PARTNER PORTALU
Jesień w ogrodzie. Czas na zbiory winogron!

Jesień w ogrodzie. Czas na zbiory winogron!

Autor: Ewa Kozioł
23 sie 2021 09:39

Początek jesieni to czas zbiorów w ogrodzie. Czekają na nas winogrona, późne maliny, śliwy, jabłka i gruszki. Warto więc już teraz pomyśleć o odpowiednim sprzęcie. Przy zbieraniu dojrzałych kiści winogron doskonale sprawdzi się mały sekator.

Winorośl można uprawiać w każdym ogrodzie – podstawą jest wybór odpowiedniego stanowiska i odmiany. Pnącze powinno rosnąć w miejscu ciepłym, osłoniętym od wiatru. W czasie uprawy winorośl trzeba przede wszystkim nawadniać w czasie suszy, nawozić i chronić przed chorobami oraz szkodnikami.

Ważna jest również pielęgnacja. Latem wszystkie boczne, nowe pędy skraca się nad drugim liściem powyżej kiści. Niech rozwija się tylko jedna kiść owoców na każdym młodym, bocznym pędzie. Nowe, letnie pędy, które nie wykształciły kwiatostanów, skraca się. Pozostawia się jedynie pędy, które posłużą do formowania krzewów w roku następnym. Kolejne przycinanie winorośli wykonuje się zazwyczaj w listopadzie.

Do pielęgnacji winorośli, jak również do zbiorów kiści winogron przyda się mały sekator o dużej mocy cięcia. To niezbędnik dla osób, które zajmują się uprawą winorośli. Przykładem są modele z najbardziej zaawansowanej linii X-seriesTM, łączące rozwiązania technologiczne, ergonomię i wytrzymałość. Doskonale radzą sobie z usuwaniem pędów drzew owocowych, przycinaniem roślin wieloletnich oraz strzyżeniem krzewów. Nowe sekatory X-seriesTM są wyjątkowo wytrzymałe i wydajne. Osiągają najwyższą wydajność cięcia w swojej klasie. A wszystko dzięki innowacyjnemu mechanizmowi PowerGearTM, który zwiększa siłę cięcia trzykrotnie w porównaniu do standardowych mechanizmów. Natomiast unikalna obrotowa rączka ułatwia pracę całą dłonią, zmniejszając jej obciążenie przy zachowaniu najwyższej efektywności. 

Dokładny termin zbioru winogrona zależy od konkretnej odmiany oraz pogody. Zazwyczaj jest to koniec września oraz październik. Winogrona na wino czy nalewkę zbiera się, gdy są już w pełni dojrzałe. Można z nich przygotować również smaczny sok, zamrozić w odpowiednich pojemniczkach. Zawierają dużo witaminy C, kwasów organicznych i mikroelementów, dlatego warto serwować je w różnej postaci przez cały rok.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także