Taras przed domem. Zobacz jak go urządzić, aby był wygodny i funkcjonalny!

Taras przed domem. Zobacz jak go urządzić, aby był wygodny i funkcjonalny!

Autor: Ewa Kozioł
12 maj 2022 11:08

Jak urządzić taras? Jakie meble na taras stanowią must have tego sezonu? Jakie wyposażenie będzie najlepsze? Podpowiadamy. Zobacz świetne pomysły na aranżację tarasu.


Życie rodzinne i towarzyskie w sezonie wiosnno-letnim naturalnie przenosi się na taras. Na świeżym powietrzu można przyjemnie spędzić czas, odpocząć i zjeść smaczny obiad czy kolację. O przestrzeń tarasową warto więc odpowiednio zadbać. Urządzanie tarasu można rozpatrywać pod względem kilku aspektów – m.in. układu funkcjonalnego, rodzaju mebli oraz wykorzystanych do ich produkcji materiałów i tkanin. Najlepiej, jeśli takie wyposażenie będzie dopasowane do tarasowych aktywności – od większych spotkań towarzyskich wymagających przestrzeni i miejsc siedzących, po spokojny wypoczynek w pozycji leżącej.

– Przede wszystkim powinniśmy się zastanowić, czy wybrane przez nas wyposażenie będzie tzw. zakupem na dłużej, czy mamy w planach częste wymienianie mebli. Następnie wybierzmy materiał i zastanówmy się nad rozmiarem mebli. Jest to związane z naszymi planami na wykorzystanie tarasu. Czy będziemy organizować imprezy, spotykać się z rodziną i przyjaciółmi, czy przygotowywać posiłki? Zadbajmy o odpowiedni stół i stoliki. Nie zapominajmy również o dodatkowym oświetleniu – na przykład solarnych lampionach, lampach i lampionach, które będą nam świeciły po słonecznym dniu i tworzyły nastrój wieczorem – mówi Sylwia Gulewicz-Wysocka, architektka Galerii Wnętrz Domar.

Materiały na taras

W przypadku wyboru materiału godny polecenia jest tzw. technorattan, który przypomina swój naturalny odpowiednik. Ma on bardzo wiele zalet. 

– Jest on prawie niezniszczalny, odporny na promieniowanie UV oraz gwałtowne warunki atmosferyczne, w tym na deszcz, śnieg, czy grad. Dzięki tym właściwościom tego typu mebli nie trzeba przenosić z przestrzeni tarasowej, jeśli nie mamy miejsca, żeby je ukryć. Technorattan podlega również recyklingowi oraz jest bezpieczny dla alergików, ponieważ nie zawiera w swoim składzie żadnych toksyn i alergennych elementów. Jest również łatwy w konserwacji. Technorattan doskonale sprawdza się w towarzystwie miękkich poduch, zarówno w wersji stawiającej a na mocne wzornictwo lub zupełną gładkość – podkreśla Sylwia Gulewicz-Wysocka.

Wciąż popularny rattan jest mniej funkcjonalny pod względem utrzymania czystości oraz odporności na warunki pogodowe, stąd meble z niego wykonane musimy po sezonie ukrywać. Architektka Sylwia Gulewicz-Wysocka dodaje, że są też meble plastikowe, ale nie są one szczególnie modne i nie wyglądają najlepiej. Niesłabnącą popularnością cieszy się natomiast wyposażenie z drewna.

– Meble drewniane od wieków funkcjonują w przestrzeniach ogrodowych. Są one trudniejsze w utrzymaniu czystości i wymagają ciągłej uwagi jak, na przykład, podłogę, którą należy raz na rok olejować, meble chować ze względu na reakcję na wilgoć. Z drugiej strony jednak drewniane wyposażenie wspaniale komponuje się w aranżacjach tarasowych – zwłaszcza wtedy, gdy wykonane jest z drewna dębowego lub tekowego – dodaje architekt. 

Kolory na tarasie

W tym sezonie kolory na tarasie odpowiadają temu, co widać ostatnio również i we wnętrzach. Jesteśmy coraz bliżej natury, czyli kierujemy się ku beżom, brązom, naturalnej kolorystyce ziemi i wszelakim odcieniom grafitów i brązów.

– Dopełnijmy nasze tarasy także dodatkową zielenią – na przykład roślinami w donicach lub pnącymi się na kratkach. Taka aranżacja umożliwia ukrycie się w magicznej gęstwinie. Całość wzbogaćmy dużą liczbą dodatków świetlnych, czyli latarniami, wiszącymi kulami lub wszelkiego rodzaju świecami ukrytymi w latarenkach – podpowiada mówi Sylwia Gulewicz-Wysocka.

Gotowanie na świeżym powietrzu

Jeżeli mamy dom i taras, to możemy próbować połączyć te przestrzenie domowe przy pomocy kuchni. Architektka Sylwia Gulewicz-Wysocka wyjaśni, że niejednokrotnie tworzy się kuchnię tarasową, wyposażając ją w grill elektryczny lub gazowy, miejsce do zmywania oraz blat, na którym można szykować potrawy już na świeżym powietrzu.

– Jeżeli nie mamy możliwości stworzenia typowej kuchni na zewnątrz – wystarczy nam dobrej jakości grill i kompaktowe stoliki, by zaaranżować odpowiednią przestrzeń do przygotowywania posiłków. Coraz częściej pojawiają się też strefy ogniskowe, które umożliwiają gotowanie w woku lub kotle zawieszonym nad ogniskiem – dodaje.

Odpowiednio zaaranżowany taras to doskonałe miejsce do spędzania czasu na zewnątrz wśród pięknej natury, dobrego jedzenia oraz wygodnych i dopasowanych do naszych potrzeb mebli ogrodowych. A ograniczeniem jest tu tylko nasza wyobraźnia.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także