PARTNER PORTALU
Nawadnianie ogrodu. 5 prostych kroków. To warto wiedzieć!

Nawadnianie ogrodu. 5 prostych kroków. To warto wiedzieć!

Autor: Ewa Kozioł
29 kwi 2022 10:21

Jak odpowiednio nawadniać ogród? Oto pięć kluczowych kroków, które pozwolą ci zadbać o ogród i skutecznie go nawodnić.

Krok 1. Ustal wielkość ogrodu

To ważne, żeby odpowiedzieć sobie na pytanie – jak duży jest nasz ogród, przed doborem odpowiedniego sprzętu. Powierzchnia ogrodu determinuje bowiem wszystkie kolejne kroki – od wyboru optymalnej długości węża, aż po zraszacze do trawnika, które efektywnie nawodnią ogród. Aby, ułatwić sobie to zadanie warto skorzystać z kalkulatora ogrodowego np. firmy Fiskars, który pozwoli określić powierzchnię do nawodnienia i dobrać sprzęt. 

Krok 2. Wybierz sprzęt do różnych zadań

Istnieje tyle różnych możliwości i rodzajów narzędzi, że łatwo się pogubić. Kluczowy zestaw narzędzi do nawodnienia średniego ogrodu powinien zawierać jeden lub kilka węży, pistolet i lanca zraszająca, zraszacz, przyłącza, nyple, a nawet sterownik.

Niezbędnym narzędziem jest na pewno pistolet zraszający pozwalający dopasować strumień wody do naszych potrzeb. Na rynku dostępne są różne pistolety i lance zraszające, w tym kilkufunkcyjne. 

Krok 3. Dopasuj strumień wody do zadania

Bardzo ważne jest dopasowanie odpowiedniego typu strumienia do prac ogrodniczych. Inny będzie potrzebny do czyszczenia narzędzi, a inny do podlewania delikatnych roślin. Oto kilka rodzajów strumienia przeznaczonych do konkretnych zadań, przy pomocy pistoletu zraszającego:

1. Natryskowy – uniwersalny do podlewania roślin, krzewów i rabat.
2. Delikatna mżawka – idealna do nawadniania delikatnych nasadzeń i roślin.
3. Płaski – wytwarza delikatny, nasycony strumień, w sam raz do wypełniania konewek i wiaderek.
4. Zraszający – to poziomy strumień do spłukiwania i mycia samochodów, rowerów, tarasów i innych powierzchni.
5. Punktowy – cechuje go silny strumień do czyszczenia narzędzi ogrodowych i zabrudzonych powierzchni.

Do podlewania trawnika przyda się natomiast zraszacz. Wybór rodzaju zraszacza zależy od kształtu i wielkości ogrodu, który chcemy nawodnić. Na rynku istnieje cały wachlarz zraszaczy optymalnych dla powierzchni o różnych rozmiarach. Do jednych z najpopularniejszych należy zraszacz wahadłowy - przeznaczony do średnich i dużych ogrodów (od 150 do 500 m2).

Gwarantuje równomierne nawodnienie prostokątnych trawników o dużej długości i szerokości. Innym, równie popularnym sprzętem do nawadniania jest zraszacz pulsacyjny - zazwyczaj stosowany do bardzo dużych ogrodów (powyżej 500 m2). Zraszacz ten jest znany ze swojego charakterystycznego dźwięku i obrotowego strumienia. Do mniejszych powierzchni (do 150 m2) przeznaczony jest zraszacz dookolny. Obrotowy strumień zraszacza jest generowany przez kręcące się ramiona, zapewniając delikatne nawodnienie przypominające lekki deszcz. Bardzo lubiany przez dzieci, które traktują go jak prysznic w upalne dni.

Krok 4. Wybór węża ogrodowego to podstawa

Wybierając wąż ogrodowy, w pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę powierzchnię ogrodu. Trzeba również wiedzieć, że węże mają nie tylko różną długość, lecz także średnicę oraz odporność na uszkodzenia i skręcanie.

Na początek należy określić długość węża. Zależy ona od wielkości terenu, na którym będziemy go używać. Jeśli planujemy podlewać ogród, wybierz tę możliwie najbardziej zbliżoną do rozmiaru trawnika. Średnica węża jest mniej istotna i zależy wyłącznie od nas. Warto pamiętać, że wybór dłuższego węża lub o większej średnicy wcale nie wpływa na efektywniejsze podlewanie. W praktyce bowiem taki wąż jest cięższy i trudniejszy w użyciu. Może jedynie sprawdzić się w przypadku ogrodu o sporej powierzchni, bo duża średnica gwarantuje większe ciśnienie wody.

Nie ma nic bardziej irytującego niż skręcony wąż. Łatwo można temu zapobiec, wybierając model wysokiej jakości, mający odpowiednie wzmocnienie i grubość ścianki. Jeśli natomiast splątanie węża nam nie przeszkadza, to wówczas mamy po prostu większy wybór w modelach.

Krok 5. Czas na dobór złączek i przyłączy

Po wybraniu optymalnych węży, pistoletów zraszających i zraszaczy, czas połączyć wszystkie części w całość. Złączki i przyłącza łączą nasz system nawadniający. Każde z nich ma inne zastosowanie. Niektóre zatrzymują strumień wody w przypadku odłączenia końcówki zraszającej, inne są tak odporne, że mogą wytrzymać mróz lub nawet ciężar samochodu.

Złączki i przyłącza można podzielić na trzy kategorie: przyłącza kranowe (do podłączenia do kranu), szybkozłącza (umożliwiające podłączenie węży ogrodowych do przyłącza kranowego, pistoletów zraszających, zraszaczy, nypli) oraz nyple (służące do przedłużania węży). 

Sterowniki w akacji

Jeśli wyjedziemy na dłuższe wakacje, i podczas naszej nieobecności nie spadnie ani jedna kropla deszczu, możemy spodziewać się lekkiego spustoszenia w ogrodzie. Szkoda wracać do ogrodu z przyschniętą trawą i zwiędniętymi roślinami… Dlatego podczas naszej nieobecności warto zabezpieczyć ogród, wyposażając go w odpowiedni sprzęt do nawadniania, który możemy zaprogramować stosownie do naszych potrzeb. Mowa o sterownikach, które programuje się w łatwy sposób ustawiając początek, częstotliwość i czas trwania nawadniania. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także