Lato w ogrodzie. Jakie prace należy wykonać? Sprawdź!

Lato w ogrodzie. Jakie prace należy wykonać? Sprawdź!

Autor: Ewa Kozioł
22 cze 2021 12:04

Jak dbać o ogród latem? Czemu warto poświęcić czas w nadchodzących miesiącach? Jak ułatwić sobie wykonywanie prac w ogrodzie latem? Podpowiadamy. Koniecznie sprawdźcie. 


Każdy ogród jest inny – zależnie od jego rozmiaru, upodobań właścicieli, czy ich stylu życia, ta przestrzeń jest ukształtowana w różny sposób. W większości znajdziemy jednak trawnik, krzewy, drzewka owocowe i warzywnik. Różnorodność roślin i sposobów, w jakie należy o nie dbać, może przytłaczać, szczególnie początkujących pasjonatów ogrodnictwa. Lato to okres intensywnego wzrostu, kwitnienia i owocowania większości gatunków – jak zatem dbać o swoją przydomową zieleń w tym czasie? Na pewno niezależnie od zadania pomocny będzie niezawodny sprzęt.

Trawnik na medal

Zielony, soczysty i równo przystrzyżony trawnik to niewątpliwie powód do dumy. By jednak przez cały sezon zachwycał swoją kondycją, trzeba włożyć wiele pracy w utrzymanie go w takim stanie. Trawę należy regularnie podlewać i kosić, pamiętając jednocześnie, by w okresie suszy nie ścinać jej zbyt nisko. Jak dobrać odpowiedni poziom koszenia? Przykładowo kosiarka Collector 136 od Stiga posiada sześciostopniową regulację, którą łatwo wykonuje się za pomogą wygodnej dźwigni. Można zatem bez problemu dostosować wysokość trawy do swoich potrzeb i aktualnych warunków. Dodatkowo, ze względu na zasilanie akumulatorowe, pozwoli dotrzeć w każdy zakamarek ogrodu, bez ciągnących się kabli czy hałasu i spalin.

Jeśli brak Ci czasu na regularne strzyżenie trawy, postaw na rozwiązanie technologiczne, które pozwoli na uzyskanie efektu murawy boiska w ogrodzie bez nakładu pracy. Nowoczesne roboty koszące, jak Autoclip 528 S, wykonują automatycznie zadania, których normalnie musielibyśmy podjąć się sami. Działają zgodnie z wyznaczonym harmonogramem i dają gwarancję zawsze perfekcyjnego trawnika, który strzyżony jest kilka razy w tygodniu co dosłownie kilka mm. Obsługa robotów jest bardzo wygodna – poprzez intuicyjną aplikację mobilną można zaprogramować urządzenie, które następnie działa zgodnie z ustawieniami. 

Zadbane krzewy i drzewa

W czasie prac w ogrodzie nie należy zapominać o regularnym odchwaszczaniu rabat czy roślin ozdobnych, warto także nawozić je preparatami dedykowanymi dla danych odmian. Niektóre krzewy warto także przyciąć – choćby w celu nadania im pożądanego przez nas kształtu. Jak poradzić sobie z wysokimi okazami? Odpowiedzią są narzędzia ogrodnicze na wysięgniku, jak zestaw składający się z podkrzesywarki i sekatora SMT 500 AE. Pozwala on na pracę na wysokości ponad 4 metrów – możemy zatem dotrzeć do długich pędów wymagających ścięcia.

By zadbać o mniejsze rośliny najlepiej wybrać niewielkie narzędzia ręczne, jak sekator akumulatorowy SHT 100 AE. Pozwoli on także na swobodne kształtowanie krzewów bukszpanu, ligustru czy trzmieliny.

Jeśli chcesz zapobiec przerastaniu trawnika przy obrzeżach rabat i zależy Ci na zachowaniu ich równego wyglądu, użyj do tego podcinarki, która świetnie poradzi sobie z niepożądanymi kępami. 

Praca łatwiejsza niż może się wydawać

Nie każdy ma czas, by spędzać wiele godzin na wykonywaniu zadań w ogrodzie – choć to zajęcie satysfakcjonujące i relaksujące, może być bardzo angażujące. Szczególnie jeśli wykonywane jest przy użyciu nieefektywnych sprzętów. Tu warto postawić na jakość –  taką, jaką znajdziemy w sprzętach akumulatorowych. Niezwykle trwałe i wydajne, sprawdzą się u każdego, kto marzy o pięknym ogrodzie: bez hałasu, bez zapachu spalin, bez kabli i bez skomplikowanych zadań konserwacyjnych. Nie tylko latem, ale przez cały rok.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także