×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Domek ogrodowy - funkcjonalne rozwiązanie na lata

Domek ogrodowy - funkcjonalne rozwiązanie na lata

Autor: Anna Usakiewicz
19 sie 2019 09:37
Aktualizacja: 23 sie 2019 11:57

W każdym ogrodzie potrzebne jest miejsce do przechowywania akcesoriów ogrodowych, które na co dzień pomagają w dbaniu o jego wygląd.

Kiedy domowe pomieszczenia gospodarcze lub garaż są niewielkich rozmiarów i nie mieści się w nim sprzęt ogrodniczy, najlepszym rozwiązaniem jest postawienie osobnego pomieszczenia. Domki ogrodowe to idealny sposób na estetyczne i funkcjonalnie zagospodarowanie przestrzeni w ogrodzie, a dodatkowo nie wymagają one pozwoleń budowlanych. Jaki domek ogrodowy wybrać, aby stanowił spójny element małej architektury?

Domki ogrodowe jaki materiał wybrać?
Wybór materiału, z którego wykonany będzie domek ogrodowy jest kluczowy. Zanim zostanie podjęta decyzja o jego kupnie należy zastanowić się czy będzie on spójny z aranżacją ogrodu, czy przetrwa wiele lat oraz czy będzie wymagał pracochłonnych konserwacji. Na rynku dostępne są domki ogrodowe z drewna, ocynkowanej blachy czy polipropylenu. Domki wykonane z drewna wyglądają ładnie i dobrze wpisują się w małą architekturę. Niestety, wybierając takie rozwiązanie należy pamiętać, że są one dość kłopotliwe w utrzymaniu. Drewno narażone jest na szkodliwe działanie wilgoci czy drobnoustrojów. Należy je impregnować, a w późniejszych latach regularnie je konserwować. Domki wykonane z blachy ocynkowanej zdecydowanie lepiej znoszą wszelkie warunki atmosferyczne, ale z pewnością są mniej estetyczne. Ważne jest również, aby umieścić je w takim miejscu ogrodu, gdzie bezpośrednio nie świeci słońce, ponieważ latem przy wysokich temperaturach blacha nagrzewa się i w domku jest bardzo gorąco. Dobrze sprawdzają się w ogrodach domki wykonane z polipropylenu. Są one bardzo odporne na warunki atmosferyczne. Dodatkowo nie wymagają konserwacji i impregnacji. Wybierając ten rodzaj materiału należy jednak zwrócić uwagę na jakość tworzywa, z którego są wykonane.

Na co zwrócić uwagę kupując domek ogrodowy.
Domek ogrodowy powinien być wyposażony w okno, które zapewni stały dostęp do naturalnego światła. Pomoże to np. w szukaniu narzędzi, czy wykonywaniu drobnych prac wewnątrz domku. Dobrze, jeśli domek dodatkowo posiada wmontowany panel wentylacyjny, zapewniający stałą cyrkulację powietrza. Dzięki temu nie będzie trzeba obawiać się wilgoci czy pleśni.
Kolejnym, bardzo ważnym elementem, który powinien posiadać domek ogrodowy, jest podłoga. To ona zapewnia ochronę przechowywanych przedmiotów przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak woda czy błoto, a także przed gryzoniami. Układając podłogę należy ułożyć ją równo z poziomem gruntu, tak aby np. nie sprawiało kłopotu wjechanie do niej taczką czy kosiarką.
Drzwi do domku powinny być szerokie, żeby umożliwiały swobodne wniesienie większych sprzętów ogrodowych. Specjaliści zalecają, aby minimalna ich szerokość wynosiła 90 cm. W przypadku mniejszych rozmiarowo domków dobre będą podwójne drzwi, które dadzą dodatkowe światło.

Jaki domek ogrodowy wybrać?
Dostępne na rynku domki ogrodowe są różnej wielkości i kształtu. Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy od wielkości działki, ilości rzeczy, które będą w nim przechowywane czy indywidualnych preferencji. Jeśli ogród jest mniejszych rozmiarów sprawdzą się mniejsze domki np. z linii Manor firmy Keter. Ich prosty design zachwyci najbardziej wymagających użytkowników. Wykonane są one z tworzywa imitującego naturalne deski, odpornego na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Wytrzymała konstrukcja, wzmocniona metalowymi zawiasami, utrzyma nawet 75 kg. śniegu na metr kwadratowy. Dodatkowo, domki wyposażone są w kłódkę.
Na większych działkach zdadzą egzamin duże domki, które mogą służyć nie tylko jako miejsce do przechowywania sprzętów ogrodowych, ale również jako dodatkowe pomieszczenie, w którym możemy utworzyć gabinet czy miejsce do ćwiczeń. Atutem pojemnego domku Oakland 1175 SD jest możliwość nadania mu wyjątkowego wyglądu, dzięki możliwości pomalowania go na dowolny kolor. Wykonany jest on z wysokiej jakości tworzywa o naturalnym wyglądzie drewna. Wyróżnia go stabilna konstrukcja z paneli o podwójnych ścianach, solidnego dachu i stalowych wzmocnień.
Szukając idealnego domku ogrodowego pamiętaj, że cena zawsze idzie w parze z jakością. Dlatego zanim zdecydujesz się na jego zakup, zwróć uwagę na to, z jakiego materiału jest on wykonany, czy posiada ważne elementy, które ułatwią przechowywanie narzędzi i czy jest on odporny na warunki atmosferyczne takie jak śnieg, deszcz czy wiatr. Istotnym atutem domków ogrodowych wykonanych z dobrej jakości produktów jest długi okres gwarancyjny.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także