PARTNER PORTALU
Jesienne prace w ogrodzie: wybieramy pilarkę łańcuchową

Jesienne prace w ogrodzie: wybieramy pilarkę łańcuchową

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
20 lis 2018 14:03

Odpowiednie przygotowanie ogrodu na zimę wiąże się m.in. z przycinaniem gałęzi i przygotowaniem drewna na opał. Prace te może znacząco ułatwić pilarka łańcuchowa. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy jej wyborze i jak wybrać tę, która spełni nasze oczekiwania!

Pilarki dostępne są z silnikami elektrycznymi i spalinowymi. To, jaki rodzaj napędu wybierzemy zależy od indywidualnych potrzeb oraz dostępu do sieci elektrycznej i zakresu prac, które będziemy wykonywać.

Ciche i ekologiczne - pilarki elektryczne

Jeśli w ogrodzie mamy łatwy dostęp do sieci elektrycznej, to bez obaw możemy wybrać pilarkę zasilaną prądem. Przed zakupem należy jednak oszacować, jak daleko od źródła zasilania będziemy pracować – zbyt długi kabel może powodować spadki napięcia. Pilarki elektryczne zazwyczaj dysponują silnikami o mocy od 1350 do 2400 W. Są znacznie cichsze niż ich spalinowe odpowiedniki, a ponadto prostsze w eksploatacji. Nie wymagają również tak częstej konserwacji, ponieważ silnik elektryczny jest praktycznie bezobsługowy. Warto zwrócić uwagę na długość prowadnicy. Do przydomowych prac w zupełności wystarczą takie o długości około 30-35 cm, dzięki czemu sprzęt pozostaje wygodny i poręczny.

Urządzenia spalinowe o szerokim zastosowaniu

Jeśli potrzebujemy urządzenia bardziej mobilnego i mocniejszego, którego będziemy używać tam, gdzie nie ma dostępu do prądu lub w miejscach trudno dostępnych, to jedynym wyborem pozostaje pilarka spalinowa. Piły do użytku prywatnego najczęściej posiadają dwusuwowe jednostki o pojemności od 25 do 53 cm3 i mocy od 1,2 KM do 3,15 KM. Jeśli interesuje nas jedynie sezonowa wycinka, to swobodnie wystarczą nam te o mocy około 2,7 KM. Silnik spalinowy wymaga jednak więcej uwagi niż elektryczny. Wygoda jaką daje nam silnik spalinowy, wiąże się koniecznością regularnej konserwacji. Należy kontrolować m.in. stan rozrusznika, filtra powietrza i świec. Ponadto, po zakończeniu jesiennych prac zbiornik na paliwo musi zostać opróżniony – mówi Grzegorz Kowalczyk, ekspert firmy Krysiak.

Przegląd dachu – zrób go przed zimą

Jeśli będziemy używać piły również w lesie, warto zdecydować się na nieco dłuższą prowadnicę – przynajmniej o długości 40 cm. Mimo, że pilarki spalinowe są na ogół cięższe niż te elektryczne, to istnieją również urządzenia spalinowe na tyle lekkie, by obsługiwać je jedną ręką. Wyposażone są w niewielki silnik o pojemności 25,4 cm3 i mocy 1,22 KM. Doskonale nadają się do prac ciesielskich oraz do przycinania wyżej położonych gałęzi pracując na drabinie – dodaje ekspert firmy Krysiak.

Wygoda i bezpieczeństwo

Nowoczesne pilarki, zarówno spalinowe, jak i elektryczne wyposażone są w systemy, które mają za zadanie ułatwić nam ich obsługę. Komfort użytkowania pilarki zdecydowanie poprawi system antywibracyjny, który zmniejszając ilość drgań wpływa na wygodę pracy. Z kolei, automatyczne smarowanie łańcucha i mechanizm jego szybkiego napinania pozwolą na dłuższą, bezawaryjną pracę oraz wygodniejszą konserwację. Podczas posługiwania się pilarką, bardzo ważne jest bezpieczeństwo. Ochronę zapewni nam wyposażenie piły w tzw. hamulec bezwładnościowy. Jest on w stanie natychmiast zatrzymać łańcuch podczas tzw. „odbicia” w kierunku operatora i utraty kontroli nad pilarką, które jest bardzo niebezpiecznym zjawiskiem. Występuje, gdy koniec prowadnicy zetknie się z przecinanym materiałem lub gdy prowadnica zakleszczy się w rzazie – zaznacza ekspert firmy Krysiak.

By zmniejszyć prawdopodobieństwo odbicia warto regularnie ostrzyć łańcuch pilarki. Ręczne ostrzenie będzie bardzo pracochłonne. O wiele lepsze efekty zapewnią specjalne elektryczne ostrzałki. Posiadają regulowany kąt pracy oraz precyzyjny uchwyt, który pozwoli szybko i dokładnie naostrzyć elementy tnące. Pamiętajmy jednak, że ani odpowiednio naostrzony łańcuch, ani systemy bezpieczeństwa nie zwalniają nas z odpowiedzialności i konieczności stosowania ubioru ochronnego oraz zasad BHP, które są niezmiernie ważne przy posługiwaniu się pilarkami.

To też Cię zainteresuje: Ogród jesienią - łatwe przycinanie drzewek i krzewów

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także