PARTNER PORTALU
Jesień w ogrodzie. Te narzędzia ułatwią pracę

Jesień w ogrodzie. Te narzędzia ułatwią pracę

Autor: Urszula Tatur
20 paź 2020 13:03

Jesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością!

Z czym kojarzy się jesień w ogrodzie? Z pewnością z bogactwem kolorów liści, a także pięknem kwitnących o tej porze roku roślin, jak wrzosy i róże czy też obsypanych efektownie drobnymi owocami ognika szkarłatnego i rokitnika zwyczajnego. To również czas zbioru plonów, np. warzyw korzeniowych oraz jabłek, a przede wszystkim ostatni moment na przeprowadzenie niezbędnych prac, zanim jeszcze ogrodowa przestrzeń zapadnie w zimowy sen. W październiku i listopadzie możemy sadzić byliny oraz drzewa i krzewy, spulchnić, odchwaścić i użyźnić glebę czy też wykopać bulwy kwiatów, które nie zimują w gruncie. Jakie narzędzia pomogą nam w wykonaniu tych zadań?

Sadzimy i wykopujemy

O korzyściach płynących z zielonego otoczenia nie trzeba nikogo przekonywać. Sąsiedztwo roślinności i możliwość przebywania blisko natury doceniliśmy zwłaszcza podczas niedawnego lockdownu. Jeśli więc tylko mamy taką możliwość, posadźmy w pobliżu domu drzewa i krzewy. Możemy sięgnąć po te owocowe lub ozdobne, wybierając z bogatej oferty roślin liściastych oraz iglastych. Przygotujmy też potrzebne narzędzia.

Gdy dobierzemy już sadzonkę i odpowiednie miejsce na nowe nasadzenie, do dołka wsypujemy trochę kompostu lub ziemi ogrodniczej, a całość obficie podlewamy wodą. W ten sposób zapewnimy roślinie dobry start. Przy takich działaniach niezastąpiony będzie trwały, poręczny szpadel. Przy kopaniu, spulchnianiu i przenoszeniu ziemi sprawdzi się szpadel ogrodniczy nitowany, wyposażony w prosty drewniany trzonek typu T.

Aby młoda sadzonka zyskała odpowiednią ochronę przed silnym wiatrem, warto zabezpieczyć ją drewnianymi palikami. Przy mniejszych okazach wystarczy zastosowanie cieńszych i krótszych kawałków drewna, wyższe i nieco wyrośnięte już drzewka lepiej zaś otoczyć kilkoma grubszymi palami. Możemy je przygotować i osadzić w ziemi samodzielnie, z użyciem siekiery oraz młotka kowalskiego. Taki młotek może ważyć od około 3 do 10 kg, więc bez problemu wbijemy nim nawet ciężkie belki. Wybierając narzędzia, miejmy na uwadze to, że ma być to sprzęt „na lata”, pomocny przy różnego rodzaju wymagających pracach.

Spulchniamy i nawozimy

Przed nadejściem zimy w ogrodzie warto wykonać również prace porządkowe. Usuwamy więc chwasty i obumarłe części roślin oraz spulchniamy glebę. Niezastąpiona będzie tu motyka, popularna „sercówka” z długim, drewnianym trzonkiem. Podobnie jak w przypadku siekiery i młotka, długą żywotność tego narzędzia zapewni kuta, hartowana głowica ze stali. Do pomocy możemy zaangażować młodszych członków rodziny – wspólna aktywność na świeżym powietrzu z pewnością wyjdzie nam na zdrowie!

Jesienią można się również pokusić o użyźnienie ogródka tak, by poprawić strukturę gleby i polepszyć jej nawodnienie. Są na to różne sposoby – jeden z nich to wysianie poplonu i zyskanie dzięki temu zielonego nawozu. Tam, gdzie wcześniej rosły warzywa i kwiaty, spulchniamy więc ziemię i siejemy, np. nasiona łubinu, gorczycy, seradeli lub rzepaku. W zależności od warunków pogodowych, w ciągu 4-6 tygodni powinny one wyrosnąć i przykryć przestrzeń – można je wówczas przekopać lub też pozostawić na wiosnę i dopiero wówczas wykonać ten zabieg. Rozkładające się rośliny wzbogacą ogródek w próchnicę i związki mineralne. Inne metody to wykorzystanie nawozu zakupionego w sklepie lub u zaprzyjaźnionego rolnika czy też kompostu z przydomowego kompostownika. Przy takich pracach niezastąpiony będzie zestaw podstawowych narzędzi każdego ogrodnika, a więc szpadel i motyka.

Okres jesienny to pracowity czas w ogrodzie. Jeśli w przyszłym sezonie, chcemy mieć smaczne, samodzielnie wyhodowane warzywa i owoce, warto włożyć nieco wysiłku w przygotowanie i uporządkowanie gleby. Skorzystajmy przy tym z dobrych narzędzi, pamiętając także o ich oczyszczeniu oraz przechowaniu w suchym miejscu po zakończeniu pracy. Pierwszymi efektami swoich działań będziemy mogli cieszyć się już na wiosnę.

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także