PARTNER PORTALU
Plac zabaw dla dzieci w ogrodzie: 10 tanich pomysłów z sieciówek

Plac zabaw dla dzieci w ogrodzie: 10 tanich pomysłów z sieciówek

Autor: Justyna Łotowska
17 cze 2021 14:00

Nadchodzące lato do doskonały moment, aby zachęcić najmłodszych do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Podpowiadamy jak zmienić ogród lub działkę w plac zabaw, na którym dzieci będą mogły wykorzystać swoje nieskończone pokłady energii.

  • Urządzając plac zabaw dla dzieci, możemy skorzystać z gotowych rozwiązań lub pokusić się o stworzenie całości samodzielnie.
  • Warto zaangażować do tego dziecko, które z pewnością chętnie ozdobi swoją kryjówkę.
  • Pamiętajmy o miękkim podłożu – do wyboru mamy trawę lub specjalną, miękką nawierzchnię stosowaną w parkach.
  • Podczas projektowania trzeba pamiętać, że domki znajdujące się na wysokości powyżej 60 cm należy zabezpieczyć, montując balustrady czy też ścianki o wysokości co najmniej 70 cm.
  • Stawiając gotowy plac zabaw, pamiętajmy, aby nawierzchnia była porośnięta trawą, dzięki czemu zamortyzuje upadki oraz zapewni miękkie lądowanie na zjeżdżalni.

Który kilkulatek nie marzy o domku do zabaw, w którym wraz z innymi dziećmi będzie mógł znikać na całe dnie? Czas wziąć sprawy w swoje ręce i spełnić to marzenie!

W tym celu możemy skorzystać z gotowych rozwiązań lub pokusić się o stworzenie całości samodzielnie. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku, można zaadaptować konstrukcję do indywidualnych potrzeb i pomalować na dowolne kolory. Warto zaangażować do tego dziecko, które z pewnością chętnie ozdobi swoją kryjówkę. Aby nasze pociechy czuły się komfortowo, warto dodać kolorowe akcenty – na ścianach przywiesić własnoręcznie wykonane rysunki, a poręcze ozdobić świecącymi lampkami. Do środka można włożyć miękkie poduchy i ulubione zabawki. Możemy być pewni, że w takiej bazie maluchy spędzą całe lato!

Domek dla dzieci w ogrodzie musi być bezpieczny!

Stawiając taki domek, należy przede wszystkim pamiętać o bezpieczeństwie. Ulokujmy go tak, aby był dobrze widoczny z każdego miejsca ogrodu czy tarasu, dzięki czemu będziemy mieć kontrolę nad naszymi dziećmi. W zależności od tego, jak dużą powierzchnią dysponujemy, należy zawsze wybierać miejsce zacienione lub częściowo zakryte, a także osłonięte od wiatru.

Pamiętajmy o miękkim podłożu – do wyboru mamy trawę lub specjalną, miękką nawierzchnię stosowaną w parkach. Świetnym przykładem domku na solidnej podstawie jest wykonany z dobrej jakości drewna sosnowego gotowy domek dla dzieci Blooma. Znajdziemy go w ofercie podstawowej Castoramy. Jest tak uniwersalny, że z łatwością można go połączyć z dodatkowymi elementami – zjeżdżalnią lub basenem z kulkami, które dostarczą jeszcze większej frajdy.

Gotowe zestawy domków - znajdziesz w sklepach!

W przypadku samodzielnej budowy możemy skorzystać z gotowych komponentów – takie rozwiązanie umożliwia idealne dopasowanie konstrukcji do wieku i poziomu aktywności naszego szkraba. Podczas projektowania trzeba pamiętać, że domki znajdujące się na wysokości powyżej 60 cm należy zabezpieczyć, montując balustrady czy też ścianki o wysokości co najmniej 70 cm. Niezbędne są także poręcze, które najmłodszym ułatwią wspinanie się po schodkach na górę. Dzięki temu maluchy będą w stanie samodzielnie i bezpiecznie się bawić,

Pełne energii dzieci uwielbiają place zabaw, na których mogą ślizgać się na ślizgawkach, bujać na huśtawkach i wspinać się po ściankach. Takie atrakcje pomogą nam zapewnić zestawy, które łączą w sobie kilka form aktywności. Stawiając gotowy plac zabaw, pamiętajmy, aby nawierzchnia była porośnięta trawą, dzięki czemu zamortyzuje upadki oraz zapewni miękkie lądowanie na zjeżdżalni.

Dodatkowo, jeżeli mamy w planach większą rozbudowę, warto przemyśleć pokrycie wokół ziemi nawierzchnią amortyzującą. Dobrym pomysłem jest wydzielenie miejsca zabaw drewnianym płotkiem lub niewielkim żywopłotem, który naturalnie wkomponuje się w przestrzeń ogrodu, tym samym zapewniając dzieciom przestrzeń, w której będą mogły bez obaw grać w piłkę, nie niszcząc naszych ulubionych roślin.

Piaskownica w pgrodzie - świetny pomysł nie tylko dla malucha

Świetnym sposobem na rozwijanie wyobraźni jest wstawienie do ogrodu piaskownicy. To rozwiązanie jest prawdziwym klasykiem, które dzieci kochają od wieków. Stawianie babek z piasku, czy zabawa grabkami i łopatkami świetnie wpływa na zdolności manualne. A co więcej, odnajdą się w niej doskonale zarówno maluchy, jak i starsze dzieci.

Dzięki różnorodnym rozwiązaniom dostępnym na rynku piaskownica naszych milusińskich może mieć przeróżną formę, rozmiar i kolor. Najbardziej popularne są modele drewniane, pokrywo-ławką, którą można łatwo zabezpieczyć przez niekorzystnymi warunkami pogodowymi, a dodatkowo spełnia funkcję wypoczynkową. Dla najmłodszych dedykowane są mniejsze piaskownice plastikowe, np. w kształcie żółwia – kolorowa atrakcja przyciągnie ich wzrok, zachęcając do zabawy.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także