PARTNER PORTALU
Jesień w ogrodzie: czas na przycięcie roślin. Zobacz praktyczne narzędzia

Jesień w ogrodzie: czas na przycięcie roślin. Zobacz praktyczne narzędzia

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
14 wrz 2020 14:05

Dni stają się coraz krótsze, to znak, że należy zacząć przygotowywać nasz ogród
na nadejście zimy. Warto w tym czasie pomyśleć nie tylko o porządkach, ale także
o przycięciu roślin. Lekkie przycinanie, formowanie czy cięcia sanitarne, to niezbędne zabiegi, by były one zdrowe i obficie zakwitły na kolejną wiosnę.

Tajnik jesiennego cięcia to przeprowadzenie go w odpowiednich warunkach atmosferycznych i dobór właściwych narzędzi. Podczas pracy nie powinien padać deszcz, a temperatura nadal powinna przekraczać 10 stopni Celsjusza. Sekatory i nożyce, których użyjemy muszą być przede wszystkim wygodne w obsłudze i ostre, co ułatwi nam pracę i ochroni rośliny przed uszkodzeniem czy chorobami. 

Jesienią przycina się przede wszystkim buki, topole, żołędzie i drzewa owocowe, w celu usunięcia martwych i chorych pędów. Dzięki temu zabiegowi rośliny będą mieć nowe siły na wiosnę oraz większy dostęp do światła. Przycięcie zapobiegnie także inwazji grzybów, a rośliny będą lepiej pączkowały i dojrzewały na wiosnę. Niezastąpione do tego typu prac będą nożyce kowadłowe.

Jesienią należy pamiętać także o różach i ich rabatach. W tym czasie podcina się szczególnie długie i uciążliwe pędy, a w przypadku gęsto posadzonych kwiatów skraca się je, by następnie móc zabezpieczyć przed zimą ziemią kompostową. Im ostrzejsze narzędzie ogrodnicze, tym wygodniejsza i szybsza praca. W przypadku gałązek i cienkich gałęzi możemy użyć sekatora ogrodowego.

Każdy żywopłot należy przycinać regularnie, także na jesień. Dzięki temu rośliny stają się bardziej gęste, są wzmocnione przed zimą, a my zapobiegamy uschnięciu młodych pędów, które mogłyby nie poradzić sobie z niskimi temperaturami. Do podcięcia żywopłotu przydadzą się dobre nożyce.  

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także