
3 grudnia Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Stwórz wnętrze bez barier

Nawierzchnie wokół domu - efektownie podświetlone

Dach gotowy na zimę. Kilka prostych wskazówek
Aranżacja i wykończenie tarasu mogą być ukoronowaniem budowy wymarzonego domu, dlatego już na etapie wyboru projektu warto przemyśleć jak go przytulne zorganizować.
Przydomowy taras jest miejscem na relaks, wypoczynek i spotkania z bliskimi na świeżym powietrzu. Jak go modnie zaaranżować, wykorzystując duże donice podpowiadają architekt Magdalena Wąsowicz z Pracowni Projektowej Archipelag i Marta Pryczkowska, Lider Działu Projektowego z firmy Libet.
Aktualne trendy
W nowoczesnych realizacjach projektanci traktują taras jak przedłużenie strefy dziennej. Dzięki wielkoformatowym oknom balkonowym zaciera się granica pomiędzy wnętrzem domu a jego otoczeniem. Często przegrody pomiędzy pokojem dziennym a tarasem rozsuwają się, potęgując wrażenie swobodnej i otwartej strefy dziennej, która znajduje swoją kontynuację w aranżacji ogrodu. Popularne są również projekty, w których zadaszony taras przypomina pokój na wolnym powietrzu, wyposażony w wygodne meble oraz nastrojowe oświetlenie. Świetnie również w takich przypadkach sprawdza się kominek zewnętrzny. Możliwe jest dzięki takim zabiegom stworzenie fantastycznego miejsca do wypoczynku, które jest funkcjonalne nawet podczas padającego deszczu – wyjaśnia architekt Magdalena Wąsowicz z Pracowni Projektowej Archipelag.
Zobacz także: Deski tarasowe z bambusa - piękne i trwałe
We współczesnym wzornictwie elementów wyposażenia i wykończenia tarasu króluje prostota i koncentracja na walorach materiału. Znakomicie w ten trend wpisują się nowoczesne, minimalistyczne projekty. Obecnie najczęściej stosowanymi materiałami wykończeniowymi są płyty tarasowe o stosunkowo dużych gabarytach i jednolitej kolorystyce. Coraz większą popularnością cieszą się też nawiązania do naturalnych materiałów wykończeniowych (np. faktury drewna czy kamienia). Zarówno taki tradycyjny, jak i bardziej modernistyczny design powinien oczywiście być spójny z całą aranżacją tarasu – tłumaczy Marta Pryczkowska, Lider Działu Projektowego z firmy Libet
Duże donice
Wizytówką nowoczesnego tarasu są często duże donice, które nie tylko eksponują rośliny i dekorują przestrzeń, ale mogą również zasłaniać mniej atrakcyjne widoki. Na rynku możemy spotkać szeroki wybór donic o zróżnicowanej kolorystyce, dzięki czemu nie ma problemu z doborem donic tak, aby harmonizowały z wystrojem tarasu. Jako budulec donic bardzo dobrze sprawdza się zyskujący ostatnio na popularności beton. Materiał ten zaimpregnowany, odporny jest na warunki atmosferyczne, dzięki temu z powodzeniem można go stosować przy tworzeniu pojemników na rośliny do ogrodu. Betonowe donice są ciężkie, dzięki temu zapewniają stabilność i odporność na działanie silnego wiatru nawet wysokim roślinom – wyjaśnia architekt z Pracowni Projektowej Archipelag.
Donice charakteryzujące się sporymi rozmiarami znakomicie wpisują się we współczesne tendencje do tworzenia spójnych aranżacji, w których minimalizm idzie w parze z funkcjonalnością. Świetnie komponują się one z wielkoformatowymi płytami, stanowiąc jednocześnie wyrazisty akcent estetyczny w całej zagospodarowywanej przestrzeni. Jako element małej architektury wychodzą przy tym poza ramy miejsc przeznaczonych tylko do eksponowania roślin. Można je z powodzeniem wykorzystywać, np. do wyznaczania ścieżek czy oddzielania od siebie poszczególnych stref.”– objaśnia ekspert z firmy Libet
Używamy ciasteczek, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu
Klikając jakikolwiek odnośnik na tej stronie wyrażasz zgodę na ustawienie plików cookie.