Kwiaty w wazonie: jak je pielęgnować?

Kwiaty w wazonie: jak je pielęgnować?

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
10 cze 2020 13:09

Lubicie pachnące bukiety kwiatów w swoich domach? Jeśli chcecie długo cieszyć się ich wyglądem i zapachem, musicie o nie odpowiednio zadbać.

Jeśli lubimy dekorować domy ciętymi kwiatami to koniecznie zadbajmy o to, aby na rabatach w naszych ogrodach znalazło się kilka okazałych bylin o pięknych kwiatach i dekoracyjnych liściach. Doskonałe bukiety stworzymy np. z piwonii chińskiej, która ma duże, pachnące kwiaty w kolorach czerwonym, różowym lub białym, czy różnych odmian tulipanów. Niezwykle popularne są także róże, a wśród nich króluje odmiana „Ingrid Bergman”, o aksamitnie czerwonych płatkach. Takie bukiety to prawdziwa ozdoba w każdym domu. Jak o nie zadbać? 

Ścinanie i przycinanie kwiatów do bukietów

Zabieg cięcia i przycinania kwiatów do bukietów wykonamy przynajmniej trzykrotnie. Najpierw ścinamy kwiaty na rabatach. Po przyniesieniu ich do domu przycinamy łodygi jeszcze raz, przed włożeniem do wody. Po kilku dniach odświeżmy końcówki łodyg przycinając je ponownie, a kwiaty będą dłużej w dobrej kondycji. Do cięcia i przycinania kwiatów w rabatach i wazonach używajmy ostrych narzędzi, jak poręczny, lekki sekator czy nożyczki ogrodowe. Idealnym narzędziem do tych wszystkich zabiegów będzie np. sekator do kwiatów SP14 SolidTM lub nożyczki SP13 SolidTM. 

Pielęgnacja ciętych kwiatów – 6 kluczowych zasad

Po pierwsze – kwiaty zbieraj wcześnie rano lub wieczorem, kiedy jest nieco chłodniej. Nie róbmy tego w środku słonecznego i ciepłego dnia, gdyż rośliny mogą szybko zwiędnąć. Do przeniesienia kwiatów przyda się płaski, szeroki kosz. 

Po drugie – koniecznie przytnij łodygi przed włożeniem do wazonu. 

Po trzecie – wodę w wazonie wymieniaj co drugi lub co trzeci dzień. W razie potrzeby dolewaj wody - niektóre kwiaty, jak np. tulipany pobierają bardzo dużo wody z wazonu. 

Po czwarte – nie ściskaj kwiatów w wazonie, aby mogły zachować swoją formę. 

Po piąte – usuń zbędne liście z dolnych części łodyg. Pamiętaj, że znajdujące się w wodzie liście stanowią pokarm dla mikroorganizmów, co sprawia, że stan wody się pogarsza i zaczyna mieć brzydki zapach. 

Po szóste – usuń zwiędnięte kwiaty i liście z bukietu. Umyj dokładnie wazon, ponownie przytnij rośliny, które wciąż dobrze się trzymają i wstaw je do świeżej wody.

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także