Jak podlewać ogród, by nie wydać majątku? Te niedrogie narzędzia pomogą!

Jak podlewać ogród, by nie wydać majątku? Te niedrogie narzędzia pomogą!

Autor: Justyna Łotowska
21 cze 2022 11:57

Latem rabaty czy warzywnik trzeba podlewać właściwie codziennie. Jak nie zbankrutować, gdy przyjdzie rachunek za wodę? Pokazujemy kilka prostych patentów na oszczędności.

  • Zapewnij roślinom dokładnie tyle wody, ile potrzebują, a jednocześnie mierz jej zużycie i wykorzystuj ją w sposób zrównoważony.
  • Licznik wody to wygodne urządzenie, które podłączamy do kranu, zraszacza, węża ogrodowego lub pompy.
  • Trawnik okrągły lub o kształcie wycinka koła nawodnimy zraszaczem o takim samym kształcie nawadniania. W przypadku trawników prostokątnych niezbędny może okazać się zraszacz wahadłowy.
  • Jeśli chcemy podlewać dowolny obszar szybko i dokładnie – idealnym urządzeniem będzie bęben naścienny lub ogrodowy.
  • Czytaj też: Kwiaty balkonowe: 10 najpopularniejszych roślin jednorocznych. Będą kwitły całe lato!

W czasie upalnych, letnich dni powinniśmy podlewać nasze rośliny praktycznie codziennie, aby zapewnić im odpowiedni wzrost i zadbać o ich kondycję. Jak nawadniać zieleniec w sposób mądry, zrównoważony i wygodny? Prezentujemy trzy rodzaje narzędzi ogrodowych, które pomogą zadbać o właściwe nawodnienie.

Licznik wody - przyda się, by wiedzieć, ile jej lejesz!

Nawadnianie ogrodu często wiąże się z niemałymi kosztami – szczególnie, jeśli podlewamy rośliny wodą z wodociągu. Zapewnij roślinom dokładnie tyle wody, ile potrzebują, a jednocześnie mierz jej zużycie i wykorzystuj ją w sposób zrównoważony.

Licznik wody to wygodne urządzenie, które podłączamy do kranu, zraszacza, węża ogrodowego lub pompy. Z dużego i czytelnego wyświetlacza odczytamy informację o dziennym i sezonowym zużyciu wody oraz aktualnym przepływie wody w litrach na minutę. Urządzenie jest odporne na promieniowanie UV i mróz.

Jak wybrać zraszacz do ogrodu?

Odpowiednio dostosowany zraszacz pozwoli zaoszczędzić zarówno cenną wodę, jak i nasz czas. Wybierając go, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na wielkość i kształt ogrodu, a także na rodzaj roślin, które chcemy nawodnić.

Trawnik okrągły lub o kształcie wycinka koła nawodnimy zraszaczem o takim samym kształcie nawadniania. Wykorzystajmy na przykład zraszacz dookolny, który umożliwia wygodne podlewanie małych i większych powierzchni. Zraszacz powinien być wyposażony w nastawne, precyzyjne dysze, które umożliwiają równomierne rozprowadzanie wody bez powstawania kałuż. Funkcja regulacji przepływu wody pozwala na indywidualne, precyzyjne dostosowywanie zasięgu wyrzutu.

W przypadku trawników prostokątnych niezbędny może okazać się zraszacz wahadłowy. Jego zasięg, szerokość zraszania, a także szybkość przepływu wody ustawimy za pomocą wygodnych suwaków. Dzięki temu możemy podlać tylko wybrany teren – równomiernie i bez tworzenia kałuż. To idealne rozwiązanie dla osób ceniących sobie wygodę
i praktyczność urządzeń.

A co, gdy posiadamy trawnik o nieregularnym kształcie? Doskonałym wyborem będzie innowacyjny zraszacz do nawadniania indywidualnie wybranych obszarów ogrodu o praktycznie dowolnym kształcie i powierzchni nawet do 350 m². Dzięki możliwości programowania zasięgu wyrzutu wody, łatwo nawodnimy nawet najbardziej oddalone części ogrodu.

Podlewaj ogród precyzyjnie i wygodnie - pomoże bęben naścienny lub ogrodowy

Rabaty i ogrody warzywne wymagają regularnego nawadniania, szczególnie latem, a tradycyjny wąż ogrodowy nie zawsze jest najwygodniejszym rozwiązaniem. Jeśli chcemy podlewać dowolny obszar szybko i dokładnie – idealnym urządzeniem będzie bęben naścienny lub ogrodowy.

Pierwszy z nich montuje się do ściany budynku i obraca się o 180°, a drugi możemy zainstalować w dowolnym miejscu w ogrodzie, bezpośrednio w gruncie i obracać o 360°. To wyjątkowe rozwiązanie zapewni swobodę i dokładność nawadniania w każdym zakątku ogrodu.

Rozwinięcie i zwinięcie nawet 20 m węża jest niezwykle proste i następuje po delikatnym pociągnięciu – bez schylania się, kręcenia korbą czy brudzenia rąk. Bęben jest odporny na działanie warunków atmosferycznych, więc można pozostawić go w ogrodzie na cały rok.

Ceny przykładowych akcesoriów i urządzeń z naszej galerii zdjęć: licznik wody AquaCount zamontowany do węża ogrodowego, cena ok. 136 zł, araszacz AquaContour automatic, cena ok. 786 zł, bęben ogrodowy S, cena ok. 630 zł. Marka: Gardena. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także