. Można je zawiesić lub postawić. Aby zaaranżować przytulne stoliki dla gości w kameralnych zakątkach ogrodu, warto wykorzystać bezprzewodowe i lekkie lampy przenośne Mahe, które wyglądem przypominają tradycyjne oświetlenie stołowe. To bardzo wygodne rozwiązanie zwłaszcza do przestrzeni, w których nie ma możliwości podłączenia prądu.

Dom i ogród w świetlistej kreacji

Istotnym elementem jest oświetlenie budynku, pozwalające podkreślić urok architektury i zachować spójność z całością koncepcji. Geometryczne kinkiety ścienne w kształcie prostokąta, jak na przykład Symmetry Led, pięknie eksponują walory bryły budynku, jednocześnie zapewniając optymalną widoczność. Można także zdecydować się na oświetlenie punktowe, wybierając oprawy w kształcie prostopadłościanu lub walca. Znakomitym pomysłem na klimatyczne podświetlenie ozdobnej roślinności są minimalistyczne reflektorki o nowoczesnym wyglądzie – Tubnins. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także