Pergola w ogrodzie - jak ją zrobić? Jakie są rodzaje pergoli?

Pergola w ogrodzie - jak ją zrobić? Jakie są rodzaje pergoli?

Autor: Justyna Łotowska
01 cze 2022 12:17

Piękna i zadbana roślinność, wygodne meble ogrodowe czy dobrze zaaranżowane miejsce do grillowania - istnieje wiele czynników, które sprawiają, że letni wypoczynek w ogrodzie staje się przyjemny i wysoce komfortowy. Na co jednak szczególnie zwrócić uwagę przy tworzeniu przestrzeni do relaksu, by w stu procentach sprawdzała się, bez względu na panującą pogodę?

Atrakcyjna przestrzeń ogrodowa to nie tylko dbałość o znajdujące się na jej terenie rośliny, akcesoria ogrodowe czy miejsce do przygotowywania posiłków, ale przede wszystkim o przemyślane elementy architektoniczne ogrodu. To właśnie dzięki nim możliwy jest wypoczynek w okresie wczesnowiosennym oraz letnim, kiedy to na dworze odczuwalne są wyższe temperatury, a także podczas ulewnych, jesiennych dni. Jak zatem zapewnić sobie optymalne warunki do relaksu w takim miejscu?

- Gdy nasz ogród lub przestrzeń tarasowa jest bezpośrednio połączona z budynkiem i nie zainstalowano tam już wcześniej zadaszenia, możemy zdecydować się na rozwiązanie, jakim są pergole. Stanowią one doskonały sposób na przedłużenie tarasu lub stworzenie miejsca w głębi ogrodu, które będzie ulokowane w bardziej komfortowej lokalizacji i pozwoli na pełną dyskrecję. Umożliwia ona stosowanie przesłon chroniących prywatność i ograniczających dopływ promieni słonecznych oraz innych czynników atmosferycznych – wyjaśnia Rafał Buczek, ekspert firmy AWILUX.

Rodzaje pergoli

Nowoczesne pergole dostępne są w wersji wolnostojącej i przyściennej, montowanej bezpośrednio do ściany budynku. W przypadku potrzeby zapewnienia sobie dodatkowej ochrony przed deszczem czy wiatrem, możliwe jest zamontowanie osłon bocznych.

- W przypadku pergoli, które bardzo dobrze wpasowują się w ogrodową przestrzeń, ruchomy dach po ściągnięciu tworzy szczelną konstrukcję i zabezpiecza miejsce wypoczynku przed wodą, jak i promieniowaniem słonecznym. Taka regulacja możliwa jest w formie odchylania całego dachu, jak i pewnej jego sekcji. Podzielone części mogą być od siebie zupełnie niezależne i za pomocą pilota zdalnego sterowania możliwa jest regulacja przepływu światła, według kierunku promieni słonecznych w ciągu całego dnia – mówi ekspert z firmy Awilux.

Takie aluminiowe lamele można ustawiać od 0° do 130°, a przy zamknięciu dach jest szczelny, przy równoczesnym odprowadzeniu zebranej wody do rynny. Dzięki tej regulacji przepływu światła, ciepła i powietrza w dowolnej części pergoli, możliwe jest dostosowanie konstrukcji do indywidualnych potrzeb, tym samym wpływając na komfort korzystających z przestrzeni tarasowej domowników.

Jaką pergolę wybrać? Modne kolory i trendy

Pergole to także doskonałe dopełnienie wizualne ogrodowej przestrzeni:

Wiele dostępnych barw umożliwia spersonalizowane dobranie struktury oraz koloru pergoli do indywidualnych potrzeb oraz wymagań inwestora. Delikatna biel, chłodne, jasne szarości oraz srebrne odcienie doskonale sprawdzają się w nowoczesnym, minimalistycznym budownictwie, natomiast ciemniejsze antracyty, perły i brązy mogą wzbogacić klasyczną, ceglaną architekturę.

Oprócz tego, pergole można zaopatrzyć w oświetlenie, dzięki czemu umożliwi ona przedłużenie wieczornego biesiadowania. Możemy wtedy opuścić osłony, zamknąć w pełni dach, włączyć światło i jeszcze przez kilka godzin przebywać w ogrodzie, zapewniając sobie komfort i dyskrecję.

Komfortowo urządzona przestrzeń ogrodowa stanowi idealne miejsce do całorocznego wypoczynku.Warto więc zadbać o to, by miejsce to gwarantowało nam pełen relaks bez względu na pogodę. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także