PARTNER PORTALU
Koszenie trawnika. Praktyczne porady. To Ci się przyda!

Koszenie trawnika. Praktyczne porady. To Ci się przyda!

Autor: Ewa Kozioł
29 kwi 2021 12:01

Piękny trawnik jest efektem systematycznej pielęgnacji. W tym procesie koszanie ogrywa główną rolę. Jak zatem przygotować się do sezonu intensywnej pielęgnacji trawników? O czym warto wiedzieć kosząc trawnik? Mam dla Cienie kilka praktycznych wskazówek i rad.

Sztuka koszenia – co warto o tym wiedzieć

Jeszcze przed otwarciem sezonu koszenia warto przypomnieć sobie dobre praktyki i wdrożyć w życie podstawy koszenia trawników. Zasady nie są skomplikowane, a dzięki nowoczesnej technice ogrodniczej zajmują coraz mniej czasu lub, jak w przypadku robota koszącego, w ogóle nie pochłaniają naszej uwagi. Dzięki sprawnym kosiarkom i dobranym do stylu życia urządzeniom do koszenia, pielęgnacja trawnika staje się przyjemną aktywnością na świeżym powietrzu.

Czy naprawdę trzeba kosić trawnik? Koszenie, zwłaszcza systematyczne, co warto podkreślić, zapobiega zakwitaniu źdźbeł trawy, wskutek czego darń odmładza i powoduje, że trawa zużywa całą swoją energię w zagęszczanie się i rozwijanie systemu korzeniowego. Koszenie jest też zbawienne dla osób uczulonych na pylenie traw, bo kosząc, nie dopuszczamy do kwitnienia roślin. Dodatkowo, koszenie, zapewniając trawie prawidłową wentylację oraz cyrkulację wody, zapobiega wykwitom chorób grzybowych.

Jak często kosić? Częstotliwość koszenia zależy od panujących warunków i cyklu wegetacyjnego. Na początku wiosny i pod koniec sezonu zalecane jest jedno koszenie na tydzień, a w okresie intensywnego wzrostu trawę należy kosić 2 razy w tygodniu lub co 3-5 dni. Liczy się systematyczność.

Czy należy zachować konkretną wysokość koszenia? Wysokość koszenia ma istotne znacznie dla zdrowej kondycji trawy. Jedną ze złotych zasad pielęgnacji trawy jest to, by nie kosić więcej niż 1/3 wysokości trawy i wskazane jest jej utrzymywanie na wysokości 5-6 cm. Koszenie zbyt blisko podłoża zaszkodzi trawie, gdyż rośliny są wówczas podatne na działanie czynników chorobotwórczych. Wyrośniętą trawę natomiast należy kosić etapami, by stopniowo osiągnąć pożądaną wysokość. Pomocne w sprawnym radzeniu sobie z wysokością trawy są kosiarki wyposażone w kilkustopniowe systemy regulacji wysokości koszenia i roboty koszące, które zapewniają zachowanie stałej wysokości trawy.

O jakiej porze dnia najlepiej jest kosić? Najlepszą porą na koszenie jest poranek lub godziny wieczorne. Należy unikać koszenia w pełnym słońcu. Rekomendowane jest nawodnienie trawy po jej skoszeniu, zwłaszcza w okresie upałów.

Czy kierunek koszenia ma znaczenie? Trawa koszona zawsze w tym samym kierunku wykazuje skłonność do wzrostu w jedną stronę. Naprzemienność wzoru zapobiega pochylaniu się trawy i jednocześnie pobudza rośliny do szybkiego zagęszczania się.

Jak często trzeba ostrzyć noże w kosiarce? Z punktu widzenia trawy, noże są kluczowym elementem sztuki koszenia. Stępione ostrza kaleczą rośliny, które w konsekwencji obumierają, usychają i stają się podatne na choroby grzybowe. Ostrość noży urządzeń koszących powinno się sprawdzać przed każdym koszeniem, a najlepiej po każdym koszeniu, by mieć czas na ich naostrzenie przed kolejnym koszeniem. Zniszczone noże należy wymienić na nowe.

Sprawna kosiarka na trawniku

Pierwsze koszenie powinno być poprzedzone sprawdzeniem stanu technicznego kosiarki i przygotowaniem jej do kolejnego intensywnego sezonu. Kosiarka nawet najlepszej na świecie jakości, ale zaniedbana, nie będzie mieć szans na potwierdzenie pełni możliwości, a wręcz może przysporzyć problemów i zabierze czas, który można, przy sprawnej kosiarce, przyjemnie spędzić na przykład na własnym pięknym trawniku. Pomocnym poradnikiem w tym zakresie jest instrukcja obsługi każdej maszyny, w której wskazane są terminy oraz elementy wymagające kontroli.

Kosiarkę przed koszeniem warto oczyścić i przy tej okazji także sprawdzić lakierowane powierzchnie, by uzupełnić ewentualne ubytki. Należy upewnić się czy usunęliśmy paliwo ze zbiornika i gaźnika po ostatnim użytkowaniu maszyny przed zimą, by nie uruchamiać teraz silnika na przestarzałym paliwie, które utraciło swoje właściwości. W przypadku zbyt długo przetrzymywanego paliwa, w zbiorniku powstaje osad, który następnie trafia do gaźnika i zatyka jego dysze co może spowodować problemy z uruchomieniem silnika. Należy również dokładnie oczyścić zbiornik paliwa. Kontroli powinien być poddany filtr powietrza – jego stan wpływa na pracę i moc silnika. Filtr powietrza musi być wymieniany raz w roku, w przeciwnym wypadku spowoduje pogorszenie wydajności kosiarki i większe zużycie paliwa. Wiosną należy też sprawdzić stan techniczny świecy zapłonowej, poziom oleju, należy oczyścić kosz i sprawdzić jego mocowanie.

Kluczowym elementem są ostrza, którym warto poświęcić więcej uwagi. Tępe noże ranią trawę i ją po prostu niszczą. Warto zatem zawsze przed pierwszym koszeniem naostrzyć noże w autoryzowanym punkcie serwisowym, gdzie noże zostaną również prawidłowo wyważone. Noże zniszczone należy koniecznie wymienić.

Wybór nowej kosiarki

Nowy sezon ogrodniczy, nowa posesja z ogrodem czy działka powodują, że zaczynamy interesować się wygodnymi i łatwymi w obsłudze urządzeniami do pielęgnacji ogrodu, a najczęściej – do koszenia trawnika. Przed zakupem urządzenia do koszenia warto określić czas, który możemy poświęcić na koszenie, by maszyna była dostosowana do naszego stylu życia. Kosiarka spalinowa zapewni najlepszą wydajność, akumulatorowa – przyjemne koszenie bez emisji spalin, a ekologiczny robot koszący skosi trawę za nas.

Kluczowe kryteria wyboru kosiarki spalinowej:

• Jakość kosiarki – oznacza wieloletnią żywotność kosiarki, zaś potwierdzeniem jakości jest okres gwarancji, który w przypadku kosiarek Honda osiąga aż 5 lat.
• Jakość silnika – decyduje o poziomie emisji spalin, głośności, zużyciu paliwa i wydajności kosiarki. 
• Wielkość powierzchni trawnika i szerokość koszenia kosiarki – im większa, tym krótszy czas koszenia.
• Jakość układu tnącego – precyzję koszenia zapewnia system podwójnych noży MicroCut w kosiarkach Honda HRX czy synchronizacja noży w kosiarkach traktorowych Honda. W systemie MicroCut prowadzący nóż górny wykonuje cięcie podstawowe, a nóż dolny tnie pokos na mniejsze kawałki. Krążący następnie pokos wewnątrz korpusu ulega dalszemu rozdrobnieniu czego efektem jest o 30% lepsze wypełnienie kosza niż w przypadku systemu z jednym ostrzem, a praktyka potwierdza, że rzadsze opróżnianie kosza usprawnia proces koszenia.
• Regulacja wysokości koszenia – nowoczesne kosiarki są w większości standardowo wyposażone w regulację wysokości koszenia. Liczy się wielostopniowość i łatwość obsługi systemu. 
• Możliwość mulczowania – mulczowanie jest nowoczesnym i ekologicznym zabiegiem pielęgnacyjnym trawnika, który polega na skoszeniu, rozdrobnieniu roślin i pokryciu powierzchni trawnika cienką, równomierną warstwą pokosu. Pozostawiony pokos ulega procesowi rozkładu i staje się naturalnym nawozem odżywczym dla trawnika. Mulczowanie zapewnia wymierne korzyści, jak: naturalne nawożenie trawnika, zmniejszenie parowania wody z gleby i darni, zapobieganie erozji gleby, spowalnianie wzrostu chwastów, zmniejszenie ilości produkowanych odpadów ogrodniczych. 
• Rodzaj napędu – wpływa na płynną kontrolę prędkości kosiarki. 
• Pojemność kosza kosiarek – parametry kosza mają wpływ na sprawny przebieg koszenia. Większe kosze oznaczają rzadsze opróżnianie kosza co finalnie wpływa na krótszy czas koszenia.
• Wygodna i łatwa obsługa.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także